סקירת שוק לשבוע המתחיל ב- 23.11.20


מה היה לנו בשבוע החולף? 

1. לאחר חברת פייזר, חברת מודרנה (MRNA) הציגה את נתוני החיסון שלה עם 94.5% הצלחה וגם דייוחה שהיא תהיה מוכנה בתחילת ינואר עם מיליוני חיסונים מוכנים ואצלה החיסון, בשונה מפייזר, לא יצריך תנאי קירור מיוחדים ולא זמינים.

2. לאחר מס' ימים, פייזר תיקנה את תוצאותיה משבוע קודם והציגה 95% הצלחה בחיסון שלה וגם מצאה פתרון לבעיית האחסון בצורה של מעטפת משלה שתשמור על תנאי החיסון למשך מס' ימים.

שני ההודעות הללו הזניקו את השוק והסקטורים שנפגעו חזק עקב הנגיף כמו סקטור התעופה והספנות החלו לזנק, אך למחרת ועוד באותו היום ראינו את השוק מתקרר במיידי עם תוצאות החולי ומקרי המוות שחצו את רף ה 250K מתים בארה"ב וגם מעבר למדיניות סגר וסגירת בתי ספר בניו יורק ומיד השוק יורד ובמקביל חברה כמו ZM מתקנת מעלה יחד עם חברות הסטרימינג כמו: ROKU (שלה יש גם  עסקת תוכן עם חברת HBO שמתבשלת) ו- NFLX


3. חברת טסלה (TSLA) מקבלת את האישור לו חיכתה, כניסה למדד ה - S&P וכעת דנים האם היא תכנס חלקים או בבת אחת. הנושא כמובן מקפיץ את החברה למעל רף של 500$ למניה אך תאונה של נהג שיעור והתלקחות תאי הסוללה גרמו מיד לירידות שער ביום שישי האחרון (משום מה לא הוזכר שהנהג למרות מהירות של 160 קמ"ש והתנגשות בעמוד חשמל יצא מהרכב בנזק קל מאוד והמשיך ללכת מהרכב ביציאתו).

עם הודעת הכניסה למדד של טסלה שאר החברות החשמליות זינקו יחד איתה כסימפטיה לסקטור (SOLO,NIO, KNDI, LI, XPEV) אך עם הודעת התאונה ברכב טסלה הם גם ירדו יחד איתה.

נציין ניצחון קטן של הבעלים של טסלה על הממשל, הוא הצליח לסייג את עובדיו בנוגע לעוצר בקליפורניה, מקום המפעל ועובדיו נקראים עובדים חיוניים ולכן הם יגיעו למפעלים והמשפעל לא יושבת בשעות הלילה שלו ליצור שעובד בקצב גבוה.


4. עדיין אין פתרון לתוכנית הסיוע מהממשל ויו"ר הפד' מוגיע על הורדת הצפי לצמיחה ויחד עם זאת המשך תמיכה בשוק ובטח שלא על תוכנית צמצום המאזן מהשוק.

5. בדוחות סופטבנק היפנית התגלה שהחברה מכרה את רוב אחזקותיה בחברות הטכנו' (צמצום של כ- 5B$).

6. בואינג קיבלה את האישור ממנהל התעופה האמריקאי לחזרת מטוסי ה- 737 MAX, אך ביום שישי התגלה שאירגון התעופה האירופאי, שכבר היה בעד, חזר בו, וכרגע הוא לא מאשר את חזרת המטוס, כלומר שמטוס ה 737 MAX לא יוכל לטוס מעל אירופה לפחות עד ינואר- אכזבה גדולה לחברה.

7. כל חברות הרשת טוויטר, פייסבוק וגוגל נמצאות בחקירה צולבת בממשל לגבי תפיסת הצד שלהם בבחירות האחרונות וצנזור אנשי הימין, הרפובליקנים, לעומת דברי אנשי הדמוקרטים- והמניות כמובן יורדות (למעט טוויטר שדווקא תיקנה).


8..נושא זיופי הבחירות עדיין מרכז ענין (גם באם הוא לא נראה בתקשורת המיין סטרים) וכלום עדיין לא סגור אבל עוד ועוד מדינות מאשרות ספירה מחודשת ובדיקת תקינות ההצבעות (באחד מחקירות בעלי הרשתות, אחד מהחוקרים הרפובליקנים הטיח בנשיא טוויטר: האם ידוע לו שיש אישה שנעצרה בגין מס' רב של פעמים שביצעה הצבעות?- ללמדנו כמה דברים נחשפים בגין אי טוהר הבחירות בארה"ב בבחירות הללו).

