אינפלציה "זמנית" או שמסתירים מאיתנו את האמת? 21.6.21


כפתיח נסביר מה היא אינפלציה.

אינפלציה מוגדרת כעליית מחירים כללית ומתמשכת הפוגעת למעשה בערך המטבע או שוחקת את ערכו - במילים פשוטות, הכסף קונה פחות ממה שהיה יכול לרכוש קודם.

נחזור לאינפלציה בהמשך, האם היא כבר כאן?, מה הפד' לא מספר לנו?, איך הוא הסתיר בעבר לפני משבר 2008?, מדוע קשה לסמוך עליו או יותר נכון מה האינטרס שלו להסתיר? ומה דעתנו בנושא?

קודם חייב לעבור על התוצאות של המניות שעלו כאן בשבוע שעבר והאם התחזית שלנו משבוע שעבר על השוק עבדה?

כי הרי מה הטעם לתת לכם מניות ותחזיות באם לא בודקים מה הם עשו?

אנחנו הרי לא חובבנים שרק מעלים מניות למעקב- מטרתנו להראות פגיעות או אי פגיעות בכל שבוע מחדש.

נתחיל:

אלו היו המניות בשבוע שעבר:

FUBO- ירידה קלה במחיר- לא עבדה  לפי התחזית שלנו!

NIO- פתחה בכיוון הנכון, עברה לירידות עם השוק וסגרה בעליות- סה"כ חיובית מול הסקירה.

XPEV - כמו NIO החלה בפתיחה טוב, ירדה עם השוק וסגרה חזק מיום רביעי- נתנה משבוע לשבוע כ- 4$ מהלך.

DOCU- עבדה מעולה ונתנה מהלך מכובד של 22$ בשבוע.

ZM- לא אכזבה בסופו של השבוע ונתנה כ- 13$ מהלך.

אגב NVDA שקיבלתם בשבוע הקודם עשתה עוד מהלך מדהים של 63$!

הסלים העוקבים- פתחו לפי התחזית ושברו עם הודעת הפד' על אפשרות לעליה בריבית בשנים הבאות ועדכון האינפלציה.

ה- QQQ מראה חוזקה מסויימת, אך עם המשך החשש מאינפלציה הצפי שגם הוא ירד כמו ה SPY  כרגע מניות הטק מחזיקות אותו למעלה בעיקר בזכות AAPL שהוציאה חדשות שעובדת על דגמי Apple Watch חדשים ותכונות בריאותיות, כולל שדרוגי תצוגה ומהירות, כמו גם חיישני טמפרטורת גוף וסוכר בדם.

גם אמזון תרמה את חלקה להחזקת ה- QQQ למעלה בזכות כתבות לפני ה- Prime Day וככל הנראה אנשים החלו לרכוש מניות.

זה מה שכתבנו כאן בשבוע שעבר על הסלים העוקבים- תבחנו בעצמכם.

ואלו התוצאות:


מה היה לנו בשבוע הקודם?

מדען בכיר סיני עקב לארה"ב ואיתו הוכחות חותכות שסין יצרה את נגיף הקורונה במעבדה, המדען מוחזק בידי ה- FBI.

חומרי הבניין ממשיכים להתייקר ובעקבות כך מחירי הדיור בארה"ב מזנקים.

מחירי הדירות עולים מהר בכל העולם ומגיעים לשיא כל הזמנים ועבר את השיא קודם פרוץ משבר הסאב- פריים ב 2008 והביא עימו משבר ענק ומיתון עמוק ועימו גם שוק ההון היה במשבר גדול מאוד.

מחירי הנפט עולים וגם צפויים להמשיך ולעלות והם יגררו אחריהם עליה במחירי הטיסות, דלק וגם מוצרי הגומי והפלסטיק הקשורים עם הנפט כמו גם החשמל ועוד.

חומרי הייצור מתייקרים בכל העולם עקב ייקור החומרים בסין כולל היצור עצמו בסין שהתייקר ובעקבות זאת הכל מתייקר בעולם- הסינים מנסים לעצור את ההתייקרות.

סחורות המזון מתייקרות ואיתן כל הקשור לסקטור המזון: תיירות, מסעדנות, קמעונאות ועוד

הפד' הודיע ב- 16.6.21 באפטר מרקט על האפשרות לעליית הריבית בשתי פעימות בסוף שנת 2023 יחד עם זאת יו"ר הפד' ניסה להרגיע שאלו תחזיות רחוקות מלהיות וודאיות. 

נתוני האינפלציה ממשיכים לעלות וגם תחזית הפד' היא להמשך עליות חדות והתחזית היא 3.4% (בחודש מרץ התחזית עמדה על 2.4%) אך כרגע הפד' לא מעלה את הריבית ושוב חוזר וטוען שהעלייה היא זמנית (??)

