אנו נמצאים בימי החנוכה ואני מתאר לעצמי שכולם מכירים את הסיפור והמסורת של החג.

אבל האם כולם יודעים למה מדליקים שמונה נרות חנוכה ולא שבעה?
הרי נס פח השמן היה לעוד שבעה ימים (הראשון היה בדרך הטבע)?

ומדוע נר השמש שתפקידו רק לשמש את שאר הנרות ואינו חלק מהחנוכיה או מהנרות שלעיל, אז מדוע הוא נמצא בחנוכיות מעל כולם בגובה?

אז ככה...

נר ראשון שאנו מדליקים זה לזכר עצם הניצחון על היוונים.
המעטים מול הרבים
הקדושים מול הטמאים וכו'
לזכר המצב שהחשמונאים לא התייאשו חיפשו וחיפשו עד שמצאו כד קטן עם שמן טהור חתום בחותמת כהן גדול, שהיוונים לא הספיקו לטמא ואיתו הדליקו את המנורה במקדש והביאו אור גדול לכל עם ישראל.

ע"פ ההלכה הם בכלל לא היו צריכים לחפש שמן טהור (כי טומאה נידחת ברבים), אבל הם חיפשו הידור מצווה והמשיכו לחפש ולא וויתרו, להדליק אור במנורה במשהו מהודר בדיוק כפי שהניצחון היה נס מיוחד.

נר השמש יושב בגובה מעל כולם דווקא בגלל שהוא "רק" משמש, לרמוז לנו על תפקידנו בעולם ועל השכר לאחר "שימוש" הרבים.
החסידות מסבירה זו בדרך הפשוטה הזו:

מי שמשמש את הרבים לבסוף זוכה להתעלות!

גם בתחום המסחר זה ניכר באופן הזה.

יש לצערנו בחוץ, לא מעט מקומות בגדר מתיוונים או יוונים שנטמעו בטומאת העמלות והעיקר למכור חלומות ושיווק ושכחו שקודם הם חייבים להיות קדושים, מורמים מעם, ולסחור על אמת, להוכיח תוצאות מוכחות ובטח לא לדחוף תלמידים לסחור ע"מ לזכות בעמלות ברוקר על חשבונם.

ידוע שלא מעט הפסיקו לחפש מדריך אמיתי לתחום, "כולם טמאים באותו אופן כמו כולם", אבל לפעמים יש עדיין כד קטן וטהור שלא נגעה בו שום טומאה והוא "חתום בחותמת כהן גדול", חותמת של הברוקר כסוחר ריווחי לאורך זמן, ודווקא ההליכה בדרך זו של הצגת "החותמת" היא זו שתעיד לבסוף על הניצחון וייתן את התוצאות להבא בדוגמת הנס שקרה עם הכד בדרך הטבע ביום הראשון יחד עם המון אור לתחום הזה.

כששואלים למה ללמד כאשר יש הצלחה מוכחת?
למה יש צורך בכל העול הזה של תלמידים/האתר הזה וכו'?

אז המענה הוא כמו על השמש- מי שמשמש זוכה להתעלות ולהתחדד!

אני חש זאת על עצמי ואני חש זאת על מס' תלמידים שלנו שלקחו על עצמם לענות לכל פוסט בקבוצת התלמידים, משתפים כל טרייד שלהם, מעלים מניות למעקב, לא מפספסים שום פוסט ועונים לכל פוסט,
התלמידים הללו- פשוט התקדמו בצורה נפלאה מאז שהגיעו אלינו
בדיוק מאותה סיבה- הם משמשים ועוזרים לכולם (וגם לי) ולכן הם זוכים להתקדם מהר מכולם.

וזה הזמן לומר להם- תודה רבה על שת"פ מדהים ועל כל העזרה לכל חברי הקהילה בכל מה שרק נדרש.

זה בסדר להיות מנטור לתחום המסחר,
אבל זה נפלא שאתה מצליח להשריש את ערכי הליבה של הקהילה לחברי הקהילה- עזרה הדדית!

דבר נוסף ואחרון:
היום נדליק 4 נרות חנוכה שכוחם עדיין שווה לכח החושך (כי יש עוד 4 נרות שלא דלקו), אבל ממחר נדליק כבר את הנר החמישי וזה ממש התגברות האור על החושך וזו מעלת יום הנר החמישי.

כידוע על מחלקות שמאי והילל
שמאי דרש להדליק נרות חנוכה באופן של הולך ופוחת כלומר מההתחלה 8 נרות וכל יום מפחיתים נר- כי לשיטתו קודם כל יש לגרש את החושך ואז קל יותר להסתדר ולכן צריך פחות אור כל יום.

הילל לשיטתו (שנקבעה להלכה לבסוף) צריך להוסיף באור כל יום באופן של ללכת "מחיל אל חיל", מדרגה לדרגה- לא ניתן לעשות הכל מראש בבת אחת ולכן ההלכה נפסקה כמו בית הילל.

גם במסחר זה כך, יש כאלו שחושבים כמו בית שמאי- רוצים לבוא למסחר ומיד לקבל תוצאות, אין זמן, למדנו את התאוריה, יאלה ישר רוצים רווחים- העולם לא נוהג כמוהם!

ויש כאלו כמו בית הילל, מבינים שזה לא בום וזהו, זה תהליך שחייב לעבור, ללמוד ולהפנים (דגש על להפנים לחיות את השיטות מסחר), לתרגל וככל שחולף הזמן ומתווסף עוד נר ועוד נר, עוד הבנה ועוד הבנה ועוד ניסיון בשיטות, כל החושך מתבהר ונהיה קל להבנה ולשליטה ומשם מגיעה ההצלחה.

חג אורים שמח לכולם.