פרשתנו היא פרשת במדבר שפותחת את הספר הבא בחומש- ושם הפרשה הוא גם שם הספר בחומש, "במדבר".

הספר מתאר את כל המסעות של בני ישראל במדבר.

התורה ניתנה לבני ישראל במדבר, בהר סיני.

הפרשה עצמה תמיד נקראת בשבת שלפני חג מתן תורה- שבועות.

נשאלת השאלה מדוע התורה ניתנה במדבר?

הרי על המדבר נאמר:

"לֹא-עָבַר בָּהּ אִישׁ, וְלֹא-יָשַׁב אָדָם שָׁם".

כמו גם הסכנות שיש במדבר עליהן התורה מתריעה:

"המוליכך במדבר הגדל והנורא נחש שרף ועקרב וצמאון אשר אין מים המוציא לך מים מצור החלמיש".


מים מסמלים את התורה.

המים יורדים ממקום גבוה למקום נמוך, כך גם התורה באה ממקום גבוה ונשגב וירדה למילים ודימויי לשון בעולם שלנו, שנבין את הדברים, אבל התורה באמת מדברת בעיקר רק על הרוחניות (ופה בעולם אנו מתרגמים את המעשים לרוחניות ולכן יש מצוות מעשיות).

היות וכך הוא, אזי כל הנ"ל רק מחזק את השאלה, מדוע התורה ניתנה במקום כזה בעייתי, שיש בו עקרבים ונחשים ואין בו מים (תורה ותרבות)?

המענה הוא פשוט, היא הנותנת, דווקא בגלל זה!

מטרת התורה לרדת לרבדים הכי נמוכים ולמקומות הכי נמוכים/בעייתיים/שפלים ושם לפעול ולהעלות אותם לרמה גבוהה וחדשה.

כך גם הרב ומנהיג הקהילה, מטרתו היא לא רק לשבת בקהילה שלו ובמקום מושבו ושיעלו אליו לרגל... המטרה שהוא בעצמו יצא החוצה או שליחיו (ששילחו של אדם כמותו) יצאו לעולם למסור את המסרים שלו לעולם ולעזור לאנשים בכל המצטרך להם ולאו דווקא בעניני תורה ומצוות, אלא אפילו שיחה, הזמנה לארוחה למי שחסר ועוד - זה בדיוק מה שהרבי מחב"ד עשה ועושה עם השליחים שלו לכל העולם, מעביר את המסר של הטוב והחסד לכולם כולל לאלו שאינן יהודים.


איך זה קשור למסחר ולחיינו?

לכל אחד מאיתנו יש ידע להעביר.

כל אחד מאיתנו ניחן בתכונה שאין לאחר.

כל אחד מאיתנו יש הבנה אחרת בעולם המידע שלו וההשכלה שלו.

באם כל אחד היה דואג להעביר את הידע שלו לאחרים ולשתף אותו (זה לא אומר שיש לחלק אותו בחינם, לדוגמא: לימוד ילדים קטנים, בקהילה החרדית, עולה לא מעט כסף, הרבה יותר מזה הרגיל כולל החינוך בעולם הישיבות, כי בשביל לימוד יש להשקיע, מה שעולה חינם- שווה חינם), אזי כקהילה יש גרעין מאוד חזק של ידע.

תארו לעצמכם קהילה שיש בה רופא, ווטרינר, עו"ד, מהנדסים בכל תחומי הטכנולוגיה, אנשי עסקים ועוד- איזה כח של ידע והבנה של חדשות זה יקנה בקהילה בזמן ניתוח חברה או מניה.

חובתו של מנהיג וחובתו של איש ידע מוכח להוריד את תורתו/שיטותיו דווקא למקומות שהם היו מדבר עד כה.

דווקא למקום של צימאון שאין בו מים (ידע אמיתי).

דווקא למקום שיש בו לרוב (לצערנו) נחשים ועקרבים שרוצים רק להכיש אותך בכיס שלך ללא הקניית ידע אמיתי.

דווקא במקום שאיש לא זעק בראש מורם "המלך הוא עירום".

ודווקא במקום, שלצערנו, כמו במדבר, יש פטה מורגנה- נותנים לכולנו לראות הזיות ואשליות במקום את הדבר האמיתי- תוצאות מוכחות מחשבון מסחר לאורך זמן.


אבל בהמשך הפסוק לעיל כתוב :

"...המוציא לך מים מצור החלמיש", כלומר דווקא במקום הזה של המדבר ודווקא מהאבן החזקה במדבר (צור), ה' יוצא לך מים (תורה/ידע), כלומר דווקא זה שבא מהמדבריות הללו, דווקא אחד כזה, שחווה על בשרו את עקיצת העקרב ונשיכת הנחש ובעיקר כי היה צמא למים, לידע אמיתי, דווקא ממנו לבסוף אתה תשתה מים (ידע אמיתי, ממש תורה סדורה להצלחה במסחר), מים שירוו את הצימאון שלך להצליח במסחר.

זה לא ענין של יום ולא של יומיים, זה מסע אחר מסע, בדיוק כמו בני ישראל במדבר ודווקא הקושי והקשיים בדרך של החום, הצימאון, ההתמודדות עם נחשים ועקרבים בדרך- הם אלו שלבסוף יביאו אותך לארץ הנחשקת- להצלחה ולנחת במסחר.


גם בחיים שלנו זה כך אין הצלחה ללא מהמורות בדרך, אין הגעה לתפקיד נחשק מבלי שישימו לך רגליים בדרך, אין מקום שלא ידברו אחרי גביך כמו נחשים, אבל כשאתה מעל לכל זה ומדבר רק בשפה המקצועית ועונה לכולם במעשי ביצוע מעולים ושם את המראה והאמת בפנים- הנחשים והעקרבים חוזרים לחורים שלהם.


שבת שלום לכולם.