בשלח


בשלח

פרשת בשלח


פרשתנו השבוע עוסקת ביציאה ממצרים :"ויהי בשלח פרעה את העם".

ולכן שמה נקרא "בשלח".

הסיפור המקראי עוסק בעיקר בקריעת ים סוף ולאחר מכן במלחמה הראשונה לאחר מכן, נגד עמלק

"זָכוֹר אֵת אֲשֶׁר עָשָׂה לְךָ עֲמָלֵק בַּדֶּרֶךְ בְּצֵאתְכֶם מִמִּצְרָיִם. אֲשֶׁר קָרְךָ בַּדֶּרֶךְ וַיְזַנֵּב בְּךָ כָּל הַנֶּחֱשָׁלִים אַחֲרֶיךָ וְאַתָּה עָיֵף וְיָגֵעַ".


בקריעת ים סוף יש את הסיפור של תחילת הקריעה שבו ראש שבט יהודה, נחשון בן עמינדב קופץ ראשון למים ורק אז מתחיל נושא קריעת ים סוף- נחשון כראש השבט לא עשה חשבונות, מסופר שהעם נכנס לוויכוחים לאור הלחץ שהים מקדימה, פרעה רודף מאחורה ואז החלו וויכוחים, מה יותר נכון לעשות: להתפלל, להילחם, לשוב למצרים או להתאבד על הים, נחשון לא נכנס לוויכוחים הללו, הוא היה מעשה, פרקטי בעל אמונה יוקדת, כך הוא אמר: לי נאמר ללכת ולעבוד את האלוקים על הר סיני, בדרך יש מכשול- הים, את זה ה' יפתור אני מתקדם הלאה לכיוון ההר וקפץ למים!!!

מיד המים נפתחו, ולהבדיל ממה שכולם מכירים, המים לא נפתחו ל - 2 חלקים, אלא ל 12 חלקים כאשר כל שבט (ישנם כידוע 12 שבטים) עבר במסלול משלו בנפרד ולא רק שהמים של ים סוף נקרעו ל 12 חלקים אלא המים בכל העולם נקרעו באופן הזה!.

כתוב על המים שהם היו חומה מימין ומשמאל כהגנה לכל שבט.

ובמקביל היו את עמוד האש מקדימה להאיר בלילה ואת עמוד הענן ביום שמיישר לעם את האדמה ונותן צל בחום המדבר.

כל זמן שהיהודים היו תחת הענן, הם היו שמורים מכל צרה, מי שיצא מהענן או הזדחל מאחור היה חשוף לסכנות של המדבר.

כל ישובי הארץ ששמעו על יציאת בני ישראל ממצרים וראו את המים נחצים אצלם- קיבלו פחד כבד מאוד כפי שמופיע בשירת הים "שמעו עמים ירגזון, חיל אחז יושבי פלשת, נבהלו אלופי אדום, יאחזמו רעד, נמוגו כל יושבי כנען, תיפול עליהם אימתה ופחד..".- על שם השירה השבת נקראת גם "שבת שירה".


עמלק, שבא מזרעו של עשיו (אח יעקב), ניסה לקרר את הפחד מעם ישראל והיה מוכן להיות הראשון להילחם נגד בני ישראל בעודם במדבר ע"מ לקרר את ההתלהבות של בני ישראל ומצד שני לגרום ללהט אצל שאר העמים שלא יחששו מבני ישראל.


ע"פ החסידות ,עמלק מייצג את כל ההפרעות ורוצה למלוק את הראש ומכאן שמו עמלק מלשון מליקה.

החסידות ממשילה את עמלק לייצר היום יומי שלנו, שבא ומסה להסביר לנו בשכל למה זה לא טוב מה שאנו עושים או בעיקר מתכוונים לעשות, במיוחד כאשר אנו רוצים לעשות דבר טוב למען האחר או טוב להצלחה שלנו בחיים- תפקידו לקרר אותנו כאשר אנו בדרך, בדרך לביצוע של משהו חדש וטוב עבורנו או עבור האחר ולכן כתוב "אשר קרך בדרך"- כאשר אתה בדרך, הוא יבוא לקרר אותך, תפקידו להכניס לך ספיקות לראש ואח"כ ללב.

בהמשך גם מסופר על המן, האוכל שירד מהשמים כל בוקר והיה בטעם שכל אחד רצה וביקש, אך היה בו הבדל אחד, למי שהיה צדיק המן ירד לו ממש ליד האוהל ולמי שהיה פחות צדיק המן ירד במרחק הליכה מהאוהל כל אחד לפי המעשים שלו בפועל ביום הקודם.


