יתרו


יתרו

פרשת יתרו


הפרשה מספרת לנו בעיקר על מתן תורה- המחזה והדבר הכי נעלה בתולדות היהדות, שבו "התחברו עליונים עם תחתונים" (הרוחניות עם הגשמיות) שעל יום זה נאמר שעד אליו מעשי האבות (אברהם , יצחק ויעקב) היו כמו ריח שהוא טוב אבל עם הזמן נמוג ומתפוגג לעומת מעשה של כל יהודי היום, ואפילו הקטן ביותר ואפילו בלי רגש או כוונות רוחניות, שווה יותר ממעשה האבות שכן לפעולה של כל מצווה היום יש כח ניצחי שפועל בקרב הארץ יותר מכל מה שעשו האבות.

ובכל זאת מתעוררת שאלה קשה: מדוע הפרשה לא נקראה לפחות על שם משה רבנו?

משה, האיש שהוציא אותנו ממצרים, האיש שדיבר עם אלוקים והביא לנו את התורה, שהתורה קרויה על שמו "תורת משה" ועדיין התורה קוראת לפרשה,  אולי החשובה ביותר בתורה, "יתרו", שהיה חותנו של משה, אדם שהיה כהן גדול לכל עבודה זרה, בעברו ורק דרך משה זכה להתקרב לדת האמת, עד שלבסוף הפרשה נקראת על שמו ולא על שם משה שהוא החשוב יותר ובטח המחובר ביותר לתורה ולעם.

יתר על כן, המדרש מספר לנו, שעד שיתרו לא הגיע, התורה לא ניתנה, כלומר מתן תורה, המתין להגעתו של יתרו והצטרפותו לעם היהודי וזאת לאחר שיתרו הכיר והודה שטעה בכל עבודת האלילים שהכיר קודם והבין ש"ה' הוא האלוקים" והודיע זאת בגלוי.

התורה מנסה ללמד אותנו מוסר ענק, ללמד אותנו ששום דבר לא אבוד ורק אם תעשה את תחילת הדרך שלך להתקרבות, מאמץ קטן, ותודה בטעות של עצמך, אתה יכול לזכות לקבל את המעלות והדברים הכי נעלים, כמו הפרשה (במקרה שלנו) הכי חשובה בתורה שתקרא על שמך ואם זה מה שקיבל יתרו, שלא שייך בזהות שלו לעם היהודי, קל וחומר לנו, היום, כשייכים לזרעו של אברהם, יצחק ויעקב.

מתן תורה עוסק ב- 10 הדיברות.

חמש הראשונות עוסקות ביחס שבין האדם לאלוקים והחמש הנוספות ליחסים שבין אדם לחברו ויש קורלציה בין שני הקבוצות הללו כפי שהן מסודרות בכל תמונה שאנו מכירים של 10 הדיברות.

(רק תיקון קטן שהוא ענק, לוחות הברית שמצויירים לנו בהמון בתי כנסת הם מוטעים ולצערנו חדרו ליהדות בצורה שגויה דרך ציורי הנצרות, הלוחות מעולם לא היו מעוגלים בחלקם העליון, הלוחות היו מרובעים לגמרי, גם לא מלבניים, אלא ריבועיים!- ההוכחה לכך היא הכתוב שאומר שהאורך והרוחב היו שווים ודבר שני כתוב כשהלוחות הונחו בארון הברית לא נשאר שום רווח בינם לבין הארון ואם הם היו מעוגלים בחלק העליון, משמע שיש רווח, זו טעות לצערנו מאוד נפוצה והרבי מחב"ד עורר על זה המון שנים בנושא- אז זו תרומתי הדלה כאן לתת לכולם לדעת את האמת בנושא ציור לוחות הברית מכאן גם למדנו שאין לעגל פינות ביהדות)

.

במתן תורה- ירדו ההוראות האלוקיות לעם, ולקיום העולם הזה בזכות היהודים והמצוות שלנו שמקיימות את העולם.

באחד הסיפורים החסידיים מסופר שבאחד השיחות בין חסידים, חסיד רציני טען שהמלאכים הם מתחזים ומשה הוא האמיתי וההגון.-קביעה חריפה מאוד ושעוררה וויכוח סוער על דבריו.

כשכולם נרגעו הוא הסביר את דבריו.. וכך אמר: מסופר על המלאכים כשבאו לבקר את אברהם ולספר לו שיוולד לו יצחק וכו',

כשאברהם הכין להם לאכול, הם עשו את עצמם כאוכלים (שהרי אינם יכולים לאכול באמת) וכך גם אצל לוט, והחסיד הדגיש כ'- אוכלים והפירוש אומר ש"עשו את עצמם אוכלים"- כלומר שיחקו אותה שאוכלים.

על משה כתוב שהיה בהר 40 יום ולילה, לא אכל ולא שתה באמת, בשביל להיות ראוי וקדוש לקבל את התורה לידיו ובעיקר ללמוד אותה מפי האלוקים.

ולכן משה הוא אמיתי והגון והמלאכים שחקנים ומתחזים.


איך כל זה קשור לעולמנו?

