סקירה שוק שבועית לשבוע מסחר המתחיל ב- 9.8.21


קודם נתחיל בדבריי משבוע שעבר, שהיו מאוד ברורים- המשך עליות!- והשבוע לאחר תיקון קיבלנו שיאים חדשים.


טכנית- סלים עוקבים:

מניות ה- FAANG+MSFT- חלק מהחברות עדיין משלמות את מחיר "הצפי המוחלש".


טכני סיכום:

ע"פ הטכני נראה שנמשיך לקבל עליות עם חשש לפריצת שווא, תיקון ומשם שוב עליות, אבל בגדול- עליות.

דבר לא השתנה בנושא מכונות האלגו ובתמיכת הפד' ולכן רשת הביטחון עדיין קיימת.

אישית חשבתי שחברות כמו AMZN, AAPL יתאוששו מהר יותר ויחזרו מעלה, אבל עוד חזון למועד.


מה היה לנו בפונדמטל?

דוח דורשי העבודה- אומנם יש שיפור במספרים, אך עדיין לא עמד בצפי, נראה שזה כבר לא מרגש אף אחד לפי תנועת המחיר.

מצב התחלואה בעולם עם הווריאנט ההודי (דלתא)

רק נחדד שזה אותו נגיף קוביד- 19 רק שזה ווריאנט חדש כמו כל קודמיו כגון: הבריטי, אפריקאי וכו' (ולא כמו שמנסים לשנות את ההגדרה בארץ כאילו מדובר במשהו חדש- כך עולה מכל הספרות המדעית שכותבת על הווריאנט- כולם מציינים קוביד- 19 ולכן אין להתייחס לדברי פוליטיקאים כאילו שיש כאן משהו חדש!).

התחלואה ממשיכה לעלות בקצב גבוה מאוד וניתן ללמוד על המצב בעולם ממה שקורה בארץ, למרות שהיינו מדינה מאוד מחוסנת וכמעט ולא היו כאן כבר חולי קורונה והיום מצבנו בכי רע- אז צאו ולמדו מה קורה בשאר העולם.

למצב שאר העולם כנסו לכאן>>https://www.clalit.co.il/he/your_health/family/Pages/coronavirus_situation_update_worldwide.aspx


תשואות האג"ח ל 10 שנים

סגרו בעליה בשבוע החולף והריבית עומדת על 1.305%


הביטקוין ממשיך לטפס

מה קורה עם החברות הסיניות ובסין בכלל?

השבוע קיבלנו עוד "גזירה" של השילטונות הסיניים, הפעם עליית שכר המינימום של העובדים הסינים בחברות בינלאומיות.

הנושא הזה יכול להעיב על המון חברות שעובדות בסין וגם להשפיע על הריווחיות שלהן לדוחות הבאים, והדבר יוצר חוסר יציבות.

ובכלל זו כבר לא עוד "גזרה", נראה שהסינים נוקטים באיזו שהיא עמדה חדשה כלפי החברות בכלל ובמיוחד נגד החברות המקומיות.

חברת BABA קיבלה מכה קשה מהחשש של השילטון שמבנה החברה הוא כזה שאם היא תיפול היא תפיל איתה בנקים רבים. 

חברת DIDI (סוג של UBER סינית) שגם נחתכה על הגבלה, מהסיבה שהשלטונות הסיניים חוששים מכמות המידע שיש בחברה על הרכבים והידע שלהן על כל רכב ורכב וכמות הרכבים בכל זמן נתון על פני רחבי כל הארץ- והדברים הללו גורמים לחששות ענק בשילטון הסיני שחושש שהמידע יעבור לאוייביה או לניסיון הפיכה שיוריד את השילטון הנוכחי.

חברות החינוך שנחתכו לפני כשבועיים ונאלצות להפוך לחברות ללא מטרת רווח וזאת  מהחשש של השילטון הסיני לבריחת המורים לסקטור הפרטי ו/או לחץ על העלאת שכר המורים. סיבה נוספת של הממשל שהם "דואגים" לילודה שהם רוצים להגביר ובאם עלות הלימוד תעלה ו/או יוותר פער בין מי שיכול לשלם את למידה טובה יותר דרך חברות החינוך והלמידה ברשת הסינית אזי האזרח הפשוט לא יוכל לאפשר זאת לעצמו והוא יעדיף לא להביא ילדים.

באיזה סקטורים ההגבלות הללו יכולות עוד לפגוע?

בתי חולים פרטיים ומרפאות פרטיות מאותה סיבה לעיל, הממשל חשש מתחרות מול המרפאות ובתי החולים הממשלתיים ומעבר של רופאים וידע מהשילטונות למגזר הפרטי ושוב יצור העלאות שכר של רופאים- דבר שאותו הממשל רוצה למנוע.