איך הפרשה קשורה לסחר ולחיי היום יום שלנו?


מי מאיתנו לא חש התנגדויות, ספקות שהכניסו לו לראש כל מיני אנשים, כשרצה להתקדם בחיים, כשרצה לקחת מקצוע חדש ולעזוב את הקודם כי רע לו איתו.

מי לא שמע עשרות אנשים שיודעים רק להמעיט בערכך כשאתה רוצה לפרוץ ולהתקדם בחיים, תמיד יהיה משהו שיבוא ויטיל ספק ויקרר אותך לפני המהלך החדש שלך.

חשוב להיות במקרים כאלו כמו נחשון בן עמינדב, פשוט לקפוץ, לנטרל את הספקות ומיד לצעוד לעבר המטרה ששמת לך, מבלי להקשיב לאף ספקן ולאף עמלק!

כאשר מאמינים בעצמך ובדרך שיעדת לעצמך, אז מגיעה גם העזרה והתושייה מלמעלה וחשים שלפתע המסלול נפתח בפנינו, רק כאשר באים באמונה יוקדת, ללא משחקים, קופצים למעשה ומשקיעים במה שבחרנו לעצמנו.

חשוב במקרה כזה למרות האמונה למצוא גם את "עמוד האש והענן" שידאגו לך, ידריכו אותך, יכוונו אותך נכון למסלול הנכון ולא יתנו לצעוד במקום של עקרבים ונחשים כפי שיש במדבר, אחד כזה שעבר את הכל ומבין מעבר ויכול ללוות אותך מתוך דברים שהוא עבר בעצמו.

לאחר אתה שם והחלטת, בחרת לך מנחה ואתה נחוש לבצע, הגיע הזמן גם לבצע בפועל, ככל שתבצע, תלמד, תשקיע ותתמיד ע"פ זה יבואו התוצאות בחיים בדיוק כמו במן.


כך גם במסחר.


ללא השקעה, תרגול, קהילה שתכוון אותך, חומר לימודי שיתן לך הכוונה עמוקה במסחר לא תוכל להצליח.

כל אחד מאיתנו חייב קהילה, קהילה שתדע לתת לו חומה ומגן מימין ומשמאל שתדע גם להצליף בו כשצריך. קהילה שתדע לעודד אותו או לומר לו שהוא לא עובד נכון למרות מה שנראה לו כנכון, כי עשה כמה גרושים של רווח כמו תרנגול עיוור שמידי פעם מרים גרגיר בחושך, קהילה אמיתית פשוט תגרום לנו לנווט באמצע, במסלול הנכון כל הזמן, זה גם ככה מקצוע די בודד והקהילה באה בדיוק למטרה הזו- להיות יחד לקבל חיזוקים וכח להמשיך בשעות משבר ובעיקר ליישר או לתת לנו משוב אמיתי, דעתני ומקצועי, באם תבחר לשתף- הכל תלוי בסוף בנו!


בתחילת המסחר ולא משנה באיזה שלב ראשוני אתה נמצא בה- הוא כמו להיות במדבר, כל הודעה חדשה בפונדמנטל וכל תמחור במניה כאשר היא לפתע קופצת יכולה להיות לצידך או כמו "חרב פיפיות" שתתהפך עליך באם אתה לא מבין לעומק את כל הדברים מאחורי הקלעים של עליית/ירידת המחיר תמצא את עצמך בבעיה, כמה פעמים הכל נראה לנו כהמשך לונג וחטפנו הפוך? כמה פעמים חשבנו על שורט ודווקא כשנכנסו הכל התהפך? כמה פעמים חשבנו שהנה זה המקום לרכוש תחתית ולבסוף באה עוד תחתית ועוד תחתית? - כל זה נובע כאשר אין את עמוד האש והענן ובעיקר אין את ההכשרה הנכונה, הכישורים שלנו לא קשורים בכלל, כישורים הם דבר נרכש ע"י תרגול ולימוד, אבל ידע אמיתי באם לא קיבלת אותו- הסוף יהיה להיות כמו כל אלו שיצאו מחוץ לענן וניזוקו ע"י המדבר (הנחשים והעקרבים) או נשארו מאחור ואז עמלק בא ופגע בהם חזק ע"י הטלת הספקות שלו בליבנו על כל החלטה טובה שרצינו לעשות להתקדמות בחיינו במסחר.


שבת שלום לכולם.