במאמר זה ננסה להבין את חשיבות זמן הדלקת החנוכייה
והקשרה לחיינו ולמסחר.

הגמרא שואלת: מה זמן הדלקת נרות החנוכה?
מענה: משתשקע החמה ועד "דכליא ריגלא דתרמודאי".
(משקיעת החמה ועד אחרון הסוחרים -  "דתרמודאי"- הם סוג של עם מסויים שהיה נוהג להישאר בשווקים יותר מאוחר מכל שאר הסוחרים בשוק)

הרבי מסביר נקודה זו באופן עמוק (קיצרתי כמובן למס' שורות בודדות)
זמן הדלקת הנרות הוא מרגע שהאור של היהודי דעך (כמו החמה=השמש) ועד אשר המורדים ("תרמוד" אותיות מורדת) באמת מתכלים, נעלמים.
אין הכוונה לאדם עצמו, אלא ליצר הרע והחושך שנכנס לראש/ללב היהודי בגלל דעיכת האור וברגעים אלו שמרגע דעיכת האור (החמה) ועד שאחרון המורדים (הדברים הרעים) עזב את נפשו של יהודי, יש להדליק נרות חנוכה.
למה?
נר מסמן את התורה "נֵר מִצְוָה וְתוֹרָה אוֹר" וגם את נשמתו של האדם "נר ה' נשמת אדם" כלומר שברגע שיש חושך יש לדליק נר ואור עד אשר המורד שבתוכנו מתכלה ונעלם.
המטרה הנעלה היא לא רק לסלק את החושך והמורד שבנו, אלא להפוך אותם לאור בעצמם, ולא סתם אור אלא לאור שמאיר בעצמו.

איך נרות חנוכה קשורים לחיינו?
ברגע שנכנסים בעיות, צרות, אי הצלחות וקשיים הפתרון הוא הארת נר.
הכנסת אור לחיינו, אור של אמת, אור של צדק, אור של נתינה, אור של העצמה אישית, אור של ביטחון עצמי, אור של אמונה ואור של שכנוע עצמי.
לתת לכל החלומות שלו להאיר בנו באמת ע"י עשייה.
ואת כל העוצמות הללו יש להעצים ולהביא לידי ביטוי ברגע של חושך ועד אשר רגל המורד שבנו, ה"תסכול הפנימי" הדמיוני (כן הכל דמיוני), עד אשר אלו שמכניסים ספקות לחיינו ופחדים לחיינו מתכלים ולא רק שע"י כל העוצמות הנ"ל והכנסת האור לחיינו למוחנו ולליבנו, אלא שהם בעצמם הופכים את הגורמים שהכניסו ספקות ופחדים ומהפכים אותם בעצמם לאור עצמו, ברגע שמביאים ומראים להם את האמת.

ברגעי חולשה, כישלון נקודתי, הכניסו את האור, את ההעצמה האישית הנ"ל ותנו לספקות ולפחדים להפך לקרש מקפצה והשתמשו בהם בתבונה כהיפוך וכעזרה בחיים.

הפוך את המנגד לך (ושבך) וזה שיש לו ספקות בך (ובעצמך) לאור שמפיץ את האור שלך, גלה את האמת שבך, גלה את העוצמות האמיתיות שבך, הפוך את החושך לאור.

דוגמא קלאסית משוק ההון: 

באם אתם סוחרים ש"שולפים" כניסות ללא סבלנות וללא חשש זה גרם לכם להפסדים גדולים ולאחר מכן פתחתם תיק חדש או למדתם הכשרה חדשה וכעת הפחד שולט בכם ואתם חוששים שוב להפסיד וזה מונע מכם להיכנס לעסקאות בגין "שריטות" העבר שלכם, עשו שימוש בפחד הזה לטובה.
קודם הדליקו בכם את אור "נר הידע", הניסיון והביטחון הקודם שלכם ויחד עם זאת "שחקו" בהגנה, תנו לסטופ להיות הכי ברור לכם, קחו סטופ נכון עם כמות נכונה שלא יגרום לכם יותר להפסד מעל למה שתכננתם, סטופ וכמות ששומרים לכם על יחידת הסיכון שלכם, כנסו בחלקים (בנו פוזיציה וכך תסכנו פחות ורק ברגע של וודאות הוסיפו)
כך אתם הופכים את החולשה (השליפה) ליתרון ואת החושך לאור ומנצחים בטרייידים שלכם.

המשך חג אורים שמח