וויכוחים בין גדולי הכלכלנים בעולם גוררים אי וודאות.


שבוע המסחר החולף אופיין באי וודאות, למרות יומיים (6-7.10) של עליות חדות.

פעמים ניכר ששום טכני לא ניתן לסמוך עליו באמת והחדשות של אתמול לא משפיעות על יום המחר.

בעיות בשרשרת האספקה בכלל ובתובלה הימית בפרט נמשכות, חוסר בנפט (בריטניה וסין) גוררים הפסקות חשמל, פגיעה ביצור, והאטה בכלכלה, האינפלציה באירופה מרימה ראש, חוסר בשבבים מממשיך לפגוע בתעשיות השונות ומביא לחששות.

OPEC החליטו להגביר את ייצור הנפט כדי לעמוד בדרישות השוק ולצנן מעט את מחיר הנפט. 

גם הגז זינק ביחס לעבר.

נראה שהעולם היום מבין, שאסור להסתמך רק על אנרגיות מתחדשות ירוקות כי בזמנים שונים, הן לא יספקו את הצריכה.

כך נראה השוק:

מניות ה- FAANG+MSFT

פייסבוק (FB) חווה טלטלה עקב נפילת כל הרשתות שלה (פייסבוק, אינסטגרם וואט-אפ ) למשך מס' שעות עם נזק של כ 7B$ ביום הקריסה.

במקביך עובדת בכירה התראיינה לערוץ תקשורת וסיפרה כיצד פייסבוק מודעת לפגיעה בנערות ע"י חזות המראה המושלם שמביאות אותן לדיכאון ומה שגורם להן לצרוך יותר תוכן ברשתות שלה ולמרות כל זאת פייסבוק, באמצעות אינסטגרם, ממשיכה לגרום לנערות הללו את הנזק הנפשי תמורת בצע כסף של מפרסמים.

אז אומנם היה התיקון לאחר יום הירידות בנפילת הרשתות שלה, אבל לאחר מכאן הירידות חזרו, גם לאחר העליות בשוק.


NFLX- מספר כתבות שיצאו אתמול כאשר אחד מהסוקרים כתב שלחברה יש את התוכן הטוב ביותר משירותי הסטרימינג, בין השאר צויין שיש לחברה סרטים בשווי של מליארדי דולרים, צויין גם הפתרון של החברה שיודעת לתת תרגום למספר שפות, החברה מפיקה סדרות בשפת מקור והחברה גם מוסיפה תכנים חדשים השנה הזו וגם בשנה הבאה כך שהתכנים יגרמו לעוד מנויים להישאר/להצטרף, נזכיר שהחברה נכנסה לעולם המשחקים ולעולם האנימציה כתחרות לדיסני, חברת אנליסטים ידועה פרסמה דו"ח שורי על החברה וסקר צרכני מדגיש את הפופולריות וההובלה של החברה. החברה השיקה ב 17.09 את הסדרה "משחקי הדיונון" אשר דורגה במקום הראשון בכמה מדינות בעולם ויש לחברה ציפיות גבוהות מהסדרה.

AAPL-  ממשיכה להניע את המכירות לדגם אייפון 13 לסוגיו ועוד נראה דוחות מעולים על המכירות ושאר האביזרים שלה והיא תמשיך, ככל הנראה, לעלות עד לדוחות לדעתי, יש לה מספיק נתונים מעולים ע"מ שהמשקיעים לא יעזבו את המניה/חברה.

מעורב:

סקטור התעופה עדיין מאכזב לאור הקורונה, למרות החיסונים ברחבי העולם.


סקטור השבבים:

החוסר בשבבים ניכר בלא מעט תחומים ובעיות שרשרת האספקה פוגעים בממס' ענפים.

AMD הודיעה שיקח לה עוד זמן לבנות את המפעל הבא שלה לתת מענה לחוסרים.

ואם זה לא מספיק, אז סין הודיעה שהיא תצמצם את כריית הסילקון לצורך השבבים, עקב בעיות החשמל שסין סובלת ממנה, כתוצאה במחסור בדלק (סין כבר נתנה הוראה לרכוש דלק בכל מחיר, כי הדבר פוגע לה ביצור!) והיות והכריה צורכת המון חשמל ואנרגיה, סין מודיעה שהיא תצמצם את הכריה (לפי אחד מהכתבות באופן של 90% בכל ארצה ולפי כתבה אחרת רק במחוז ווהאן, רק שם ב- 90% צמצום, כך או כך זו עוד מכה לשוק השבבים, כי סין היא ספקית הסיליקון הגדולה בעולם. יש הטוענים שזה מעשה מכוון נגד ארה"ב לאור החיצים המופנים כלפי סין לעמוד בהתחייבויות של הסכם הסחר.

