עידן ביידן והדמוקרטים החל! - סקירת שוק 25.1.21


בשבוע שעבר קיבלנו את השבעת ביידן, חרף כל הספקולציות והרעש ברשת!!!

כאשר העובדות בשטח, אסור להמשיך ולחיות בעבר ובציפיות שלא התגשמו!!

יחד עם זאת, זו החובה של כל אנלסיט, להביא את החששות, להציף את השאלות הנכונות והדברים שנשמעים/נראים לא ברורים ולהתחיל בעבודת מחקר, פעמים גם טועים בתוצאה, אבלך זו בדיוק העבודה של האנליסט, לחקור!!!

מבחן התוצאה הוא עוד ענין, אבל מתפקידו של אנליסט רציני, בטח כזה המנהל קהילה/עוקבים להביע גם את החששות שלו ולהזהיר שמא יקרה הדבר ממנו הוא חושש, לאור המידע שנמצא ברשותו, יחד עם זאת כאשר התוצאות לא היו כפי אזהרותיו או הצפי שלו, חובה עליו להתעשת ומיד לחזור לעובדות בשטח!!!

בשולי הדברים אומר, אין הצלחות ללא כשלונות ואין 100% פגיעות!!! השאלה הגדולה היא מה אחוז ההצלחות והפגיעות לעומת האי הצלחות/פגיעות ועד כמה רוב הדברים פוגעים בהערכות והצפי לעומת כאלו שכבר שנים לא פוגעים ולא יודעים בכלל להעריך או לקחת אחריות? ואנחנו כאן, כבר מס' שנים, מוכיחים תוצאות!!!

תוצאות ופגיעות בתחזיות על השוק, פגיעות במניות היומיות שלנו בסקירות הזהב, בסווינגים המדוייקים שלנו וגם בהשקעות שלנו שכבר מספקות את התוצאות - דוגמצא קטנה הייתה טסלה- נגד כל "המומחים" בארץ ובעולם כשכולם זעקו זאב, זאב אנחנו אמרנו, זו לא חברת רכב, זו חברת סטרט-אפ וכך היה ותמיד דיברנו שהיא תעמוד בצפי המסירות שלה של 500K רכבים ועוד תצמח משם וכך היה והיום כל חברות האנליזה מעלות לה יעדים ומבינות שהחברה תעמוד השנה ביעד כפול של 1M רכבים למסירה.

מי שהיה איתנו ולקח את דברנו ברצינות עשה רווחים עצומים וזו לא גוזמה!!!- אנחנו יודעים מה עשו אצלנו חברים בקהילה!

מכאן ניתן להמשיך.

ב 20.1 ביידן הושבע כאמור והשוק פשוט אהב את ההשבעה ממס' סיבות:

1. קץ לחרושת הספקולציות!- משקיעים אוהבים שקט תעשייתי! (למרות שהם נכנסים לפעולה כשיש "דם ברחובות")

2. משקיעים שיצאו או ישבו על הגדר בחוסר וודאות חוזרים ועוד יחזרו לשוק.

3. הביג טק נשמו לרווחה מחששות לפירוק תחת כהונת הנשיא טראמפ והם כמובן תרמו לעליות.

4. סקטורים שמחכים לתקציבים שהדמוקרטים מאמינים בהם חיכו להשבעה ומחכים להמשך בנוגע לתקציבים/הטבות/פעולות חוק הנוגעים לעסקיהם והדוגמא הטובה ביותר זהו סקטור האנרגיה הירוקה/סולרית ושוק החשמליות שימשיך להתרומם לאור הרצון במס' מדינות כולל באירופה לעבור ממש בקרוב לרכבים חשמליים בלבד במחזותיהם ולאסור רכבי דלק - קרקע ענקית ופוריה לחשמליות המובילות: TSLA, NIO ועוד חברות סיניות חשמליות קטנות כולל גם חברות אמריקאיות שכבר הודיעו על כניסה לתחום כגון:  FORD, GM ועוד נזכיר שגם האירופאיות לא יושבות בשקט בתחום ומרצדס, אאודי, BMW חזק בתמונה.