הפד' יתחיל לצמצם רכישות לאור המצב למזער נזקים אך יש לו גם לתמוך בתוכנית החירום כל עוד מצב שוק העבודה לא חזר לעצמו במיוחד לאור העובדה שהשבוע הנתונים לא עמדו בתחזיות.

נשיא בנק המרכזי של סנט לואיס אמר כי הריבית תעלה כבר ב 2022 ולא ב 2023 כפי שציינו בפד'.

תשואות האג"ח ל 10 שנים היו תנודתיות השבוע אך סגרו כמעט על אפס ביחס לשבוע הקודם, סביב 1.443%בחירות איראן - הבחירות נערכו ב- 18.6.21 והנבחר הוא איש הדת ושופט עליון אבראהים ראיסי, תומך טרור וקיצוני.

על הנשיא הנבחר הוטלו סנקציות על ידי ארצות הברית, כי היה מעורב בפגיעה בזכויות אדם. הוא אומנם תומך בהמשך שיחות הגרעין, אך ניצחונו של איש הדת הקיצוני הזה עשוי להקשות על ממשל ביידן, שהבטיח לשים במרכז סדר היום שלו את המאבק בהפרות זכויות אדם בעולם.

"מאזרחי איראן נשללה הזכות לבחור במנהיגים שלהם בבחירות חופשיות והוגנות", כך נמסר ממשל ביידן.

בהקשר זה נציין שמפגש פוטין- ביידן סוכם שהשגרירים יוחזרו, ביידן התנצל על דבריו נגד פוטין שקרה לו רוצח מס' חודשים קודם והסיכום הכי חשוב הוא שיש למנוע מאיראן נשק גרעיני.

עכשיו עם בחירת הנשיא איראני החדש, שידוע כתומך טרור ונגד זכויות אזרחים, אמור להיות יותר קל לאמריקאים לפעול או להמשיך לפעול נגדם, באם הם אכן מחפשים צדק אמיתי.

גם הביג טק קיבלו אצבע מאשימה השבוע כאשר ארה"ב ואירופה מחזקות את הפעילות נגד הביג טק כולל גם בבריטניה כאשר באירופה יש כיום יותר אפשרויות לתביעות של הרשות להגבלים נגד החברות הללו, בבריטניה בודקים את המונופול שלהן ואת השליטה הבלעדית בפלאפונים, בארה"ב מונתה יו"ר לנציבות הסחר שהיא מבקרת חריפה נגד הביג טק.


גם קוקה קולה (KO)  ניזוקה ממקום לא צפוי כאשר כוכב הכדורגל רונאלדו הסיט 2 בקבוקי קוקה קולה משולחן מסיבת הראיונות וקרא לשתות מים, המניה מאותו הרגע צנחה וגרמה לנזק של 4B $ מיידים והמניה המשיכה לרדת עם השוק מטה.

מצב טכני של הסלים המובילים- סה"כ רואים נר בולען בכל הסלים וזה לאור הדברים שצויינו לעיל.

מצב מניות הביג טק


בואו נתחיל לנגוע בעצב... שאלות הפתיחה שלנו- חשוב לי לציין שזו דעתי ואינה מחייבת.

1. האם היא כבר כאן?,- כן בהחלט! הנתונים מראים זאת בפירוש וגם הצפי הוא של עליה ויתרה מזו אפילו הפד' שטען בשבוע שעבר שהיא זמנית וברת חלוף לפתע מעדכן מעלה את התחזית וגם מתריע על עליה אפשרית בריבית ("אפשרית" כן?- אז מדוע יש תכנון לשני גלים של עליות בריבית?- כלומר שיש כאן כבר תכנון והתכוננות למצב)

2. מה הפד' לא מספר לנו? או איך הוא הסתיר בעבר לפני משבר 2008?, מדוע קשה לסמוך עליו או יותר נכון מה האינטרס שלו להסתיר? ומה דעתנו בנושא?

אז לחובבי ההיסטוריה- לפני משבר הסאב- פריים המשיכו לחלק משכנתאות עד הרגע האחרון והיו בהכחשה מלאה על המצב עד שהכל נחשף והתפוצץ, אבל אז האנשים היו באופוריה ולכן המון משקיעים קיבלו נזק גדול וכידוע גם מאזן התזרימים של הבנקים לא היה מזהיר, מאז הדברים טופלו ויש אחת לתקופה מבדק של הפד' ליכולות הפיננסיות של הבנקים כעתודות מזומנים וגם מצבם טוב בהרבה מ- 2008 יחד עם זאת המשקיעים יודעים להוציא את הכסף שלהם מהר והסוחרים/משקיעים קטנים תמיד יודעים אחרונים וסובלים כאשר השוק יורד בחדות.

