האזינו


פרשת האזינו


הפרשה פותחת בפסוק: "האזינו השמיים .. ותשמע הארץ"

לשמיים הרחוקים, התורה מתייחסת במושג של משהו קרוב-  "האזינו"

ולארץ הקרובה לנו, התורה עושה שימוש במושג של ריחוק - "תשמע".

(כידוע, למדקדקי הלשון, ההבדל בין להאזין ובין לשמוע).

עולם הפשט בתורה מסביר את הדברים:

משה היה "איש האלוקים" ועבורו, באמת, השמיים והרוחניות היו יותר קרובים מאשר הארציות שלנו, אך קשה לדרוש הסבר זה רק ע"פ הפשט ולקבלו, וכי משה התייחס רק לעצמו בפסוק זה? הרי התורה היא נחלתו של כל יהודי וכל פסוק מתייחס לכל יהודי ובכל יהודי קיים חלק ממשה רבנו ולכן השאלה על פסוק זה נשארת על כנה.


היו מפרשים שכתבו שהמטרה של היהודי לעסוק בעניינים הרוחניים (שמים) ופחות בדברים החומריים (ארץ) ושוב שאלה קשה:

הרי מטרת האדם בעולם ובטח היהודי היא לעשות את הגשמיות לרוחניות ולעשות כאן "דירה לקב"ה" וכל המהות שלנו היא לעבוד בארציות, ודווקא משם למשוך רוחניות ומכאן שהעיסוק בארציות ע"י מצוות הוא העיקר ולכן גם פירוש זה עדיין קשה.


התשובה נעוצה בהמשך הפרשה בפסוק: "כי חלק ה' עימו יעקב חבל נחלתו", כלומר יהודי קשור לקב"ה וחלק ממנו ע"י הנשמה שנמצאת ביהודי והשם "יעקב", שנבחר כאן במקום ישראל, מסמל את הנשמה כפי שהיא ירדה למטה, י' עקב, כלומר חלק קטן ממנה שירד ומאיר בגוף שלנו, אבל הוא קשור כמו חבל ("חבל נחלתו") לנחלה למעלה כמו חבל שיורד מלמעלה למטה וכל תנודה למעלה מרעידה את החבל למטה והפוך.

בעצם הדברים הללו הם הבסיס לכל עולם ה NLP ועולם המחשבה החיובית שמביאה תוצאות חיוביות או בלשון הרבי: "תחשוב טוב יהיה טוב".

יהודי במהות שלו הוא מעל הטבע ויכול לשלוט במציאות הגשמית ודווקא הוא זה עושה מהארציות רוחניות ולכן דווקא כשהוא קרוב לארציות ועושה בה מצוות הוא בעצם הכי קרוב לשמיים.

זו המהות בעולם, לעשות מהארציות והחומריות רוחניות ולמרות שאנו בדרגה רוחנית מרוממת לא לשכוח על הארציות ולהיפך.

מטרת החבל היא להזין את הנשמה מלמעלה למטה ע"י תרי"ג המצוות כל חולשה במצוות מחלישה את החבל ובאם רוצים להיות קשורים ולהיות מסוגלים לשלוט במציאות וליצור מציאות טובה עבורנו, יש לדאוג שהחבל יהיה כל הזמן חזק ולא מוחלש, דווקא ע"י מעשים טובים ומצוות.


יש אמרה שקשורה לנושא המחשבות החיוביות , אבל בפן הופכי.

יש פסוק שאומר: "מהרסייך ומחריבייך, ממך יצאו" (ישעיה מט, יז)

כולם מכירים לבטח את הפירוש הפשוט של הבנת הנקרא: אלו שבאים מתוכנו, אלו שיהרסו ויחריבו אותנו,

אך האמת שיש פירוש עמוק יותר על בסיס מחשבה יוצרת מציאות.

כאשר אדם רוצה להרוס ולהחריב לאחר, הוא זה שינזק (!), מעצם המחשבות ההרסניות הללו על האחר שבאות מתוכו, התת מודע שלו משדר לעצמו מחשבות שליליות של הרס וחורבן ורוע וכו' (זה כולל את כל הדברים השליליים: ספקנות, ציניות, מירמור ועוד) כל אלה חוזרים לבן אדם, למודע שלו כמו בומרנג חזק ועוצמתי והוא אפילו לא מבין למה כל הרע פוגש אותו לפתע, כי עד כה היה מצליח ומאושר ולפתע כל הרע בחייו מגיע ופוגש אותו.

אז היום המדע מאשר זאת לחלוטין (מה שהיה ידוע לחכמי הקבלה מדורות) רק מחשבות של הרמוניה, שלווה, רוגע, מילים טובות, עזרה, אהבה ללא מחיר הם אלה שמביאים את האושר, הרפואה, ההצלחה והעושר לחיים.

