בלק

"אל תהיה חמור, תקשיב לאתון"

זה משפט שאולי מסכם יפה את פרשת השבוע שלנו ואת הקשרה למסחר.

הפינה הרוחנית הפעם היא היא פרשת "בלק".


שאלה מקדימה,

יש לנו כלל בתורה, "שם רשעים ירקב".

אז כיצד יתכן ששם של כזה רשע מונצח בתורה ועוד בפרשה על שמו?


בפרשה מסופר כיצד מלך מדיין, בלק, שהבין שאינו יכול להילחם ובטח לנצח את עם ישראל, דאג לשכור את שירותיו של מכשף ומקלל "מקצועי" מוכח.

שמו של ה"מקלל" היה בלעם.

ע"פ המקורות בלעם, שקול למשה רבנו, רק בצד של הטומאה.


בלעם קיבל את "המשרה" בלהיטות וממש קם בבוקר מוקדם והוא בעצמו רתם את האתון ויצא לדרך.

בדרך האתון ראתה את האמת ולא הסכימה להמשיך, כי ראתה את המלאך שעוצר בעדה בדרך עם סכין שלופה ומונע ממנה להתקדם.

בלעם, למרות "כישוריו/ כוחותיו המאגיים", אינו רואה את המלאך ומתחיל להכות באתון שתמשיך בדרכה והאתון בשלה, מפחד, מסרבת להתקדם עד אשר לבסוף ה' פותח את פי האתון והיא "מדווחת" לבלעם "המוכשר" את אשר היא רואה והוא "בלעם סתום העין" אינו רואה.

רק לאחר שבלעם מקבל "פקיחת העין" מהבורא הוא רואה את אשר האתון כבר ראתה לפניו, ללמדנו כמה או יכולים להיות חמורים יותר מהאתון שכבר ראתה הכל בחייה לעומת "החכם המקלל".

המלאך משחרר את בלעם רק לאחר שהוא מורה לו שבלעם יוכל לומר רק את מה שהבורא יצווה אותו (הטיפש לא הבין את המסר מרוב להיטותו לקבל את "התמורה בעד האגרה", את הכבוד והמעמד של "מקלל העל" ואת הכסף על "עבודתו").

לבלעם היה "כישרון" מוכח בתוצאות של הקללות שלו ושל הכישופים שלו.

אלא מה? שלהיות מכשף ומקלל, ככל שתהיה "מקצועי", מול עם ישראל זה סיפור אחר.

מילא נגד עמי הארצות, קיבלת כוחות לעבוד עליהם וגם להצליח, אבל נגד עם ישראל, "עם הספר" שהולך בדרך האמת?- זה לא יעבוד! בטח ובטח כאשר משה הצדיק, שכל כולו נמצא שם עבור העם שלו, לבטח שזה מראש יביא כישלון חרוץ במעשה הכשפים והקללות.

ואכן כך היה.

בלעם יחד עם בלק, שהיה בעצמו גם מכשף, רק לא בדרגתו של בלעם, מנסים יחד לקלל את עם ישראל (בלעם בעידוד של בלק) ולא מצליחים פעם אחר פעם, במקום קללות יוצאות ברכות ולא סתם ברכות, אלא ברכות ענקיות עד ליום הגאולה האמיתית והשלימה של עם ישראל.

עד כאן ניצלנו מהקללות של האיש הרע הזה ומיידי השוכר שלו, בלק, אך לבסוף כשבלעם ראה שלא הצליח לקלל את עם ישראל הוא נתן עצה לבלק, בניסיון לשלוח את בנות מדיין לזנות בעם ישראל ולצערנו פיתויים אלו צלחו עד אשר בא פנחס, הכהן הפשוט, ופשוט עשה מעשה נועז וגרם להפסקת המגיפה שהחלה בישראל בגלל הפריצות של העם (הגברים) עם בנות מדיין.

על ה"מתנות" שקיבל בזכות מעשהו הנועז נקרא בשבוע הבא בפרשת פנחס.

מכאן יש גם מענה מדוע שמו של בלק מונצח בתורה כאשר יש ממש פרשה על שמו, מעשהו אומנם היה של רשעות וממקום של טומאה, אבל לבסוף נעשה מעשה בדיוק הפוך, הגיעו הברכות הטובות ביותר לעם ישראל עד לגאולה- וזו הרי הבטחה בתורה שה' לא יכול לחזור ממנה.

