יתרו

פרשת יתרו


הפרשה מספרת לנו בעיקר על מתן תורה- המחזה והדבר הכי נעלה בתולדות היהדות, שבו "התחברו עליונים עם תחתונים" (הרוחניות עם הגשמיות) שעל יום זה נאמר שעד למתן תורה מעשי האבות (אברהם , יצחק ויעקב) היו כמו ריח (שהוא טוב, אבל עם הזמן נמוג ומתפוגג) לעומת מעשה של כל יהודי היום ואפילו הקטן ביותר ואפילו כשהוא עושה מצוות בלי רגש או כוונות רוחניות, מאז מתן תורה המעשים שלנו שווים יותר ממעשה האבות, כי לפעולה של כל מצווה היום יש כח ניצחי, שפועל בקרב הארץ יותר מכל מה שעשו האבות.

ובכל זאת מתעוררת שאלה קשה: 

מדוע הפרשה לא נקראה על שם משה רבנו ובמקום זה הפרשה נקראת "פרשת יתרו"?

משה, האיש שהוציא אותנו ממצרים, האיש שדיבר עם אלוקים והביא לנו את התורה, שהתורה קרויה על שמו "תורת משה" ועדיין התורה קוראת לפרשה,  אולי החשובה ביותר בתורה, "יתרו", שהיה חותנו של משה, אדם שהיה כהן גדול לכל עבודה זרה בעולם, בעברו, ורק דרך משה זכה להתקרב לדת האמת, עד שלבסוף הפרשה נקראת על שמו ולא על שם משה שהוא החשוב יותר ובטח המחובר ביותר לתורה ולעם.

יתר על כן, המדרש מספר לנו, שעד שיתרו לא הגיע לחניה מול עם הר סיני יחד עם בני ישראל התורה לא ניתנה, כלומר מתן תורה, המתין להגעתו של יתרו והצטרפותו לעם היהודי וזאת לאחר שיתרו הכיר והודה שטעה בכל עבודת האלילים שהכיר קודם והבין ש"ה' הוא האלוקים" והודיע זאת בגלוי.

התורה מעבירה לנו מסר ענק ומלמדת אותנו קל וחומר, ששום דבר לא אבוד ורק אם תרצה ותעשה את הצעד הראשון להתקרבות, מאמץ קטן, ותודה בטעות של עצמך, אתה יכול לזכות לקבל את המעלות והדברים הכי נעלים כמו בפרשה שלנו, הפרשה הכי חשובה בתורה יכולה להיקרא על שמך. 

ובקל וחומר, אם זה מה שקיבל יתרו, שלא שייך בזהות שלו לעם היהודי והיה כהן גדול לכל עבודה זרה אז קל וחומר לנו, היום, כשייכים לזרעו של אברהם, יצחק ויעקב, איזה אוצרות נוכל לקבל בטח לאחר שכל מעשה טוב שלנו הוא ניצחי!

מתן תורה עוסק ב- 10 הדיברות.

חמש הראשונות עוסקות ביחס שבין האדם לאלוקים והחמש הנוספות ליחסים שבין אדם לחברו ויש קורלציה, התאמה בין שתי הקבוצות הללו, כפי שהן מסודרות בכל תמונה שאנו מכירים של 10 הדיברות.

(רק תיקון קטן שהוא ענק, לוחות הברית שמצויירים לנו בהמון בתי כנסת הם מוטעים ולצערנו חדרו ליהדות בצורה שגויה דרך ציורי הנצרות, הלוחות מעולם לא היו מעוגלים בחלקם העליון, הלוחות היו מרובעים לגמרי, גם לא מלבניים, אלא ריבועיים!- ההוכחה לכך היא שהכתוב אומר שהאורך והרוחב היו שווים ודבר שני כתוב כשהלוחות הונחו בארון הברית לא נשאר שום רווח בינם לבין הארון ואם הם היו מעוגלים בחלק העליון, כפי שמצוייר לצערנו בהמון מקומות או על פרוכת ספרי ארון הקודש בבתי הכנסת, משמע שיש רווח, זו טעות, לצערנו, מאוד נפוצה והרבי מחב"ד עורר את הנושא הזה המון שנים קודם- אז זו גם תרומתי הדלה, כאן, לתת לכולם לדעת את האמת, בנושא ציור לוחות הברית ומכאן גם למדנו שאין לעגל פינות ביהדות)

.

במתן תורה- ירדו ההוראות האלוקיות לעם, ולקיום העולם הזה בזכות היהודים והמצוות שלנו שמקיימות את העולם.

באחד הסיפורים החסידיים מסופר שבאחד הפעמים בין החסידים, חסיד רציני טען שהמלאכים הם מתחזים ומשה הוא האמיתי וההגון.-קביעה חריפה מאוד שעוררה וויכוח סוער על דבריו.

כשכולם נרגעו הוא הסביר את דבריו וכך אמר: מסופר על המלאכים כשבאו לבקר את אברהם ולספר לו שיוולד לו יצחק וכו', כשאברהם הכין להם לאכול, הם עשו את עצמם כאוכלים (שהרי אינם יכולים לאכול באמת) וכך גם אצל לוט, והחסיד הדגיש כ'- אוכלים והפירוש אומר ש"עשו את עצמם אוכלים"- כלומר "שיחקו אותה" שאוכלים.

על משה כתוב שהיה בהר סיני 40 יום ולילה, לא אכל ולא שתה באמת, בשביל להיות ראוי וקדוש לקבל את התורה לידיו ובעיקר ללמוד אותה מפי האלוקים.

ולכן משה הוא אמיתי והגון והמלאכים שחקנים ומתחזים.


איך כל זה קשור לעולמנו?

