הצידה?


מה היה לנו השבוע בשווקים?

השבוע "סבל" מתנודתיות שהייתה פחות מוכרת לנו לאחרונה- משהו מעט לא ברור בכיוון והסיבה העיקרית לכך היא שבתחילת השבוע מספר בנקים אמרו שהשוק ימשיך למעלה אך קודם יגיע תיקון של כ 5%, מבצע החיסונים ממשיך ונותן תקווה לפתיחת השוק, ומספר חברות שמראות על רווחים נותן איתות להתאוששות, כאשר יש הודעות של מצד אחד המשך עליות בטווח הארוך יותר ובזמן הקצר ירידות זה מספק חוסר יציבות לשוק ובהתאמה גם במניות עצמן ולכן יש תנודתיות, אך תנודתיות לא מהסוג הטוב של שני כיוונים ברורים, אלא של קרבות וחוסר יציבות בתוך היום ולכן הגרפים נראים לא כפי שאנו מורגלים לראות והתוצאות בהתאם.

בהמשך יצאה עוד הודעה, שלדעתי לפחות, היא שלילית על כך שכל נושא החיסונים ימשך עד יולי לפחות- שזה מעט מאכזב לשוק שכבר רוצה לצאת החוצה.

הסופה בארה"ב גוררת גם קורבנות כמו גם אזור שהוגדר ע"י ביידן כאזור אסון ונותר ללא חימום, מים נקיים לשתייה ועוד בעקבות הסופה יש השבתה גם בתפקת הנפט בארה"ב וכמובן שילוב של סופה (נזקקים לאמצעי חימום כאשר החשמל לא עובד) יחד עם ירידב בתפוקות גורר עליות מחיר במחירי הנפט.

נתוני האבטלה, אכזבו התווספו השבוע 861K בני אדם לאבטחה שזה גידול באבטלה ומעל לצפי שעמד על 765K.

מהפד' ניתן ללמוד שהבכירים שם עדיין חוששים מהקורונה והשפעתה על כלכלת ארה"ב ולכן דחיה של סיום החיסונים היא הודעה שלילית לדעתי.

שרת האוצר של ארה"ב, ג'נט ילן, קראה שלא לקצץ בתוכנית הסיוע שעומדת על 1.9T$ כידוע, אך קינחה בכך שהכלכלה עדיין ב"בור עמוק" - הדברים שלה לא משאירים אופטימיות בטווח הקצר לפחות.

עוד הוסיפה שרת האוצר כי ""אין לחלוטין שום סיבה שניאלץ לעבור התאוששות איטית. הציפייה שלי היא שאם החבילה הזו תעבור, נוכל לחזור לתעסוקה מלאה בשנה הבאה" - הביקורת הושמעה על אינפלציה אפשרית מצד אלו שטענו שזה סיוע גדול מידי, אך שרת האוצר השיבה: "לארה"ב יש כלים להתמודד עם הסיכונים של האינפלציה" וגם אמרה שהסיכון לאינפלציה הוא נמוך.

ביידן מופיע (דיגיטלית) בוועידת מינכן ופורס את משנתו 

ביידן מפתיע לפתע עם קו ניצי נגד סין וככל הנראה ישמור על הקו של טראמפ איתם הוא גם דיבר על זה בוועידה עולמית שיש להתייחס להתעצמות סין וכשנשאל לגבי יחסיו עם הסינים ענה שהתכוון ליחסים משופרים כאשר זה טוב לאזרח האמריקאי, במקביל יצא מיד דו"ח מפורט של לשכת הסחר האמריקאית שקובע שאם יחסי ארה"ב סין ישארו במצב הקיים או יהיה ניתוק חד- ארה"ב יכולה להפסיד כ- 500 מיליארד דולר כולל צניחה בתל"ג בארה"ב.

הוא דיבר על הסכנה לדמוקרטיה, התעצמות סין (כאמור לעיל), התגרויות רוסיה, מגפת הקורונה, משבר האקלים ומירוץ החימוש הגרעיני ועל הדרך אמר שיחדש את המו"מ עם איראן ומצד שני תקף את איראן על ערעור היציבות ברחבי המזרח התיכון.