נזכיר רק שבכל חברה סינית יושבים נציגים של הממשל ויש בכל חברה סינית גם אחוזים של הממשל וזה עדיין לא מרגיע אותם מהחשש שהשוק הפרטי יצור לחץ ציבורי של העלאות שכר או חשש לפגיעה בביטחון השילטון.

כל הנ"ל גורם לחוסר יציבות של השקעות מחברות קיימות בינלאומיות בסין ובטח מהשקעות של התפתחות והרחבה ואולי כמו שראינו ממס'  חברות שהן מחפשות אפיקים חדשים בוויאטנם, הודו ועוד.


אם אנחנו כבר בסין, אז השילטונות הסיניים מוציאים את נתוני הרכבים החדשים לחודש יולי ומראים שיש צמיחה במסירות של כל חברות הרכב החשמליות TSLA, XPEV, NIO.

טסלה אומנם עולה בהתחלה על ההודעה הזו אך היא מקבלת מכה מכיוון אחר (על הדרך היא גם עולה על יום AI שכולם הבינו שזה יום של טסלה, אך הבהרה של הבעלים שמדובר על גיוס טאלנטים לתחום אחר של הבעלים "חקר המח" מחזיר את חלק מהעליות), אז מאיזה כיוון טסלה מקבלת מכה?

המתחרה החשמלית הקוראנית יונדאי שקוראת עליה תיגר עם סוג של "זלזול" והפרחה של דברים בשיווק של טסלה כדברים מיוחדים ברכב שלה לדוגמא: שהצג של הרכב הגדול של טסלה הוא לא פונקציונלי והוא רק גימיק ולכן ביונדאי חילקו את המסך לשניים, לגבי מהירות ההאצה- אז יונדאי טוענים שבעיר אף אחד לא צריך האצה כזו וזה סתם "גומר את הסוללה" מהר יותר והיא די מהירה בהאצה- 7-8 שניות מ-0 ל-100 קמ"ש, אבל תוך  חיסכון של הסוללה ובכלל יונדאי נותנת לטסלה פייט אמיתי בתחום השירות לרכב ומהירות הטעינה של הסוללה.


לגבי הפד' והאם הוא מקטין את המצב שהוא יצר בעצמו אני קורא לזה "האם הספין ינצח את העובדות"?

יש לא מעט מומחים בעולם שטוענים שהפד' בעצמו יצר את האינפלציה בכך שהוא תומך בשוק בסכומי עתק שלא היו כמותם מעולם ולכן הוא יצר בתמיכה הזו את האינפלציה הנוכחית וכעת הוא מנסה לגמד את המצב וזורק לאוויר שהאינפלציה היא נקודתית (רק שמחודש נקודתי זה כבר הפך להיות למס' חודשים והם בשלהם "נקודתי").

לא סתם כל הודעה על האטה בקרב חברות הענק בביג טק ובכלל, מיד רואים שהמשקיעים זורקים סחורה בכמות והחברות נענשות בצורה לא פרופורציונלית לצמיחה הענקית ולריווחיות הענקית שהם מציגות, זה נובע כי הכסף הגדול והחכם יודע באיזה מצב אבסורדי אנחנו נמצאים, אבטלה עדיין גבוהה, מחירים עולים בכל התחומים באחוזים גבוהים (ראו רק בארץ את עליית החשמל הענקית ב- 27% שתפגע אגב בכל תחום ותשפיע על כל תחומי המזון, הסעדה, מלונאות, תחבורה ושירותים כי אין תחום שלא עוסק או מייצר ע"י חשמל ועכשיו תוסיפו לכל זה את מרכיבי החומר גלם שעולים בכל העולם), שכר די מקובע ולכן כולם יודעים שאנו נמצאים בבועה גדולה , בטח כאשר עדיין לא יודעים איך תמשיך הקורונה בחיינו ובטח לצד התחלואה העולה בווראינט ההודי או נחיצות הזריקה הנוספת למתחסנים (הבוסט-זריקת הדחף- כזריקה שלישית) מעבר לעובדה שלזריקות הללו יש צורך בתקציבים נוספים/חדשים שהממשלות לא הכירו בשנים הקודמות וכל פעם מגלים צורך חדש על ווריאנט כזה או אחר והכסף לחיסונים, למדינה שרוצה לחיות לצד הקורנה, חייב לבוא על חשבון משהו בטח לאחר כשנה וחצי של סגרים/משק די מושבת ברוב העולם, אז גם הגזרות הכלכליות יגיעו גם יגיעו כמו: מיסים, מס גבוה יותר על שכר, קיצוצי תקציבי רווחה, שירותים ועוד שזה יכול להביא גם לפיטורין ועוד ולכן כשחברות ענק יוצאות בדוח בהצהרה של "האטה לרבעון הבא"- המשקיעים הם הראשונים להיבהל.


מה עוד חדש?