ראשית, חייב להבין ולהפנים, שזה שלא באנו "ראשונים" לעולם המסחר ואנו לא "וותיקי התחום", אינו מוריד מערכנו להבין וללמוד טוב יותר מאלו ש"הקדימו" אותנו בשנותיהם במסחר (וכך בכל מקום עבודה וכו'- אל תתנו לאיש לרכב עליכם, באם אתם חדשים במקום העבודה, תשקיעו, תוכיחו את עצמכם ותבואו לומר את דבריכם מתוך לימוד והוכחה בשטח), הוותק לא קובע כלום ושום דבר!

מה שקובע הוא ההוכחות בשטח, התוצאות, השיטה, ההשקעה ובעיקר להודיע מבלי בושה, שטעיתי ויש דרך טובה יותר, מי שלא יודע להודות בטעות שלו ולהודיע ברבים- שיש דבר טוב יותר, למרות שהיה אישיות בכירה קודם בדרגתו, כמו יתרו שהיה כהן מדיין, אזי לא יוכל לקבל את דרגתו הגבוהה שפרשה תקרא על שמו, כי עדיין לא עשה תשובה וחרטה על מעשיו בעבר.

התורה מלמדת אותנו כשחוזרים לדרך הישר ולומדים גם בדרך הקשה- אז אנו יכולים להגיע לרמה אפילו גבוהה מזה שהביא לנו את התורה, זה שלימד אותנו בעבר, בדיוק כמו משה ויתרו שלמרות ריחוקו של יתרו זכה לכבוד יותר ממשה (בפרשה הבאה נלמד שאף לבסוף יעץ למשה עצה, שמשה -שמסמל את שיא החוכמה, לא חשב עליה, ללמדנו את כוחו של החדש בתחום)


תשקיעו, תלמדו, תודו בטעות שלכם, תכריזו עליה ברבים, תבחרו לכם דרך חדשה ונכונה ובעיקר אמיתית ואתם תראו איך דברים משתנים לטובה ולאיזה דרגות אתם יכולים להגיע בחייכם.

לכל אחד יש מקום וזמן לתקן, שום דבר לא אבוד, כסף הולך וכסף בא, אבל ההשכלה והלימוד הם הרווח הנקי שלנו בחיים הללו.

גם במסחר כמו בתורה וההתנהגות בעולם, יש כללים והוראות וכאשר עושים אותם נכון, אז יש זכות קיום לחשבון שלנו וכמובן הגדלת התיק, כאשר מקבלים ומבצעים רק חלק מהכללים וההוראות/שיטות המסחר או תרגמו לנו בטעות או מסרו לנו בטעות רק חלק מהכללים- אזי מה הפלא שאנו לא מקבלים את התוצאות המבוקשות?

כשיש משהו מושרש בנו מההתחלה במסחר כשגוי ואנו לא דואגים ללמוד את הנכון ובעיקר לתקן את המעוות- מה הפלא שזה ממשיך לחלחל בנו ולנגוס לנו בהמשך בחשבון המסחר?

בדיוק כמו הציור המוטעה של הלוחות.

השיטות הנכונות וההוראות הנכונות בחיים ובמסחר הם אלו שיחברו את כל הסיפור לכדי החלטה מושכלת ונכונה עד לתוצאה המיוחלת במסחר.

מי שטוען היום שרק טכני עובד או רק פונדמנטל עובד או רק אלגו עובד או רק סווינג עובד וכל סוחר יומי צפוי לאבד את כספו- הוא פשוט כמו יתרו בטרם הגעתו ליהדות, הוא כמו כהן מדיין, עובד עבודת אלילים, כי המסחר משלב את הכל גם יחד כולל את עולם ההשקעות.

מי שמוכר לנו שרק סווינג עובד, ורק פניס מביא רווחים, ורק אלגו וכו' , כל אחד שמנסה רק למכור את מרכולתו ואינו מציג תוצאות מחשבון מסחר של כניסות ויציאות והוכחות לחשבון חי על הטריידים שלו- הוא כמו המלאכים- מתחזה!!! אם אתה מוכר משהו ומאמין בו ומשווק אותו למה אתה לא מציג את התוצאות שלך?

לא מבקשים ממך להראות את סטטוס החשבון המלא- רק תראה שבתקופה ספציפית אתה רווחי, תראה טריידים שסחרת עליהם עם חשבון חי- תראה ותוכיח משהו אמיתי.

שנים שאנו מבקשים את זה ודורשים את זה ממנטורים ומכללות- וכלום לא קורה, עולם כמנהגו נוהג והכסף הטיפש ממשיך להגיע למקומות הללו, לצערנו ואז בדיעבד כולם מתעוררים למקרה נוכלות כזה ואחר ומגלים כמה הולכו שולל.

חייב להיות כמו משה, אמיתיים והגונים ולא מתחזים שמציגים חשבונות מתחזים- דמויים למינהם.

אם אנו בעולם פיננסי, מחובתנו להתנהל בשקיפות כמו בעולם פיננסי ומי שלא מסוגל להתנהל בשקיפות, אחד דינו, להפסיק ללמד ולמכור אשליות וקורסים שמלמדים את המסחר במקום ללמד להפוך לסוחר או שהאחריות עוברת אלינו (לא פחות מזה) להתרחק מכאלו.


שבת שלום לכולם.