כל מי שחושב על האחר מחשבות של הרס וחורבן, פוסק על עצמו את הדבר ולכן כתוב שההרס שלך (מהרסייך) והחורבן שלך (מחרבייך) יגיעו ממך, מעצמך הפנימי.

אז אל תתנו למחשבות זרות ורעות להרוס לכם.
אין זה אומר שלא צריך להיאבק על האמת ולומר אותה בצורה הכי ברורה
בטח כאשר מדובר בהצלה שלנו ככלל או הצלת כספי האחר,
אך בשיגרה בדברים שבינו לבינה ובינו לאחר אל תהיו ההורסים לעצמכם,
פרגנו באהבה- זה לא עולה כסף.
תעזרו- זה ממלא אתכם באור.
תנו כתף- זה אומר עליכם משהו טוב.
תאהבו- תראו כמה שזה משנה חיים.


איך זה קשור למסחר?

תלמידים במסחר שעדיין לא הפכו למומחים חושבים שהם יקשיבו רק לחלק מההוראות, יקיימו חלק מהשיטות, יעבדו רק עם חלק מהמשמעת והכלים והם יצליחו (?).

מה שהם בעצם עושים הוא להקשיב רק ל"סיפורי החלומות", "לשמיים", ללא עבודה קשה, השקעה, התמדה, ידע מקיף ועוד לחפש להצליח?- הם ממש רחוקים מהאמת (!), אבל הם מעדיפים ל"האזין" לדברים "הרחוקים" ויש כאלו שלמרות שהם הכי קרובים לארציות במסחר, לטכני, שוכחים על הפונדמנטל, שוכחים שהפונד' הוא הלב והנשמה של המניה והטכני זה רק הגוף.

הם מנסים ל"טפח" את הטכני (הם חושבים שהם מטפחים, ע"י ידע מיושן הזמין ברשת) וזונחים את העיקר, את הפונד'.

הם מנסים "לשמוע" את הטכני מאשר "להאזין" בקשב רב לחדשות, לקרוא לעומק, לחפש את המילים שיהפכו את כל הכוונה, לקרוא בין השורות, לתמחר על חודו של סנט וכו'

עוד דבר שלא מומחים עושים הוא, לעזוב ולקטוע את החבל, את החבל לכלי העבודה שקיבלו בהכשרות, לקטוע את הקשר לקהילה ולערכי הקהילה ובעיקר "הספיק" להם ללמוד וכעת הם "חייבים להרוויח"... אז ממש ממש לא!!!

מומחה יודע בדיוק את הדרך והמסלול, הוא יודע שהוא כל הזמן יהיה במצב של למידה אין סופית, כי אחרת יהפוך ללא רלוונטי, אחרת הוא כבר לא יהיה מומחה, כי יהיה מומחה אחר גדול ורלוונטי ממנו.

מומחה יודע שמסלול הלמידה וההתמקצעות שלו הוא זה שלבסוף יביא לו את הכסף והרווחים וגם בזמן היותר קצר, באם לא היה הופך למומחה.

בשביל לשמור על מומחיות ועל התוצאות, חייב לדאוג כל הזמן ל"השחיז את הגרזן", את הידע- בכל רגע נתון ופנוי שיש.

אחת ההמלצות שלי, לתלמידים, היא כל הזמן לחזור, לפחות על שיעור אחד, לפני המסחר.

לפני כל מסחר לחזור על הצ'ק ליסט שלהם לכניסות לאסטרטגיות שהם מתמחים בהם ורק כך הם שומרים על ה"חבל", על החדות, על הכללים ועל המשמעת.

משמעת מוגדרת אצלנו כ"הוצאה לפועל של הידע ברגע הנכון" רק כך נקבל גם סבלנות, על הדרך, כי באם הידע שאנו מחפשים לראות לא נראה לנו בגרף, אז אין כניסה (!) כי לא ניתן להוציא על זה את הידע לפועל או שבעצם ניקח את הכיוון ההפוך, כי לא קיבלנו את מה שאנו מצפים לראות על האסטרטגיה.

וכך בעצם ניצלים, לא פעם (אך לא תמיד כי לבסוף אנו בני אדם), מהרבה טעויות וההפסדים פוחתים והרווחים גדלים.

אנו כל הזמן בתהליך כזה או אחר של למידה הן מלימוד של הטעיות, מלימוד של ההצלחות, ימי עיון עם ידע חדש ואיכותי שמייצר רווחים, חידוד וחזרה על התכנים, חזרה על צ'ק ליסט ועוד

אז האזינו לשמיים (לידע, לפונד') והקשיבו לטכני ולעולם על תוותרו על הקשר והחבל שלכם לקהילת האמת שלכם.


שבת שלום לכולם.