חברות ביג טק, כמעט כולן, הודיעו על המשך עבודה מהבית, חלקן עד אוקטובר חלקן עד ינואר וחלקם סגרו משרדים שרק נפתחו- רק מוכיח לנו עד כמה התחלואה קשה וזאת אחרי שהחברות הללו הכריחו את עובדיהן להתחסן.

מהנ"ל תבינו איך המצב של התחלואה ישפיע על עולם התיירות, תעופה, השכרות הרכב, שייט ועוד.


החלק הראשון של חבילת התשתיות של באיידן אושר.


בנוסף שריפות ענק משתוללות בקליפורניה, כמידי שנה באזור, נכון לשריפה האחרונה מאתמול יש 8 נעדרים בשריפת ענק בקליפורניה, עיירה היסטורית נחרבה.

כדאי לעקוב אחר חברות החשמל כמו: EIX, PCG

מה עוד היה לנו?

חברת מודרנה MRNA דיווחה עם זינוק ענק בהכנסות וברווחים.

המניה מגיבה בזינוק ומיד מתקררת לאחר הודעה שנושא החיסון לילדים יתעכב.

https://www.fool.com/investing/2021/08/06/why-covid-vaccines-for-younger-kids-wont-win-autho/?source=eptyholnk0000202&utm_source=yahoo-host&utm_medium=feed&utm_campaign=article&fbclid=IwAR0uDuoTbZHaI1H7nunH2HKhjeKTFSMFymmPXy8ugARhUhZImKZ-s9sndUE

https://seekingalpha.com/news/3726937-moderna-extends-losses-as-oppenheimer-and-piper-sandler-downgrade-on-valuation?fbclid=IwAR1wwluM4rcPJSZGL2zOIYV38DMXgVznzaY-GbTU9W_6GIBc4KKgg8Junao

נראה שהחברה חזרה לעלות לאחר התיקון ושווה לעקוב אחריה השבוע.


לעומתה חברת NVAX אכזבה מאוד ולא עמדה בצפי האנליסטים ואף הלכה די אחורה בנושא הריווחיות והעמיקה הפסדים


השבוע עוד חברה בתחום תדווח, ביום ב' בפרה מרקט, חברת BNTX שמקבלת תמלוגים על השת"פ עם חברת פייזר בנושא החיסונים לקורונה.

לחסוך לאנשים כאן את העבודה אני שם לכם את הצמיחה של פייזר שלדעתי ברובה דרובה הגיעה בזכות החיסונים ולכן גם ההכנסות והרווחים של חברת BNTX יהיו בהתאמה (כמקבל אחוזים/תמלוגים מהמכירות של פייזר PFE)-  זה כמובן עדיין לא מעיד כלום לגבי תנועת המחיר.

חברה נוספת שככל הנראה תענין השבוע (או לפחות בחלק הראשון של השבוע) היא חברת SPCE 

החברה דיווחה ביום ה' באפטר מרקט -  הפסד גדול יותר (94M$) למרות עליה בהכנסות (טיסה ראשונה לחלל שהצליחה כידוע),

אך נזכיר שהחברה גייסה לא מעט כסף כהגרלה לחלל ובנוסף העלתה את מחיר הטיסה ל- 400-450K$  לשעת טיסה לחוש את תחושת החלל והאי כבידה ויש לה רישומים קודמים של 600 נרשמים לטיסה במחיר של 200-250K$  שהיא תצטרך קודם לבצע אותם. כרגע נראה שהמשקיעים קונים, בטח לאחר התבססות על מחיר ה- 30$ מאמצע חודש שעבר.


אלו המדווחות הבולטות לשבוע הקרוב- סימנתי בקו ירוק את אלו שיותר יענינו אותנו.


בהצלחה לכולם

לרוצים להצטרף לקהילת "סקירות הזהב" שלנו ולקבל מניות מנצחות במיקוד על יחד עם סקירות יומיות על מצב השוק

כנסו ללינק והצטרפו עוד היום>>https://lp.expert-traders.co.il/gold-group/


ראש חודש אלול, חודש הרחמים והסליחות, טוב לכולם.

נקודה קטנה מנטלית מהחודש הזה.

ראשי התיבות של החודש הזה הם: "אני לדודי ודודי לי" אומרת לנו התורה, תתקרב לבורא ואז הבורא יתקרב באין ערוך אליך כמתנה שלא ניתן להגיע אליה בכוחות עצמך.

בהשאלה לתחום שלנו, 

תתקרבו לתחום, תכנסו לעובי הקורה שלו, תחקרו, תבדקו ואז התחום יגיע אליכם במתנה בצורה של הבנה ורעיונות שבאים מבלי שהשקעתם בהם חשיבה משלך, פשוט נזרקים אליך כמתנה מלמעלה, רק כי את חי את התחום ונושם אותו באמת!