רב הנסתר על הגלוי בכל הקשור לסין!.

אפרופו סין, יש שם כבר שתי חברות נדלן ענקיות, אוורגרנד שבצרות צרורות וחברת פנטזיה שהודיעה על חדלות פירעון, לאחר שלא עמדה בחוב של 206 מיליון דולר. 

החברות במצב מעורב:


טסלה:

במוצאי שבת, הקודם, פירסמה דו"ח מסירות לרבעון 3, מסרה כ 241K רכבים וייצרה כ 237K רכבים. מדובר בעלייה של 70% YOY ו 30% QOQ. עושה רושם שמחסור השבבים (שמשפיע על שאר חברות הרכבים) לא מונע ממנה להמשיך לצמוח באגרסיביות.  

עד כה השנה טסלה סיפקה כ 670K רכבים וכנראה תפרוץ את יעד החברה לשנה כולה שעומד על 750K, ובמידה וברבעון הבא החברה תמסור מספר דומה של רכבים החברה תשלים מסירות שנתיות של כ מעל 900K רכבים. 


חברות החיסונים:

לאחר ההודעה של MRK על התרופה לקורונה שיכולה לעזור לאנשים שנדבקו בשלושת הימים הראשונים, נראה שפניקה תפסה את המשקיעים וחלקם ברח מחברות החיסונים ומחלקם בצדק רב.

חברות כמו  (PFE) פייזר , BNTX השותפה של פייזר בחיסונים, מודרנה (MRNA) הן חברות שיש להן כבר חוזים ענקיים וארוכי טווח עם מדינות ברחבי העולם וגם זריקות הבוסט למדינות שכבר קיבלו והזמן חלף מאז מתן שני החיסונים.

לדעתי בטווח הארוך התרופה לא מאיימת על חברות החיסונים, בטח לאחר שחלקם כבר קיבלו אישור לחיסון הבוסטר באירופה ואף בארה"ב לשכבת הגיל המבוגרת.

התרופה עצמה אינה מונעת הדבקות, היא נותנת מענה למי שכבר נדבק ורק בשלושת הימים הראשונים, כשהמחלה כנראה עדיין לא פרצה בגוף.

חברה כמו NVAX שעדיין אין לה שום חיסון, בהחלט צריכה להיות מודאגת כפליים, הן מהחברות המובילות שכבר עברו את כל האישורים, הוכחו כיעילות ואף בתהליך כזה או אחר לגבי זריקת הבוסטר, אז גם תרופה כמו של MRK צריכה להדאיג אותה.

רגולטור הבריאות באירופה אישר חיסוני בוסטר לגיל 18 ומעלה.


דוח דורשי העבודה:

עמד ביעד השבועי, יש הטוענים שבשבוע שעבר הייתה קפיצה "הודות" לסופות בארה"ב שגרמו לאנשים להישאר בביתם והשבוע זה התיקון על שבוע שעבר.

ימים יגידו.

בהקשר למצב התעסוקה התבטא יו"ר הפד' כך בתרגום חופשי:

על מנת להתחיל ולצמצם את תוכניות הרכישה, כבר בנובמבר, נצטרך דו"ח תעסוקה טוב כדי לעמוד ברף של הבנק המרכזי.

ביטקווין:

עדיין בעליה יחד עם עוד חברות הקשורות לביטקויין כגון: MARA

ריבית אג"ח ל- 10 שנים:

עדיין בעליה חדה, דבר המשפיע על השוק- כבר הגיע לרף של 1.612% והוא די מתקרב לשיאים מאזורי אפריל.


עכשיו נוכל לדון בוויכוחים הגדולים בין כלכלי העולם.

ניו זילנד, כמדינה מערבית (עם השפעה זניחה על כלכלת העולם) העלתה את הריביות בארצה ויהיו מי שיראו בזה הגלגל המניע לעליות הריבית במדינות נוספות.

הפעילות בענף השירותים בארה"ב התרחבה בקצב מהיר מהצפוי, בספטמבר, בהזמנות החדשות במהלך החודש ותנאי שוק העבודה היחסי טובים (ביחס לתקופה כמובן).