הכרישים הגדולים תמיד מריחים את הדם קודם וגם יודעים מתי הדם הולך לצאת ובורחים לפני כולם ולאור כל האיתותים של עליית הריבית בשני גלים ועדכון התחזית של הפד', עליות המחירים בכל תחום כמעט- ימשיך להגדיל את האינפלציה, ככל הנראה, במיוחד כאשר חשים זאת בהמון מדינות גם יחד, זה מגדיל את החשש מפני משבר עולמי ולא משהו מקומי בארה"ב לבדה.

הפד' מושקע בשווקים ותומך באזרחים החל מראשית הקורונה מאז אפריל 2020 לערך בסכומי עתק ורק לא מזמן הוא הודיע שימשיך לתמוך בקצב של 120B$  בחודש מעבר לכל מה שכבר תמך עם הירידות האגרסיביות ממרץ 2020

אם הפד' יודה שיש אינפלציה והוא מתחיל בפעולות הגנה, טובות ככל שיהיו, הוא יכניס את כל השוק לפניקה וזה הדבר האחרון שהוא רוצה עכשיו, משקיעים שבורחים עם הרי מזומנים, בנקים שסוגרים אשראי ומכניסים לקוחות גדולים, בינוניים וקטנים לבעיות נזילות ובכך מחסלים המון עסקים קטנים ובינוניים בארה"ב מה שיוסיף על מצב האבטלה ויעיב על כל השוק, הפד' יאבד יכולת להחזיר חלק מהשקעותיו בחזרה ועוד יצטרך להוסיף עוד תקציבים שלמעשה הם עוד הדפסת כסף שזה רק יעיב על האינפלציה יותר וזה כדור שלג גדול עבורה כעת גם כאשר הקורונה עדיין ברקע.

לכן הפד' מוציא הרגעה, כאופיום להמונים ולכסף הטיפש, שסומך עליו כמקור אמין ש"דואג" לאזרח הקטן, אך לצערי אלו רק אגדות, לפד' יש אינטרסים משלו והוא דואג לעצמו ולכסף הגדול בלבד.

לכן, לסיכום, אני צופה המשך ירידות, כסף של משקיעים גדולים מוסט לאפיקים שונים או מוחזק כמזומן לרגע של יציאה מהמשבר או לצורך רכישת נדל"ן בזול, כמו תמיד כאשר האיש הקטן הוא הראשון לאבד הכל והעשיר נמצא שם "להושיע" אותו במחיר זול על נכסיו.


השבוע יש לעקוב מקרוב אחר הסלים העוקבים, אני לא אתפלא בכלל שיהיה ניסיון לרכוש כמויות גדולות ביום ב' בניסיון לבלום את הירידות מיום ו' האחרון ולתת תחושה שזו הייתה ירידה נקודתית של משקיעים חובבנים ובכך להניע את השוק על כח האינרציה הזה להמשך.

להיות זהירים, להפחית כמויות, להדק סטופים ולדעתי בימים הראשונים לא לבצע סווינגים.


מדווחות לשבוע זה (אלו שמענינות אותנו, יותר סומנו בירוק)


מניות למעקב (אנא שמרו על סטופים קשיחים לאור כל האמור לעיל)

SQ- חברה בתחום הסליקות, קופות רושמות, ארנקים דיגיטליים. נתמכת בתקופה האחרונה על ידי רכישות של קרן ההשקעות ARK, עלתה על סקירה נרחבת על החברה ועל מצבה. דוחות אחרונים שפורסמו ב 06.05 מראים על צמיחה ענקית בהכנסות (262%) ומעבר חד ומעולה מהפסדים לרווחים, חברות כאלו מאפשרות את העידן הבא של התשלומים.

ROKU- רוקו משיקה שידורים באנגליה וזה אומר גידול בהכנסות. 

KR- רשת חנויות המזון (מצרכים) לאחר דוחות, אומנם עמדה בתחזיות אך ירידה בשני הנתונים משנה לשנה (YOY) וגם הצפי נמוך לעומת שנה קודמת- נראה שעלתה ביום ה' על כסף טיפש וביום שישי החלה לרדת וזה בדיוק מה שנחפש כאן המשך ירידות.


בהצלחה לכולם.

זכרו, מי שמציע לכם קורס והתעשרות מהירה בתחום הזה פשוט לברוח ממנו כמו מאש!

אין לראות בדברים המובאים כאן משום המלצה למסחר/השקעה.