ויצא

פרשת השבוע "ויצא"


הפרשה פותחת בפסוק אחד שבעצם מספר את כל סיפור הפרשה בקצרה:

"וַיֵּצֵא יַעֲקֹב מִבְּאֵר שָׁבַע וַיֵּלֶךְ חָרָנָה"


החסידות מסבירה לנו שיש כאן דברים עמוקים יותר מעצם הסיפור על היציאה של יעקב לחרן (כי תורה זה מלשון הוראה ולא ספר סיפורים) דברים שמסבירים על הנפש שלנו ועל המהות שלנו בחיים.


יעקב מורכב בעצם משני מילים י' עקב.

האות י' רומזת בקבלה על החוכמה.

העקב רומזת על המקום הכי נמוך בגוף והכי גס (ויש גם אומרים ש"נושא" יותר לכלוך וזוהמה).


באר שבע- רומזת על מקור החוכמה והשובע (שבע- שבע בכתיב חסר מלשון שבע ולא רעב יותר).

על הדרום נאמר בגמרא:" כל הרוצה להחכים- ידרים"

כלומר שמקור הבאר- החוכמה היא באר שבע ומשם מגיע השובע הרוחני שמביא עימו גם את המקור לשפע הגשמי (גם אברהם התעשר בבאר שבע).

יעקב ישב ולמד בבית אביו, ללא שום מפריע, ללא צורך בעבודה אמיתית, ישב ולמד תורה בחיק אביו בלי שום עבודה ומאמץ מיוחד וגם חי בשובע מדושן עונג.

ולאן הוא הולך?- "חרנה".

החסידות מחדדת שלא כתוב חרן.

הוספת האות ה' לחרן מספרת לנו ,שיעקב הלך למקום הכי נמוך בעולם דאז, ללבן הארמי, שהיה השקרן והרמאי הכי גדול בעולם בזמנו.


כלומר יעקב יוצא ממקום של נוחות, של שפע פיזי ובעיקר שפע רוחני, מחיק אביו, והולך למקום הכי נמוך בעולם מבחינה רוחנית, מקום של רמאות, שקר ועורמה וסכנות לאיבוד כספו שהלך עימו.


ובדרך, באמת, יעקב מאבד את כל כספו עד שמגיע ללבן הרמאי, ממש בלי כלום.


עוד קודם, יעקב חולם חלום, שהמלאכים שליוו אותו במקומו, בארץ, כעת עוזבים אותו ובמקומם באים מלאכים חדשים שילוו אותו בחו"ל.

אני במקומו הייתי מעט נלחץ, 

כי עד כה המלאכים הללו ליוו ושמרו אותו טוב מאוד ומי יודע ומי מכיר את המלאכים החדשים? ועד כמה ישמרו אותו בחו"ל?, אבל יעקב לא חשש מזה.


כאשר יעקב מגיע ללבן הוא מתחיל לעבוד ולהקים את ביתו ומשפחתו ועובד קשה מאוד למחייתו, כ- 21 שנים, והוא חייב להתעמת ולהינצל מלבן הרמאי, שניסה לא פעם לרמות אותו, אך יעקב מצליח לעמוד מולו וגם לנצח אותו בזכות הנחישות שלו והאמונה בהבטחה שהבורא הבטיח לו.


החסידות מספרת שהסיפור הזה הוא בדיוק הסיפור על הנשמה שלנו, שיורדת ממקור מאוד גבוה, ששם היה לה מאוד נח וטוב ושולחים אותה לרדת לעולם הזה שלנו, עולם של שקרים, רמאויות והטעיות ונוכלויות.

אבל המטרה שלשמה ירדנו למטה, היא לא להתלכלך או להישבר באמצע המשימה, אלא לנצח להגביר את הרוח על הגשמיות וכך לנצח את לבן הרמאי בעולם שלנו הזה.