המחוקקים הדמוקרטים והרפובליקנים עדיין מתקשים להגיע להסכם להעלאת תקרת החוב של הממשלה הפדרלית ולמנוע את מה שחלק מקובעי המדיניות הזהירו שיהיו אסון כלכלי.

המשקיעים ממתינים גם לאיתות של החברות הגדולות על האופן שבו הם התמודדו/יתמודדו עם אתגרי שרשרת האספקה, עליית עלויות העבודה ולחצים אחרים הקשורים למגפה במהלך החודשים האחרונים, כאשר עונת הדוחות של הרבעון השלישי תתחיל ברצינות בשבוע הבא- נקבל אינדיקציות להמשך.

יש כבר קולות שזועקים שנגיע למצב שוק דובי עם ירידות של מעל ל- 20% (הגדרת שוק דובי) ולעומת זאת אחרים טוענים שאסור להיות פסימיים מידי עקב הסיבה שרוב החברות הגדולות יושבות על הרים של כסף.

הדברים הללו מצריכים קריאה חוזרת, חלק טוענים שנגיע לשוק דובי... והחלק השני, המנגד, אינו טוען שלא נגיע לירידות, אלא שאסור להיות "פסימיים מידי" וזאת מהסיבה שלחברות הגדולות יש הררי כסף.

כל או כך נצטרך לעקוב אחר עונת הדוחות החדשה ולראות מעבר לתוצאות היבשות, גם את הצפי ובעיקר כיצד השוק מגיב לדוחות.

גם לאישור/אי אישור תקרת החוב של ארה"ב תהיה משמעות מכרעת לגבי ההמשך והן לתוצאות האינפלציה שיפורסמו

ועל כן הכל נזיל כעת והטכני ממש לא יקבע דבר וחצי דבר.

לסיכום:

כולם עדיין מחכים להחלטה בנוגע לתקרת החוב ועדיין אין הסכמה בארה"ב, ביידן נפגש עם בכירי המשק בארה"ב ושמע את דעתם וחלקם הגדול חזר והזהיר מפני השפעה קטסטרופלית ברחבי הכלכלה האמריקנית, באם יעלו את תקרת החוב. החששות מפני בעיות שרשרת האספקה ממשיכות לגרום לשווקים להיות לא יציבים, הזינוק במחירי האנרגיה והסחורות, גם כאשר מחירי הנפט מעט ירדו, עקב פעולות נקודתיות, אז במקום הנפט הגז מזנק וכל זה יחד משפיע וישפיע על המחירים בכל הענפים ויביא כמובן עליות מחירים וזה יעיב על האינפלציה והחשש לעלית הריבית כריסון ומזה השוק חושש וימשיך לחשוש לפחות עד למפגש הפד' הבא, בחודש הבא ועד אז העיניים נשואות לסנאט לקראת אישור/אי אשור העלאת תקרת החוב האמריקאית שככל הנראה תתקבל ב- 18.10.21. 

במידה והפד' יתחיל לצמצם את הרכישות שלו גם לכך תהיה השפעה מרובה על השוק שעד כה קיבל רשת ובוסט מהפד'. 


מציע לצמצם חשיפות לסווינגים ולקחת את מה שהשוק נותן במסחר היומי.

פיתויים של השקעות בטווח הקצר, נראים מסוכנים, כאשר השוק עצמו תנודתי ולא ברור לאן הוא הולך, לפחות עד אישור/אי אישור תקרת החוב ולכן אנא אל תתפתו לשידורי וובינרים שונים ומשונים שמזמינים אתכם להשקיע בכל מיני שיטות.

שלא תאמרו שלא התרענו!

נ.ב.

למי שרוצה להבין את עולם התמחורים והניתוח הפונדמנטלי ולהיות עצמאי בתחום, מוזמן לרכוש ידע הכולל מעל 100 שעות ניתוחים פונדמנטליים, תמחורים שונים, קריאת דוחות, הכנת תרחישים מקצועיים עד לרמת מחירי יעד, סורקים לאיתור מניות וכל כללי הסף שלנו לכניסה לעיסקה כולל שתי אסטרטגיות לעבודה עם חדשות, אחת ללונג והשניה לשורט.

כאן כל הפרטים, כולל מענה לכל השאלות מראש.

https://lp.expert-traders.co.il/fundamental2/

שבוע מסחר מוצלח ובהצלחה לכולם


תזכרו, סוחרים רק עם אנליסט מוכח!