לגבי סין נזכיר ששוק החשמליות שם צומח בקצב מסחרר ועם צפי גדול מאוד להמשך ולצורך הענין חברת NIO הודיעה שיש לה צפי של צמיחה של 100% במסירת הרכבים השנה!

5. העברת תקציב התמיכה לציבור שמחכה לישום סופי והגדלתו ע"פ תפיסת/דרישת הדמוקרטים קודם במשא ומתן הקשה מול ממשל טראמפ- כמובן ברגע שהכסף יאושר ויעבור לציבור הרכישות בחברות/בעסקים הקטנים או הגדולים יגדל ואיתם אולי גם ההשקעות של הציבור כי לחלקם זו ממש תוספת הכנסה נוספץ ולאו דווקא צורך מידיי.

6. תחום המשכנתאות ינשום אף הוא לרווחה, משמע הבנקים והקבלנים ובכלל ענף הדיור ומכירות הדיור יוכל מעט לנשום עם העברת התקציב הרחב.

7. גם המניות הסיניות למינהן, ינשמו לרווחה בטח לאור החוסר אהדה של הנשיא טראמפ לסינים וגם ההגבלות שהוא שם עבור הביג טק הסיניות וכעת גם השוק שם נושם לרווחה וגם כל החברות שעובדות מול חברות הביג טק כולל משקיעים שחששו לשים את כספם על הסיניות לאור ה"מלחמה" של הנשיא טראמפ בסינים ובכלל בממשל הסיני.

במניות הסיניות יש לשים לב גם שם לחברות הפאנלים הסולריים, הרבה לא יודעים אבל בסין, כיום קיימות מגה חוות של פאנלים סולריים (בדומה למה שקיים אצלנו בדרך למצפה רמון) שאמורות להחליף את התלות בנפט ליצור החשמל.

נצילות התא הפוטו וולטאין עלה משמעותית ויש לא מעט חברות כיום שמרשתות בתים, בנינים, חוות ענק בתחום וטסלה היא אחת מהן למי שעדיין לא יודע (למרות שזה הוזכר כאן  מס' פעמים ולאחרונה טסלה גם התנתקה בממיר המתח מחברה ישראלית ותתחיל לעשות זאת בעצמה) 

להבין את המהפכה שהתחום עובר ברחבי העולם שווה לקרוא כאן את מגוון הלינקים:

https://bit.ly/3jPde0r- סין

https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001350875- אירופה

https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3874130,00.html- ישראל

http://bit.ly/3iIesuz- מגמה בעולם בתחום אגירת האנרגיה

תעשו עבודת מחקר מי מבין חברות האנרגיה שוות השקעה.


מה עוד?

למרות שביידן הביטח שיש לו תוכנית "שיקום" ותוכנית ליציאה מהקורונה, כפי שהבטיח בכל קמפיין הבחירות שלו מתברר שהבטחות לחוד ומציאות לחוד ועם ההשבעה התקליט השתנה ב 180% 

באם זה המצב וקצב החיסונים ימשיך להיות איטי בארה"ב הכלכלה עדיין תדשדש (אין קשר לצערי כיום בין הכלכלה ובין הבורסה כפי שראינו כל תקופת הקורונה ממרץ והלאה בטיסה מעלה בזכות הפד' והכספים שהוא מכניס לשוק ונראה שיש הדפסות כסף ללא גבול ואף אחד לא באמת יודע עד כמה הנייר שווה את הכסף עצמו- ימים יגידו..) בכל מקרה המשך התחלואה ואי תוכנית ליציאה ממשבר הנגיף תעביר ותמשיך להעיב על סקטורים רבים: מלונאות, תעופה, ספנות, קזינו, מסעדנות, הפקות, בידור ועוד

מה קורה בתחום האבטלה/דורשי העבודה בארה"ב?


מה קורה בתחום החיסונים והמגיפה בעולם?