דבר אחד כולם הבינו שהפוקוס של ביידן הולך לנושא הסיני ולא לאירופאים ולא למזרח התיכון והאירופאים יצטרכו להסתדר לבדם (לא כל כך שונה ממשל טראמפ)- כל הנ"ל


הביטקויין ממשיך לטוס וככל שבעלי טסלה, איילון, מצייץ לטובת המטבע זה רק דוחף למעלה, נזכיר שגם לא מעט מוסדיים החלו לגלות ענין במטבע (מאסטר קארד ובנק אוף ניו יורק מלון יתנו שירותים תמורת המטבע) וכמו כן מיליארדר מדובאיי שהשקיע במטבע את הסכום בגבוה ביותר אי פעם-5 מיליארד דולר עם רכישת 100K מטבעות.

לאחר הטיסה איילון מאסק טוען כרגע שמחיר הביטקויין כרגע "יקר מידי" נעקוב להבין עד כמה הוא באמת משפיע על המחיר.

חברות הרכבים אמריקאים הגדולות (פורד סימבול F וחברת GM ) הודיעו על כניסה לשוק החשמליות כרכב מוכן בעשור הבא והדבר מיד גרם לירידות מחיר בטסלה למרות שטסלה כבר מנסה להגיב עם הקדמת מועד הרכב המוזל לשיווק בעל מחיר ה- 25K$ ובמקביל מורידה גם מחירים לדגם 3 ודגם Y שלה וזה כמובן דבר שמשקיעים לא אוהבים לראות.


הסעודים משקיעים בחברות משחקים ובניהם EA, ATVI, TTWO שווה לעקוב  (על הדרך ניתן להבין שהעתיד אינו בנפט!)


המשך מתיחות בין פייסבוק וגוגל- נראה שלא עושה לשניהם טוב, בטח לאחר ההתבטאות האומללה של צוקרברג שהוקלטה.

גוגל ניסתה לעשות שרירים לאוסטרליה בנושא תשלום לחברות החדשות אך נכנעה והודיעה שתתחיל לשלם תמלוגים, פייסבוק לעומת זאת החליטה להילחם, באופן מכוער, שרק חיזק את הדעה לגביה, היא פשוט חסמה את כל אוסטרליה מפייסבוק כולל ממשל וכו' וקיבלה על כך זעם ענק ובהשמך הוציאה הבהרה שחלק מהדברים נעשו בטעות ויחוברו- השוק הגיב לגביה בירידות חדות ביום ו' האחרון.


השוק בפן הטכני, כרגע נראה שהולך ימינה, הכל תומך טכנית בפריצה מעלה- צריך רק את המכה בפטיש!

המובילות (FB+ GOOG לעיל)

סלים עוקבים

חברות שדיווחו בשבוע שעבר ונותרו מענינות (יש להיכנס ולבדוק את הדוחות ולהבין כיצד לפעול)

מדווחות בולטות השבוע

לסיכום:

חברת פייזר מדווחת שהחיסון שלה כבר לא צריך קירור עמוק וגם קירור רגיל מספיק מה שיכול גם להגביר את הרכישות דרכה וגם להגביר את החיסונים יותר בקלות ברחבי העולם ואולי זה יפתח את השבוע בבשורות טובות, יש לקוות שגם מודרנה תצא עם חדשות מעודכנות על החיסון שלה ויש לעקוב אחריה אם באמת נקבל הודעות משמחות מהן+ המשך נושא התקציב בארה"ב (האמת שקראתי היכן שהוא שיש כבר תקציב מוגדל עם 1400$ בשבוע, אך משום מה אני לא מוצא אותו יותר ולכן לא סיכמתי זאת, אבל היות וקראתי זאת אני בטוח שזה לא סתם כתבה) לכן עם כל הנ"ל נרצה לראות תחילת חזרה לעליות במיוחד עם ההודעות של טסלה על הרכבים המוזלים ובאם פייסבוק תגיע להסדר עם אוסטרליה.

כמובן גם המשך הסופה בארה"ב יכול להעיב על השוק.

יום ב' יהיה מעט הססני (לאור מגוון הדעות לגבי ככללת ארה"ב) ואולי גם תנודתי ומשם נוכל להבין את הכיוון להמשך השבוע.


בהצלחה לכולם

שבוע מסחר ירוק

סחרו בחוכמה כי אין חובה לסחור כל יום- יש רצון להיות ריווחי בכל כניסה למסחר.