ככל שילך ויתגלה, שאכן היו זיופים בבחירות ולבסוף טראמפ יקח את הבחירות, מצבם של טוויטר, פייסבוק וגוגל יהיה בכי רע והם פשוט יפורקו עקב המונופול שלהם והשימוש הרע בכוחם לצד פוליטי אחד וחסימת חופש הביטוי לצד האחר של המפה הפוליטית ואין פלא שהן כרגע נאבקות בכל הודעה חיובית מצד בחירת טראמפ או טענות לזיופי הבחירות מצד אנשי טראמפ וחוסמות או מדביקות הודעת "אימות דברים".

9. מניית JMIA שכיכבה אצלנו כבר בשבוע שעבר  (ועוד קודם) לאחר דוחות עם התייעלות ופתיחת אפיקים חדשים באפריקה והזמנת החברות המובילות למכירה ברשת לעבוד איתה באפריקה כאשר היא תתן את הלוגיסטיקה, הקפיץ את החברה בעשרות אחוזים בשבוע הזה והיא תמשיך לרכז ענין.


10. המשך השוק החם בתחום הגיימיניג מצד אחד, הכרטיסים הגרפיים, הביקושים העולים למחשבים (בגלל הקורונה והלמידה מרחוק וגם עסקים שחייבים כרגע מחשוב לנושא) ובמקביל התחרות על המעבדים והמלחמה בתחום כאשר כל חברה מנסה לנגוס בנתח של המתחרה ולאור הדוחות המעורבים (מצד אחד צמיחה ומצד שני שריפת מזומנים ושחיקה של הרווח השולי לאורך השנים, למרות העליה ברווח פר מניה) של חברת NVDA השבוע גרמו לתנודיות בסקטור. החברה בין השאר הזהירה שמכירות השבבים עלולים לרדת ברבעון הקרוב ביחס לרבעון הנוכחי.

בהקשר לשבבים נזכיר את כניסת חברת אפל (AAPL) לתחום השבבים עם מעבד שהיא מייצרת לעצמה, למחשבי המאק שלה בלבד ובדרך היא הראתה את הדלת החוצה לחברת אינטל, אינטל לא נשארה חייבת והודיעה על הוצאת מחשבים ניידים משלה מדגם NUC (שידועים במותג הזה בסדרת מחשבי המיני שלה) המחשב נקרא: 

Intel NUC M15 Laptop Kit מחשב נייד יעודי המגיע עם מסך 15.6 אינץ' ומבוסס על מעבדי ה-Tiger Lake מהדור ה-11 של החברה ובכך היא מנסה ליצור תחרות לאפל.

מניית אפל שעלתה בשבוע קודם להודעה השבוע די חוותה ירידות עקב הנושא, כל הנראה, אך גם השוק עשה את שלו.


11. מצב הקורונה- כאמור המס' רק גדלים. מס' הנדבקים הולך וגדל, כמות המאושפזים הולכת וגדלה ובעיקר כמות המתים שחצתה את רף ה- 250K כאמור ובחלק מהמדינות כבר עברו לסגר בלילה, חלק לסגר מלא וגם באירופה עוד ועוד מדינות עוברות לסגר מלא או חלקי- מה שכמובן מיד שולח את השוק לירידות למרות החיסון שבדרך.

12. מצב דורשי העבודה:

 השבוע קיבלנו זינוק במס' דורשי העבודה החדשים. 

הצפי עמד על 707K דורשים וקיבלנו בפועל 742K דורשי עבודה חדשים שזה גם מעל לנתון משבוע שעבר שעמד על 711K זו סיבה מספיק טובה לירידות עם כל המכלול של כמות החולים, המתים והסגרים ובתי הספר שנסגרים שכבר פגע בעבר בשווקים ובכלכלות בפרט.

וזה מצב הטכני של הסלים העוקבים.