אירופה מתחסנת בקצבה איטי מאוד והסגרים שם רק מתרחבים עד לאמצע חודש פברואר וגם עד לאפריל לשם השוואה בהולנד החליטו על סגר לילי שלא היה שם מאז מלחמת העולם השניה.

ראש ממשלת בריטניה הודיעה שהם גילו שלא רק שהמוטציה החדשה, שהתגלתה בלונדון, מדבקת יותר, אלא שהיא גם קטלנית יותר ולא כמו שחשבו בהתחלה, יש להם גידול בתמותה שצמח באחוזים לשני ספרות ביחס לכמות הנדבקים.


יפן מתחילה חיסונים בארצה עם חברת מודרנה (MRNA) וכידוע חיסונים יתחילו להגיע גם לישראל.

לפי מס' מומחים, החיסונים הללו, במידה ולא נקבל חיסון עדר, יצטרכו לחזור על עצמם אחת לשנה ומכאן, באם אכן זה יהיה המצב, החברות הללו (PFE, MRNA, AZN) מצאו מכרה זהב שיכניס להם כסף מידי שנה בכמויות ענק ולא כמו שחשבו בתחילת הדרך (נזכיר שחברת פייזר שבתחילה טענה שתמכור את החיסונים במחיר עלות, ללא רווח, לפתע דורשת מחיר כפול ממדינות אירופה!) - אל תשכחו את חברת BNTX שיש לה שת"פ ואחוזים ממכירות פייזר בנושא החיסון לקורנה-  מי היה מאמין שהחברה הזו תקפוץ לשווי של 27B$ כיום. 

לגבי הטכני-  הכל בתמונות- סהכ נראה שהשוק מכוון מעלה, מעט קיבל "פחד גבהים" ושוב מכוון מעלה.נראה שכל מניות ה- FAANG+ MSFT מכוונות מעלה!

NFLX הייתה החלוצה לדווח בשבוע שעבר ואלו פרטי הדוח העיקריים:

עלייה של 21.3% בהכנסות וירידה של 8.5% ברווחים. עלייה של 23% במנויים. הרווח של החברה נשחק ברבעון הזה בגלל ירידת שער הדולר מול היורו - כ 250M$ שנשחקים ישירות מול שורת הרווח - הפסד חשבונאי ולא בפועל, הסכום מתורגם לכ- 58 סנט למנייה וכך החברה בעצם הייתה עומדת בצפי אנליסטים, במידה ובעתיד שער הדולר יחזור לעלות ההפרש הזה יצטמצם. החברה הודיעה כבר ברבעון הקודם שהיא מתכננת להיכנס למדינות המזרח הרחוק ואפריקה אשר שם מחירי המנויים ללקוחות מוזלים ומנגד יש הוצאות על הקמת תשתיות, ולכן קיבלנו שחיקה בריווחיות. בתקופה האחרונה מאז הקורונה רואים רווחיות משופרת בחברה וזו מהסיבה שההפקות (שהן עיקר ההוצאות של החברה) נעצרו ולרבעון הקרוב החברה כבר הודיעה שהיא חזרה להפקות ולכן מראש הצפי ריווחיות שלה היה מונמך. ניתן לראות שהצפי הבא יותר גבוה מהרבעון הנוכחי וגם משנה שעברה. 


מה יהיה עם תחום המחשוב והשבבים?

אין ספק שחברות המחשבים מוכרות בטירוף את מוצריהם ויש חוסר בשוק ואיתם כמובן שוק המעבדים!

סקטור המעבדים עובר טלטלה, חיובית לדעתי, אין כבר את ההגמוניה של אינטל ו- AMD יחד עם TSM נוגסות בה חזק עם ההתקדמות שלהן בטכנו' החדשה שבה אינטל נשארה מאחור מבחירה עד כה, המנכל באינטל הלך הביתה ובמקומו יגיע מנכל חדש שבא מעולם הפיתוח ויש ציפיות רבות שהחברה אכן תכנס לדור החדש של המעבדים (כמו AMD ומתחרותיה) או בייצור עצמי או דרך מיקור חוץ (ככל הנראה TSM) בינתיים נשלח מכתב זועם של משקיעים שבעקבותיו המנכל הלך הביתה והגיע המנכל החדש. 