ראשית, חייב להבין ולהפנים, שזה שלא באנו "ראשונים" לעולם המסחר ואנו לא "מוותיקי התחום", אינו מוריד מערכנו להבין וללמוד טוב יותר מאלו ש"הקדימו" אותנו בשנותיהם במסחר (וכך בכל מקום עבודה וכו'- אל תתנו לאיש לרכב עליכם, באם אתם חדשים במקום העבודה, תשקיעו, תוכיחו את עצמכם ותבואו לומר את דבריכם מתוך לימוד והוכחה בשטח), הוותק לא קובע כלום ושום דבר!

מה שקובע הוא ההוכחות בשטח, התוצאות, השיטה, ההשקעה ובעיקר להודיע מבלי בושה, שטעיתי ויש דרך טובה יותר, מי שלא יודע להודות בטעות שלו ולהודיע ברבים, שיש דבר טוב יותר, למרות שהיה אישיות בכירה קודם בדרגתו, כמו יתרו שהיה כהן מדיין, אזי הוא לא יוכל לקבל את דרגתו הגבוהה שפרשה תקרא על שמו, כי עדיין לא עשה תשובה וחרטה על מעשיו בעבר.

התורה מלמדת אותנו כשחוזרים לדרך הישר ולומדים בדרך הקשה, אז אנו יכולים אפילו להגיע לרמות גבוהות מזה שהביא לנו את התורה/ מזה שלימד אותנו בעבר, בדיוק כמו משה ויתרו, שלמרות ריחוקו של יתרו זכה לכבוד יותר ממשה, פרשה על שמו! (בפרשה הבאה נלמד שאף לבסוף יעץ למשה עצה, שמשה, שמסמל את שיא החוכמה, לא חשב עליה, ללמדנו את כוחו של החדש בתחום).


תשקיעו, תלמדו, תודו בטעות שלכם, תכריזו עליה ברבים, תבחרו לכם דרך חדשה ונכונה ובעיקר אמיתית ואתם תראו איך דברים משתנים לטובה ולאיזה דרגות אתם יכולים להגיע בחייכם.

לכל אחד יש מקום וזמן לתקן, שום דבר לא אבוד, כסף הולך וכסף בא, אבל הידע והלימוד הם הרווח הנקי שלנו בחיים הללו.

גם במסחר כמו בתורה וההתנהגות בעולם, יש כללים והוראות וכאשר עושים אותם נכון, אז יש זכות קיום לחשבון שלנו וכמובן הגדלת התיק, כאשר מקבלים ומבצעים רק חלק מהכללים וההוראות/שיטות המסחר או תרגמו לנו בטעות או מסרו/העבירו/לימדו אותנו רק חלק מהכללים- אזי מה הפלא שאנו לא מקבלים את התוצאות המבוקשות?

כשיש משהו מושרש בנו מההתחלה במסחר כשגוי ואנו לא דואגים ללמוד את הדבר הנכון ובעיקר לתקן את המעוות- מה הפלא שזה ממשיך לחלחל בנו ולנגוס לנו בהמשך בחשבון המסחר? בדיוק כמו הציור המוטעה של לוחות הברית.

השיטות הנכונות וההוראות הנכונות בחיים ובמסחר הם אלו שיחברו את כל הסיפור לכדי החלטה מושכלת ונכונה עד לתוצאה המיוחלת במסחר.

מי שטוען היום שרק טכני עובד או רק פונדמנטל עובד או רק אלגו עובד או רק סווינג עובד וכל סוחר יומי צפוי לאבד את כספו- הוא פשוט כמו יתרו, בטרם הגעתו ליהדות, הוא כמו כהן מדיין, עובד עבודת אלילים, כי המסחר משלב את הכל גם יחד כולל את עולם ההשקעות.

מי שמוכר לנו שרק סווינג עובד, ורק פניס מביא רווחים, ורק אלגו וכו' , כמו כל אחד שמנסה רק למכור את מרכולתו ואינו מציג תוצאות מחשבון מסחר של כניסות ויציאות והוכחות לחשבון חי על העסקאות שלו- הוא כמו המלאכים- מתחזה!!! אם אתה מוכר משהו ומאמין בו ומשווק אותו, מדוע אינך מציג את התוצאות שלך?

לא מבקשים ממך להראות את סטטוס החשבון המלא שלך (וזו גם חוצפה לדרוש זאת)- רק תראה שעל פני תקופה סבירה אתה רווחי, תראה עסקאות שסחרת עליהם עם חשבון חי- תראה ותוכיח משהו אמיתי.

שנים שאנו מבקשים את זה ודורשים את זה ממנטורים ומכללות- וכלום לא קורה (לאחרונה יש מעט ניצוצות בנושא, אך עדיין מנטור הקבוצה לא מציג את התוצאות שלו על פני תקופה כנדרש) עולם כמנהגו נוהג והכסף התמים ממשיך להגיע למקומות הללו, לצערנו, ואז בדיעבד כולם מתעוררים למקרה נוכלות כזה ואחר ומגלים כמה הולכו שולל.

חייב להיות כמו משה, אמיתיים והגונים ולא מתחזים שמציגים חשבונות מתחזים- דמויים למינהם.

אם אנו בעולם פיננסי, מחובתנו להתנהל בשקיפות כמו בעולם פיננסי ומי שלא מסוגל להתנהל בשקיפות, אחד דינו, להפסיק ללמד ולמכור אשליות וקורסים שמלמדים על המסחר/שוק הון במקום ללמד ולהכשיר אנשים להפוך לסוחרים בשוק ההון וכשזה לא המצב, האחריות עוברת אלינו (לא פחות מזה) להתרחק מכאלו.


שבת שלום לכולם.