עוד חברה שהתגלתה כמרוויחה בתקופת הקורנה היא חברת הרמקולים SONO שדיווחה ב- 18.11.20 ונראה שהנגיף עשה "טוב" לחברה שהציגה צמיחה בהכנסות ומעבר לרווחים, לאחר הפסדים וגם קיבלה העלאת יעד למחיר של 30$

 


נתון וסוג של משבר בין האוצר האמריקאי ובין הפד' מתגלה כאשר האוצר דורש מהפד' להחזיר כ- 455B$, כספים שלא נוצלו לצורך תוכנית ה- CARES (אותן 5 תוכניות חירום של ממשל טראמפ שלא נוצלו) וזאת עד סוף דצמבר ונראה שהפד' כרגע מתנגד לנושא לאור העובדה שעדיין אין תוכנית סיוע וכל זה בזמן משבר בריאותי ובזמן אי בהירות לגבי עתיד הנשיא הנבחר שעוד לא נבחר למעשה בפועל.

מה צופה לנו השבוע הקרוב?

נראה שהכסף של המשקיעים הגדולים חווה טלטלה ממקום למקום ומחפש לו אפיקים חדשים. מניות הטכנו' והצמיחה מתחילות להיות מסוכנות וככל הנראה נראה למשקיעים שעם בוא החיסון הגיע הזמן "למכור את החדשות" ולממש ולעבור דווקא לאפיקים סולידיים לאור החוסר וודאות (כמו מניות הערך ו/או המניות הקטנות) ולכן ראינו גם לא מעט מניות קטנות טסות השבוע (ראה ערך JMIA וחברות הרכב החשמליות) גם הזהב לפתע ננטש ע"י המשקיעים ונראה שהכסף עובר משם למחוזות חדשים.


תרופה חדשה אושרה מה- FDA כמענה לקורונה  מחברת REGN.  זו התרופה שבעזרתה טיפלו בנשיא טראמפ והיא כוללת וויטמינים בשילוב עם תרופה- וזו כמובן בשורה מעולה  שלבטח תקפיץ את השוק, לפחות בפרה מרקט של יום ב'.

נחדד מדובר בתרופה ולא בחיסון.

עם החיסון והתרופה, שכל נראה יהיה  קל יותר לייצר ממנה כמויות ענק, והחזרה (אט אט) לשיגרה הטיסות יחזרו, הספינות בחלוף החורף יחזרו לשוט, התיירות תתחדש והצריכה תגדל מה שיצריך גם יותר שירותי הסעים, רכבים, כאשר יותר אזרחים יחזרו לעבוד (הפעם לא מהבית), התיירות שתצרוך רכבים להשכרה ולכן סקטור הנפט יצטרך לחזור ולעלות עם הביקושים ובתוך התחום סקטור הדלק הסילוני בפרט.

ענף התעופה ועימו גם חברת בואינג, בטח לאחר החזרה המלאה באירופה (כאמור לעיל) יחד עם הספנות והתיירות הסקטורים הללו יקרצו להמון משקיעים שככל הנראה כבר מפנים את כספם ממניות הצמיחה (הטכנו' בעיקר) ויעבירו את כספם למניות הערך שהוזכרו לעיל שלאורך השנים בסה"כ היו חברות מבוססות שכעת צריכות להשתקם די במהירות ושם הכסף הגדול ירצה להיות.

עוד חברה מאוד מענינת, ישראלית דווקא, שעושה שת"פ עם חברת ענק גרמנית בתחום האלקטרוניקה היא חברת NNDM שסיפקה ביום שישי האחרון הזדמנות מעולה, לאחר הנפקת מניות נוספת  בשווי של כ- 100M $ ומחירה ירד ממחיר כ- 6$ (לאחר שהחברה כמעט הכפילה את עצמה בשבוע הקודם על רקע קבלת אישור לפטנט בתחומה) למחיר של 4$ ומשם החלה להתרומם. 

זו חברה שמייצרת מעגלי אלק' ע"י הדפסת תלת מיימד הכוללת את כל הרכיבים לצורך מזעור הטכנו', תחום מסקרן ביותר, שנראה שיש לו עתיד מבטיח. החברה דיווחה בשבוע שעבר והודיעה שמכרה שני מכשירי ביטחון שהיא מייצרת. החברה צופה עליה בביקושים למוצריה לאחר סיום הנגיף כספקית טכנו' לתחום תעשיות הביטחון (אזרחי וצבאי).

סחרו בחוכמה ואל תלכו שולל אחר חובבנים בתחום.


אין לראות בכתוב המלצה למסחר.


להצטרפות אלינו לחצו כאן לכל הפרטים והמסלולים>> https://bit.ly/3mOWszn