אנחנו יורדים למקום הכי נמוך בעולמות, לעולם של שקרים ולכלוך והתפקיד שלנו הוא להישאר זכים ולא להתלכלך ואדרבא להקים משפחה חזקה וניצחית בכח הנחישות והמשימה שלשמה ירדנו מטה לעולם הזה.


אני חושב שההקשר למסחר מאוד ברור.

באנו נקיים לעולם המסחר, חשבנו שזה עולם של אמת מוחלטת.

בורסה והברוקרים שמייצגים אותה- אלו מקומות שאמורים להיות שיא היושרה יותר מבנק והתברר לנו שלא בדיוק כך בלשון המעטה.

חשבנו שמקום שלוקח מאיתנו כסף באמת ובתמים ילמד אותנו כל מה שצריך וידאג לנו.

תרגלנו בדמו במקום נח, משחק יפה בסה"כ, כל זמן שהכסף שלנו לא בפנים, אבל המשימה האמיתית הייתה תמיד לפנינו- ללמוד לסחור בהצלחה וברווחיות לאורך זמן.

בדרך, גם לקחו את כספינו כל מיני נוכלים ורמאים, אבל המשימה, החלום, שלשמו נכנסנו לעולם הזה עוד קיים!!!


אבל מה? - למדנו להכיר וללמוד (חלקנו על בשרנו) ולהפנים ובעיקר להתמודד ולהתפקח (מלשון פקיחות) וללמוד ל"שחק" כמו הגדולים והמנוסים יותר.


העמל, המאמץ, ההתעקשות להצליח, הנחישות, האי וויתור בדרך יביא את ה"יעקבים" שבנינו לעמוד בפני העולם של לבן ולהצליח, לא נגד כל הסיכויים, אלא דווקא בגלל הסיכויים, הסיכויים של עבודה נכונה, שיטות מוכחות, למידה, הכנה מוקדמת למסחר/למניה ובעיקר רוח ההתמדה.


ההצלחה תגיע גם בזכות מלאכים, בדמות אנשים טובים בדרך וקהילת מסחר מעולה ומפרגת שיעטפו אותנו ויעזרו לנו בכל רגע של משבר, כל זמן שנהיה חלק מהקהילה (חלק מהקהילה כרוך גם בלקיחת חלק פעיל בקהילה ולתרום את חלקך בקהילה ולא רק ה"חברות" שלך בקהילה).


יעקב חש, שהעבודה האמיתית שלו בהיותו צדיק, אינה לדאוג לעצמו בלבד, נח לו, יש לו שפע- מה הוא צריך יותר מזה?

זה בדיוק להיות "צדיק פרווה" שדואג לעצמו בלבד!

המטרה שלנו היא לצאת לאוויר העולם, למקום הנמוך, מקום שצריך אותך, שם להאיר את האור הקטן במקום החשוך, להביא לשם את האמת והאור כי אור קטן דוחה המון חושך.

יעקב גם ידע שישלם מחיר כבד של מאמץ, אבל המאמץ מבחינתו היה שווה את התוצאה- להקים את בית ישראל, האומה שאנו כיום, כל זה רק כי התמודד ולא ויתר וגם התעמת עם הרמאות והשקר בעיקר ע"י האמת שלו שזו מידתו של יעקב- אמת!


אני מאחל לכולנו שנהיה יעקב, נצא מאזור הנוחות שלנו, נתעקש, נצליח ויתקיים בכולנו ובכל אחד ואחד מאיתנו (בין תלמיד ובין שאינו תלמיד שלנו) הפסוק: "וּפָרַצְתָּ יָמָּה וָקֵדְמָה וְצָפֹנָה וָנֶגְבָּה, וְנִבְרֲכוּ בְךָ כָּל מִשְׁפְּחֹת הָאֲדָמָה וּבְזַרְעֶךָ".


הדברים מעובדים ממס' שיחות של הרבי מליובוויטאש


שבת שלום ומבורך.