זו מהות המעשים שלנו בעולם לעבור ממצב שהיינו בו, ממצב ירוד ומדרך מוטעת למצב של הדרך הנכונה, דרך המלך, את זה מסמל בלק ברצון ובהכנה שלו לקלל עד שלבסוף קיבלנו דרכו ו"בזכות" מעשיו את הברכה הגדולה ביותר לעם ישראל.


איך זה קשור לעולם המסחר ובכלל לחיינו?


אז קודם חייב לדעת שבעולנו, לצערנו, יש כל מיני "בלעם ובלק" שרצונם לקלל ולכשף אותנו בדרך מודרנית.

לסנוור אותנו בכל מיני דרכים והטעיות וגם לשלוח לנו "בנות", אמצעים מודרניים, ל"זנות" בנו, מיילים, פרסומים שיווקיים, טריידים נבחרים שכל מהותם להטעות את העיניים שלנו ולגרום לשכל שלנו להטעיה.

רק אלו שבצד של משה ידעו שמשה שם להגן עליהם.

רק מי ששייך לדרך האמת יודע לזהות את השקרים מאחרי "תוצאות" נבחרות ולעמוד על מהותם האמיתית.

רק חסרי הניסיון בתחום, שניתן לעבוד עליהם, יפלו בפח של הסינוור ושל ההטעיה שנובעים מאי לימוד של התחום מבלי לבצע תחקיר עומק ובדיקת הדברים החשובים לפני רכישת הכשרה.

רק מי שלא מתייעץ עם אנשים לימודי ניסיון בעבר יפול למערכות השיווק הללו.

וגם אלו שהיו בצד של בלק ובלעם, עקב תמימות ראשונית בתחום, ברגע שנפקחה עיניהם חייבים לומר את אשר על ליבם, ללא חשש, מה באמת קורה אצל "בלעם ובלק"?

כמה הפסידו?

כמה לא הצליחו במקומות שהבטיחו להם הרים וגבעות ללא שום דרך אמיתית?

עד כמה הם מכירים את כל הקהילה שם שהיא לא ריווחית?

אסור לכאלו לשתוק!

הם חייבים, כפנחס, לקום ולומר את האמת שהם חוו ומה שהחברים שלהם שם, שעדיין נמצאים תחת "כישוף" ו"לחץ חברתי" ועוד בחוצפתם, בדיוק כמו בלק, תומכים בבלעם ומפרסמים סרטוני תמיכה ופירגון למרות שהם מופסדים במשך שנה ויותר, שהדברים הללו הם שקר גמור!

חייב לדעת שהישארות במקום ששנה לא מביא לכם תוצאות זה מקום "מכושף"- שככל שתשארו שם זה לא יעזור, זה רק יעמיק את החור בכיס, כי אלו אותם "שיטות" ואותם הסברים בדיעבד ושום דבר לא שיטתי.

באם מנטור אומר לך פעם "לעשות כך" ואתה עושה בדיוק את הדברים והם לא עובדים ואז אומר לך יש גם כך וכך ולמחרת את עושה בדיוק את "ההנחיות החדשות" ללא הצלחה והמנטור שוב מתרץ לך אחרת- אז תבין שזה משהו שמוכר לך סיפורים ו"כשפים" ואין לו שום דבר אמיתי ביד להצלחה.

הוא אולי נותן לכם "שירות מעולה" ונחמדות וסוג של "כתף לבכות עליה", אבל לבסוף אין לו משהו אמיתי ללמד אתכם ולהוביל אתכם להצלחה!

דווקא זה שעומד מולו עם כל האמת השקופה שלו, הוא זה שיוביל אתכם להצלחה בדיוק כמו שמשה עמד מול בלעם.

האמת תמיד מנצחת לבסוף, למרות שהכל נראה וורוד בצד של החושך.

יש אמרה בשפה הגאורגית שאומרת שצבע ישבן התינוק האם הוא הוא שחום או לבן יראה לאחר שטיפתו במיים!

גם בעולמנו זה כך, לאחר שהשכר לימוד יורד בחשבון, לאחר ששילמנו, נראה האם יש אמת בהכשרה שרכשנו, האם יש ממנה תוצאות והתקדמות או שזה שוב משהו חשוך ללא תוצאות, כי "אין שם כלום ולא היה שם כלום ולא יהיה שם כלום" לעולם.


שבת שלום לכולם