סקירת שוק שבועית לשבוע שמתחיל ב- 12.10.20


סקירה שבועית לסלים העוקבים SPY, QQQ

לשבוע שמתחיל ב 12.10.20

בשבוע שעבר התחלנו את הניתוח השוק במילה טראמפ! וגם השבוע שחלף הסתכם במילה אחת, ועדיין- טראמפ שפשוט שולט בשווקים כרגיל!

אז בשבוע החולף לסקירה, נסגר בכך שטראמפ נמצא חיובי לקורונה ובשבוע הנוכחי, האחרון, בהתאם להשערה שלנו, טראמפ "החלים" במהירות שיא מהמחלה, וחזר לאיתנו וגם חזר לבית הלבן "תחת השגחה"- כפי שציינתי ואני עדיין עומד אחר דבריי (שלפתע הודהדו בלא מעט אתרים בארץ אחריי) מדובר במסע שיווק להוריד את אי הצלחתו לשבור את ביידין בעימות הידוע ובכך ינסה לשווק את עצמו, כפי שהחל בעימות, "אמריקה צריכה מנהיג חזק" ומה יותר חזק מלנצח את הקורונה בגילו?

לא בכדי מיד עם שיחרורו הוא צייץ שאין לתת לנגיף להפחיד או לשתק את האומה האמריקאית.

בשבוע שעבר השוק האמריקאי הראה סמני התרחבות והיה "חשש" נוסף וחיובי לשווקים שנראה תיכף הסכם מתממש בין הדמוקרטים לרפובליקנים בנוגע לחבילת הסיוע לאזרחים ולעסקים.

חברות התעופה שחיכו לסיוע הנ"ל מיד קיבלו זריקת עידוד (כידוע שהם איימו על פיטורים  מסיביים במידה ולא יאושרו חבילות סיוע), אך לבסוף לא קרה דבר בנושא, אך סוכם על המשך הידברות בין הצדדים וזה לפחות השאיר פתח של תקווה לכולם כולל לסקטור התעופה.

בפועל עם חזרת טראמפ לעניינים הוא מיד ביטל את המשך המשא ומתן עם הדמוקרטים באופן מוחלט בטענה שאינם נושאים ונותנים באמונה וגרם מיד לנפילות בשוק וכל הכסף החובבני ברח כי לא קרא בין השורות שאין מצב שטראמפ יפגע בבסיס הבוחרים שלו רגע לפני הבחירות בטח ובטח כאשר מצבו בסקרים גרוע מזה שהיה לו בבחירות הקודמות מול הילרי ולכן היה צפוי שהוא ישלוף משהו מהשרוול ובטח למי שחיפש היגיון בדבריו בלהחזיר את העובדים לעבודה במקום המצב הקיים שלא כדאי לעובד לעבוד עקב הסיוע כי כך הוא מקבל יותר כסף מאשר לעבוד ובכך כמובן גם תוצאות האבטלה/דורשי העבודה עולות וזה כמובן לא טוב לטראמפ שרוצה לחזור לפני הבחירות למצב טוב יותר או לזה שהיה לפני השפעת הנגיף כמו גם ההצלחה שלו להחזיר את המדדים בבורסה למצב שלפני המפולת של הנגיף ובזה הוא הצליח בגדול.

כיצד היה ניתן להבין שהוא ישנה את דעתו או מראש כוונתו הייתה אחרת?

בדבריו הוא "שתל" מס' מילים ברוח דברים אלו: שיתן סיוע רחב לאנשים ולעסקים החרוצים. לשיטתו, להערכתי, הוא מבין שהעסקים הגדולים יסתדרו ע"פ צפי הדוחות בטח לאחר האחרונים שלמרות הנגיף הראו תוצאות טובות ולכן הוא חייב לתת תמריץ מצומצם יותר בהקיף, אבל ממוקד יותר לעסקים קטנים ובינוניים ולהחזיר את העובדים למעגל העבודה ובכך להרוויח פעמיים הן בצמצום היקף האבטלה והן בצמיחה של העסקים הקטנים שמהווים בארה"ב, כמו בכל ארץ נורמלית, את מעגל העבודה הגדול ביותר.