ע"פ הדוח האחרון אינטל מכה תחזיות למרות כל התחרות הגדלה והמכירות כמעט ולא נפגעו והרווחיות לעומת שנה קודמת נשמרה- נציין שהמעבדים של אינטל אינם נופלים בביצועים ממתחרותיה למרות הטכנו' החדשה שלהם, אך יש כאן את ענין המזעור ועוד.

נציין עוד ענין שעדיין לא בא לידי ביטוי והוא עזיבת אפל שהתחילה לייצר לעצמה את השבבים והדבר יבוא לידי ביטוי, כנראה, כנראה כבר בדוח הבא או זה שלאחריו ברגע שאפל בפועל תתחיל ביצור העצמי (עד כה היא רק הודיעה על יצור עצמי בעתיד והתנתקות מאינטל).

במקביל אינטל עובדת חזק בנושא המעבדים של מוביליי בתחום הנהיגה האוטונומית וזה מכניס לה לא מעט הכנסות לעומת גל העזיבות של חברות כמו אפל, כאמור ועוד.

בפועל החברה יורדת במחיר על צפי מאכזב מבחינת המשקיעים.


מה קורה בסקטור הבנקים?

דוחות די מעורבים ובגדול בשבוע הקודם סגרו בירידות- נזכיר רק שהבנקים קיבלו אישור לרכישות חוזרות (לאחר שנאסר עליהן עקב המגיפה) עקב מצבן הפיננסי החזק וענין זה, בשנה הזו, יכול להיות לטובתם.


מה צופה לנו השבוע?

דוחות, דוחות ודוחות!!


יום ג' באפטר מרקט חברת AMD  בהחלט תסקרן לעומת הדוחות של אינטל ומה יהיה הצפי שלה לעומת המתחרה- מכירות מעלות בטוח היו לה, השאלה זה הריווחיות כולל גם עקב הרכישה ברבעון הקודם שלבטח עלות הרכישה שלה התגלגלה לרבעון הזה וכמו כן הצפי שלה לעומת אינטל רק נזכיר שהחברה עובדת חזק כבר מס' רבעונים עם חברות המחשבים וסגרה מכרזים עם חוות השרתים של אמזון, מעבד הגיימינג שלה שנחטף בשוק וגם השבב שלה שיושב בקונסולת ה XBOX של מייקרוסופט שנמכר חזק בתקופת הסגרים.

יחד איתה תדווח מייקרוסופט MSFT ובדיוק מאוצן סיבות לעיל על חברת AMD (כל מכירת מחשב מצריך את התוכנה שלה וגם מכירות ה- XBOX)


יום ד'  זהו היום הכי רותח- ענקיות מדווחות

בואינג BA עם כל בעיות התעופה וסקטור התעופה שדי עובד בניוטרל- מדווחת בפרה מרקט.

טסלה (TSLA) שכבר מסרה לנו את דוח המסירות ועמדה בצפי ה 500K רכבים- יהיה מענין לראות עד כמה כמות המסירות נתנו בוסט למכירות לעומת שנה קודמת, אך מעבר להכל וזה העיקר שורת הרווח- שם היא נמדדת כרגע ואין לי ספק שהבעלים, איילון יפמפם פעם אחר פעם את נושא הכפלת צפי מסירות החברה לשנה הזו- יעד של 1M רכבים

הגדת תפוקה בסין והרחבת המפעל כולל תחילת מסירות של דגמי ה Y בסין.

פתיחת המגה מפעל בגרמניה השנה וקצת התקדמות המגה מפעל החדש בארה"ב.

