ויקהל

פרשת ויקהל


פרשתנו כשמה, עוסקת בהקהלת כל בני ישראל.

משה עומד ומוסר לבני ישראל את חוקי התורה, כפי שנמסרו לו מאת ה' במעמד הר סיני: דיני השבת, ציווי לבנות את המשכן במדבר (המשכן היה המקדש הראשון, הזמני והנייד עד לכניסה לארץ שאז הפך לקבוע בשילה ומשם כמקדש שבנה שלמה. כל המשכן נגנז בבית המקדש, ללא הכלים כמובן ששימשו גם בבית המקדש) ועוד מצוות נוספות.


אחד מהצווים שמשה מסר, כאמור, היה בניית המשכן עד לפרטים הכי קטנים המצריכים מעשה אומנות ואנו מוצאים בציווי גם פרטים שוליים, כביכול, שאינם מצריכים איש מקצוע מהמעלה הראשונה.


הכלים הללו היו "את יתדות החצר ואת מיתריהם".

לעשות יתדות לעמודי המשכן- לא צריך איש מקצוע מהמעלה הראשונה ובטח לא למיתרים.

רש"י, המפרש על התורה, מסביר שהאומנים שנצטוו לבנייה ובצעו את עבודת היריעות המיוחדת למשכן (תפקיד היריעות הללו היה שיהיו כל כך טובות וחזקות מבחינת החומר כך ששום רוח לא תכנס למשכן חלילה והם אלו שעטפו את העמודים שעמדו צמודים מאוד האחד לשני ועל כל זה באו היריעות מלמעלה ככיסוי וכעוד מיימד של מניעת כניסת רוח למשכן) ולכן המומחים לא הסתפקו רק ביריעות ועשו יחד גם את היתדות והמיתרים שיהיו "בהתאמה" (או כ"סט" במילים שלנו כיום) שהכל "יעבוד" למען הנושא שרוח לא תכנס למשכן, כלומר האומנים דקדקו מאוד בעשיה שלהם למשכן עד הפרטים הכי קטנים.


התורה באה ללמד אותנו שאומן, איש מקצוע, בכל תחום, כשהוא עושה את העבודה/מלמד, הוא חייב לרדת לפרטים הכי קטנים ולסיים אותם עד תום ולא לומר שהוא עוסק רק במלאכת המחשבת ואת העבודה הפשוטה הוא משאיר ל"זוטרים".

המומחה יכול לתת לאחרים לעשות את העבודה בעצמם, אבל הכל צריך להגיע לאחר שהוא בעצמו ירד לכל הפרטים, תיכנן, דאג לכל פרט שיהיה סגור את הסוף וגם משגיח שהכל מבוצע עד תום וכראוי.


מסר זה נמסר גם למערכת החינוך ואנשי החינוך בכל תחום הקשור עם חינוך, הכשרה מקצועית וכו'

המחנך, חייב לדאוג שהדברים שהוא מעביר יחדרו לפנימיות התלמיד עד אשר גם כאשר יש רוח חזקה בחוץ שמאיימת להסיט אותו מהדרך, התלמיד יהיה כה חזק מהיסודות של היתדות והמיתרים שלא תהיה השפעה שלילית עליו מהבחוץ הקר.


איך זה קשור לחיים שלנו ולחיי המסחר?


אז קודם כל אנו למדים מהתורה את חשיבות הקהילות, קהילות של ממש- שיש בהן תוכן ערכי ולימודי.

התורה מלמדת אותנו שזה לא מספיק רק שנעמוד האחד ליד השני ואפילו בצפיפות כמו העמודים, עדיין צריך כיסוי חזק, "שכבה עוטפת" נוספת שתגן עלינו מפני הרוח בחוץ ובשביל זה צריך קהילה ייחודית, לחיות בקהילה ייחודית וערכית שתדע לתת לנו את החוזק והכיסוי מפני רגעים של רוח ומשבר מהבחוץ.

קהילה תדע לחזק אותך ברגעי המשבר, שתדע שאתה לא לבד ובשביל זה חייב מנהיג לקבוצה/מנטור שיודע לבנות קהילה כזו ולבסוף לתת בעצמו גם את החיזוק המתאים.

מדריך/מנהיג/מנטור אינו נמדד רק ביכולת שלו ללמד, אלא דווקא ובעיקר ביכולת שלו לתת כח ברגע של משבר ולהדליק מחדש את האש לקהילה שלו.

ממשיכה התורה ומלמדת אותנו דרך היתדות והמיתרים שאם אתה מנהיג קבוצה/מנהל מפעל/ראש צוות בארגון וכו' אז תדאג לכל הפרטים הכי קטנים למען הצלחת התלמיד/עובד/איש הצוות שלך.

תחזור ותדאג לחדד ולשמר ולתחזק עבור התלמידים שלך את החומר כל הזמן.

תדאג לעובד שלך עד לפרטים הכי קטנים לכל מה שהוא צריך ע"מ לעשות את עבודתו נאמנה, החל מהכשרה צמודה, נהלים, בטיחות, ביגוד מתאים לאופי העבודה ועד לטיב המזון שהעובד מקבל בהפסקות האוכל שלו, שיהיה טעים ומזין.


תן לעובד/תלמיד שלך גם מילה טובה ולא רק ביקורת, תשאל מה שלומו ומה שלום ביתו בכל פעם שאתה פוגש אותו, רד לעם, לשטח, תבדוק ותשאל מה שלום האנשים שלך למטה- לנהל ממגדל השן, זה קל, אבל זה לא יחבר את האנשים אליך!

עובד מרוצה לבסוף גם יתן תפוקה טובה בהרבה.

גם במסחר יש לנו את הימים הקרים- ימי ההפסד האדומים ולפעמים יש להם נטייה לבוא ברצף של ימים והם מנסים לשבור אותנו ומתחילים לחלחל בנו שאנו לא מתאימים למסחר ובוא נפסיק.

באם אתה לא נמצא בקהילה תומכת, חזקה מנטלית ושהעומד בראשה לא חש לדברים הללו ולא יודע לתת הכוונה מהמקום שלו לתלמידים שלו אז לא מעט ישברו.

הקהילה והמעטפת שהיא נותנת והרוח הגבית והאש של הביחד כתף לכתף, עזרה, שיתוף, העלאת מניות חמות שמצאת, בקשה של עזרה בהבנה של כתבה שקראת וכו'- הם היתדות והמיתרים לקהילה מצליחה שלא תתן לחברים בה להישבר.


במקביל, על ההכשרה שאת/ה אמור לקבל מהמנטור/מכללה שלך, היא צריכה להיות כזו שמקיפה עד לפרטים הכי קטנים את עולם המסחר.

לא רק רעיונות/אסטרטגיות כלליות שאינן יורדות לרמת הביצוע בשטח, אלא להוריד את ההכשרה לרמת הפרטים הכי קטנים לטריגרים מדוייקים שהתלמיד ידע בדיוק כמוך מתי להיכנס ומתי לצאת ע"פ דברים ברורים וכלים ברורים שאיתם התלמיד יעשה שימוש.

הכשרה שלא יורדת לפרטים של כניסה ויציאה ע"פ טריגרים ואינה יורדת לרמת רזולוציה של תמחור עד לסנט האחרון, היא פשוט עוול לתלמיד שלא ידע מעולם מה הפוטנציאל במניה ומה הגבול למניה שמשם הוא צריך לדעת לא להיכנס בכלל או לצאת בדיוק בזמן הנכון.


שבת שלום לכולם.