גם יו"ר הפד'  צייץ שאכן חיייב סיוע אך הוא ידחה לאחר הבחירות ונראה שגם אצלו, למחרת, המנגינה השתנתה.

למחרת, טראמפ כמו טראמפ, משנה ב- 180 מעלות את עמדתו ובוחר לומר שאין לו בעיה לאשר כבר היום סיוע רחב ולחתום על צ'קים בסך 1200$ ישירות לאזרחים וגם לסייע באופן רחב לעסקים שנפגעו ישירות מהקורונה ובכך רמז שלדעתו כספי הסיוע המוגדלים, אותם מבקשים הדמוקרטים להעביר, נועדו עבור הערים שלהם ולא יגיעו באמת לאזרחים ולעסקים שצריכים כספים אלו ומיד בדברים אלו, לאחר שהסביר את עצמו וגם אמר שברגע שינצח בבחירות יעביר תקציב מוגדל יותר לעסקים ולאזרחים (במילים פשוטות "תבחרו בי תקבלו!") השוק הגיב מיד בעליות.

בין לבין פייסבוק, שנמצאת במצב של חקירה/חשש מפירוק עקב המונופול שלה ברשתות, ניסחה מכתב משסביר מדוע אין חשש לכח שצברה ברשתות כמונופול ומדוע אין לפרק אותה.


בואינג מדווחת, עקב מצב הקורונה, על צמצום התחזית שלה לשנים הבאות וכמובן שגם ללא תוכנית הסיוע לסקטור התעופה מצבה יהיה קשה יותר, בטח לאור הגידול בתחלואה שמגביל שוב את החזרה לטיסות.


כאמור לעיל, טראמפ עושה 180 מעלות, כביכול, ומוכן ע"פ תוכניתו לאשר 25B$ לסקטור התעופה ובכך שוב מזרים רוח גבית לסקטור שחוזר ומתרומם יחד עם בואינג ובמקביל טראמפ גם מנסה לחבק את הבית האמריקאי ולהציע ע"פ תוכניתו סיוע של 135B$  לעסקים הקטנים והבינונים ונושא זה מיד מקפיץ את השוק שוב.

הפד', כאמור לעיל, גם שינה תקליט ולפתע מוציא הודעה חיובית משלו שהוא מתכוון להזרים כספים לשוק דרך אגחים ממשלתיים ולתמוך באג"ח משכנתאות בסכום של 120B$ מידי חודש!

גם חברות הסטרימינג והלמידה מרחוק תרמו את שלהם עם הצפי והסגרים שכבר החלו כמו בניו יורק, ועם החורף שכבר נמצא שם והן עולות בדיוק כפי שהיה צפוי שיעלו ועוד יעלו כל עוד התחלואה עולה בעולם והסגרים הן האופציה היחידה לצמצם את המחלה בעולם (לכן יש להיות במיקוד על החברות הללו כגון: ROKU, NFLX, DIS, ZM, WORK )


מה צופה לנו השבוע הקרוב?

חברת אמזון גם תורמת את שלה למאמץ העליות כאשר היא לפני ה-Prime Day שלה בשבוע הזה (13.10) שהוא הולך להיות עם המון רכישות מהסיבה שהוא לפני תקופת החגים ברבעון האחרון ולכן אמזון בהחלט תרכז ענין בתקופה הקרובה וכמובן תשפיע על המדדים, ב 13.10 יש גם את אירוע ההשקה של אפל שבו ככל הנראה תשיק את סדרת האייפון 12 וכולם בציפייה לפני ומבצעים רכישות מקדימות וכאשר שני חברות ענק אלו עולות השוק עולה איתן.

אם כך לגבי אמזון אז קל וחומר לגבי רשתות ענק כמו וואלמארט WMT ודומיה שבתקופה זו של הרבעון הם תמיד עולות לאור הגידול ברכישות עם מתנות לפני החגים.