נזכיר את הכניסה לשוק בהודו השנה שאמור להכניס גם הזמנות ובעיקר אפשרות לעוד מפעל בהודו (יש כבר מגעים עם מס' מחוזות בהודו בנושא)

עוד פרוייקט ידוע של טסלה שלבטח יצוף בצפי זה לו"ז ליצור רכב הטראק של החברה ומי שלא יודע איילון כבר הציג סוג של אב טיפוס של רכב אווירי בדוגמת רחפן אישי חשמלי - הטירוף של האיש מעולם לא הלחיץ משקיעים והטירוף שלו הוא הביצוע של המחר.

נזכיר גם את תחום הפאנלים הסולריים ורעפי הסולר לבתים, החברה רכשה חברה בתחום הממיר מתח ותפסיק לקנות את הטכנולוגיה מהחברה הישראלית SEDG (שירדה חזק על ההודעה של טסלה, אך לאחר שהוסבר שטסלה אינה הלקוח הגדול שלה המניה שבה לעליות - יש לה עוד מה לתקן)


פייסבוק (FB) - מצד אחד לפני הבחירות זו תקופה שהחברה מכניסה מלארדים על הפרסום בבחירות ולרוב תקופה זו מאופיינת בדוח בצמיחה במכירות וברווחים לאורך מס' שנים אחורה יחד עם זאת נזכיר את תקופת האיבה של טראמפ אליהם ולא בטוח שהושקעו משאבים רבים מצד הרפובליקנים, אך הדבר החשוב יהיה כמו תמיד כמות המשתמשים - האם היא עלתה וכמובן הצפי לרבעון הקודם לאור החרם וההסרה של חשבון הפייסבוק של טראמפ מאז ה 6.1.20 (למרות שהיא החזירה את החשבון לאור הביקורת החריפה בעולם), אך זה הביא לגל עזיבות הן מפייסבוק והן מווטאס אפ (וגם של טוויטר, בלי קשר לפייסבוק) ומעבר  לחברות הקטנות המתחרות כגון: טלגרם, WEME ועוד- לדעתי נתון זה יכו להעיב על תוצאות החברה.

בשולי הדברים נאמר שגם גוגל חוותה רצון של המחוקקים באוסטרליה להשית עליה מס, אך מיד איימה בהפסקת השירות שלה באזורי אוסטרליה (מונופול כוחני או לא?) והמניה זינקה ביום המסחר האחרון.

עוד חברת ענק שמדווחת באפטר- AAPL קצב המכירות שם גדול מאוד לפל' החדשים וכל הגג'דים החדשים שלה- יהיה מענין לראות גם כאן לאן החברה עוד יכולה לצמוח, הדוחות אמורים להיות טובים, השאלה לאן הולך תחום ה- 5G שלה היא מתכוננת וכבר הכינה את הפל' החדשים שלה- האם תחום זה יתפתח כי עד כה נראה שממשל טראמפ נתן לתוכנית הזו ברקס.

מה יכול להעיב על השווקים?

ביידן הבטיח במסע הבחירות שלו שתהיה עליית ריבית.

ודבר נוסף העלאת שכר המינימום לעובדים.

שני הדברים הללו יכולים להעיב על צמיחת החברות, כי כבר לא יהיה כסף זול מהבנקים ועלות העובדים תעלה.

האם הנושאים הנ"ל יגררו תקופת התייעלות בכח האדם של החברות ושוב נצפה בגל פיטורין שבו האיש הפשוט משלם את המחיר על חשבון ריווחיות החברות שהן חייבות זאת למשקיעים שלהם וכל זאת בתקופת אבטלה גואה עקב הנגיף

מצב התחלואה בארה"ב ובעיקר על אירופה שהופכת למשותקת עקב הסגרים ובעיקר עקב חיסונים בקצב איטי מאוד.

נאמר גם ששווה לעקוב על מחירי הנפט, שלבטח עם הרצון לעבור לאנרגיה ירוקה, ירדו שוב.

שבוע מסקרן מאוד, ללא צל של ספק, מולנו

בהצלחה לכולם.

סחרו והשקיעו חכם ואל תהיו עדר של אף אחד.


לכל מסלולי ההכשרה שלנו ניתן לצפות באתר שלנו>> https://expert-traders.org.il/