שוק השבבים לא מפסיק לבעור וחברות כמו NVDA, AMD תורמות לא מעט עם חידושים של שבבים וכרטיסים גרפים חכמים וחזקים יותר המשלבים טכנו' אינטליגנציה מלאכותית.
אמזון בוחרת בAMD לחוות השרתים שלה וזה כמובן מקפיץ את החברה בנוסף החברה עושה שת"פ עם חברת ROKU בנושא הסטרימינג שלה ו ROKU עצמה כבר נמצאת במס' שת"פ רציניים עם אפל (AAPL), וחברת פיקוק שדרכה היא מגיעה לענק השידורים נוסף ואם כל זה אינו מספיק הרי שמכירת הטלוויזיות החכמות של החברה אמור לעלות חזק לאור הסגרים והצפי של האזרחים שטענו בסקר שיקנו מכשיר טלוויזיה חכמה חדשה לבית. רבים שוכחים/אינם יודעים שזו חברת הטלוויזות החכמות הגדולה ביותר בנתח השוק שלה בארה"ב ובמקביל נתון נוסף שאינו ידוע לרוב הציבור שהחברה גם עוסקת בפירסום דרך התכנים שלה וכרגע לאור הסקר ולאור המכירות הצפויות לקראת סוף השנה לחגים, הצפי הוא שהיא תהנה מגידול בהכנסות ממכירת פרסומות אצלה בתכנים ולכן המניה הזו תרכז ענין רב בהמשך.

מה היה בנושא האבטלה/דורשי העבודה בשבוע האחרון?

דורשי העבודה צמחו השבוע ל 840K כאשר האומדן היה על 820K דורשי עבודה, עם זאת התביעות הנמשכות צנחו באופן בלתי צפוי מתחת ל -11 מיליון שזה נתון מעודד, אך השוק מדושן עונג מתוכנית הסיוע של טראמפ ובכלל לא מגיב לעליה בדורשי העבודה.

למרות "הפסקת המשא ומתן" בין הדמוקרטים לרפובליקנים נראה לפתע שהרפובליקנים העלו את  הצעתם לסיוע ל- 1.8T$ (לעומת ה 2.2T$ שמציעים הדמוקרטים) והנשיא טראמפ לפתע חוגג על הטרמפ ואומר שמבחינתו יש לו שאיפות גדולות יותר והיה רוצה להגדיל את הסיוע אף מעבר לרצון הדמוקרטים אך רוצה שהסיוע יגיע ישירות לאזרחים וכמובן מיד גם הודלפו שיש מגעים להמשך הדיונים בנוגע לתוכנית הסיוע.

סקטור האנרגיה ממשיך לעלות לאור הירידות במחירי הנפט עקב סגרים, הפסקת טיסות ועוד וחייב להמשיך ולעקוב אחריו בצמוד.

לסיכום לשבוע הקרוב, המשך תמיכת הפד', פמפום הודעות של טראמפ על הסיוע ואולי אף סוף סוף הסכמה בין המחנות על תוכנית הסיוע ישחררו קיטור נוסף לעליות עד לבחירות עצמן כפי שטענו כאן מהיום הראשון.

אל תשכחו דבר חשוב, טראמפ לפי כל המומחים, עדיף לבורסה מכל מתמודד אחר.


עונות הדוחות החדשה מתחילה השבוע, הבנקים וחברות התעופה ראשונות לדווח ואולי דרך הבנקים נוכל להבין לא מעט על מצב השוק ועד כמה המיין סטרים רחוק מהוואל סטריט וע"פ זה גם להעריך מה צופה לנו בהמשך בכל הרבעון, בכל מקרה הולך להיות חם מאוד.

הטכני, מניות ה- FAANG והמדדים בתמונות.

אין לראות באמור המלצה למסחר.


בהצלחה ושבוע מסחר ירוק בוהק לכולם

תסחרו חכם או אל תסחרו בכלל.