נשוא


חג מתן תורה אומנם מאחורנו אך היות יש קשר הדוק עם פרשת נשוא ניקח נקודה ונחבר לפרשה ונשלב זאת גם עם נקודה מתורתו של משיח.

נתחיל בפרשה ונבין איך הכל מתחבר לנו גם לעולם המסחר שלנו.

הפרשה עוסקת בין השאר בדיני נזיר.

מהו נזיר?- 

נזיר הוא אדם שאסר על עצמו דברים מותרים ע"פ תורה, אך היות ויש לו "משיכה" בגללם לדברים אסורים, הוא מונע מעצמו גם דברים אלו ושם לו עוד "גדר"- סייג והוא הופך לנזיר ע"י נדר עצמי שלו ועל דעתו בלבד.

 

שלושה דברים אסורים על הנזיר: 

הוא אסור בתספורת השיער, 

הוא אסור בהנאה מיין או גפן ומוצריו

ואסור לו להיטמע למתים- (מגע עם מתים או המצאות איתם תחת קורת גג אחת).

ההלכה פוסקת שאם נזיר נדר נדר על תנאי שיבוא משיח היום- הוא מיד הופך לנזיר וחייב, משום שמשיח יכול לבוא בכל רגע נתון ("אחכה לו בכל יום שיבוא") ולגאול אותנו ולכן הוא חייב מיד להפוך לנזיר.

יש טענה שגם משה היה נזיר מסוג אחר, אבל נזיר. 

משה, כשעלה להר סיני והשמיים ירדו למטה, להוריד את התורה למטה, לנו, חיכו לו המלאכים "לעשות לו קבלת פנים חמה", קצת להציק לו בשאלות ולקנטר אותו, בסוג של התנשאות.

מה לבן אדם בנינו?- הם אמרו לקב"ה, מה לו ולתורה שלנו הנשגבת שמדברת על דברים נשגבים ורוחניות, איך היא תרד למטה לעולם הנמוך שלהם ? ועוד שאלות בסגנון 

הקב"ה דרש ממשה לתת להם מענה. 

משה השיב לכולם על כל השאלות בנחרצות ובקיאות שלא הכירו ופשוט, במילים שלנו, "שם כל אחד במקומו בדיוק"- ללא חשש ומורא מהם ומדרגתם לעומתו, כאדם.

האמת של משה והישירות שלו יחד עם הבקיאות המקצועית שלו ברזי התורה, הרשימו אותם מאוד והם נאלצו לוותר על "אחיזתם" בתורה ולהעניק אותה למשה ויתר על כן במענה של משה למלאכים הוא גרם להם להבין שהתורה בכלל לא מדברת עליהם ומראש לא ניתנה ונכתבה עבורם, אלא דווקא לבני האדם, לנו.

 

התורה שניתנה למשה כוללת גם את תורתו של משיח, תורה שאמורה להתגלות ע"י המשיח, סודות והסברים עמוקים מאוד, עומק על עומק בתורה- דברים נפלאים שתורת החסידות כבר החלה לגלותם לעולם, כהכנה למשיח, להכין את האנשים ואת העולם שסופג את  הדברים כהכנה לגילוי של המשיח- בדיוק כמו שלא ניתן להביט בשמש וחייבים מגן או זכוכית כהה מאוד ע"מ להביט בה, כך העולם זקוק להכנה ולעזרה טרם הגילוי של המשיח.

דוגמא קטנה לתורה זו כהכנה לתורתו של משיח מביא לנו הרבי.

דבר נפלא ושאלה קשה על נבואה עתידית שמופיעה בתורה (בספרי האגדה) מסופר כך:

שביום שיבוא משיח, הקב"ה ישלח את הלוויתן הגדול לחוף ואת שור הבר (סוג של שור ענק) אליו והלוויתן (האמיתי, לא זה שאנו מכירים היום בשם המושאל מהתורה, הקב"ה ברא רק שניים כאלו בסה"כ) ישחט את שור הבר בסנפירים שלו והשור ישסף את הלוויתן בקרנו.

ומיד נשאלת השאלה הלא שחיטה אסורה בסכין משוננת?- שחיטה כזו היא פסולה!

הרי סנפירי הלוויתן משוננים והתורה נצחית ולא יחול בה שנוי(!), אז לפתע נאכל בשר שור ששחוט שלא ע"פ ההלכה? וכי יעלה על הדעת שיהודי דווקא בנקודה הכי גבוהה, בזמן גילוי משיח, יאכל בשר טריפה ועוד ע"י הקב"ה?- זה הרי לא מתקבל על הדעת!

 

הרבי מיד מסביר:

כל ההלכה על איסור שחיטה בסכין משוננת מדברת על איסור לבני אדם ששוחטים בידם עם סכין וכו' ולכן היות והאדם מוגבל שמו לו הגבלות בנושא, אבל איסור זה מעולם לא נקבע/תקף על הקב"ה בעצמו, שאינו מוגבל חס ושלום, ולכן הקב"ה יכול ע"י הלוויתן לשחוט את שור הבר בשחיטה מדוייקת, ע"פ ההלכה ואיסור צער בעלי חיים והשחיטה הזו תהיה שחיטה כשרה מהדרין מן המהדרין!

 

הרבי ממשיך ומסביר לנו, מדוע דווקא הלוויתן נבחר לשחוט את השור?

כי ללווייתן הענק יש מס' רב של סנפירים וכל מהלך של עוד סנפיר מעלה את דרגתו של השור לדרגה גבוהה יותר מהקודמת, תוך מהלך השחיטה מסנפיר לסנפיר.  

מאיפה הרעיון לתיאוריה זו?

הרבי מסביר שבגמרא יש דעה למילה "שחט" שזה גם "העלה" – מסיפור אחר, "ושחט ליה" ופירשו שם כולם- העלה אותו לדרגה גבוהה (שגם הסיפור שם מתקשר בתחילתו לשתיית יין בפורים בהקשר לאיסורי הנזיר לעיל) ולכן מטרת השחיטה הזו היא לתת לנו מאכל מאוד גבוה ברמתו הרוחנית.

 

הרבי נכנס לעומק נוסף בהסבר, 

מטרת החיבור בין הלוויתן לשור, בין עולם הים לעולם היבשה, להוציא את הלוויתן מהמים העמוקים שלו ולחשוף אותו לחוף, זה ממש לגלות ולהביא את סודות הים לגילוי והפוך עם שור הבר, שמסמל את הגלוי לעין, מעל לשטח, לחבר אותו לים וללווייתן לעולמו החסוי בים ולכן החיבור שלהם יחד יוצר מאבק, אבל שניהם עושים את רצונו של הבורא ולבסוף כל אחד בתפקידו מעלה את השני לדרגה גבוהה ביותר.

משם הרבי מסביר שזו מטרת החסידות: לגלות את הסודות העמוקים בתורה דווקא ובנוסף לעולם הגלוי בתורה והמוכר לכולם, התנ"ך כפשוטו, הגמרא וההלכה

החסידות ממשילה את תורתה לשמן שנכנס לכל מקום ומחלחל לכל מקום ולכל מאכל ונותן לו טעם נוסף, למרות ששמן בפני עצמו לשתייה בלבד כמעט ולא מצוי בקרב אנשים וכך בעצם החסידות מוסיפה רמה ועומק של טעמים בתורה כמו במאכל עצמו, שמוכן ע"י שמן ומה לעשות שאוכל עם שמן (במידה) הוא תמיד טעים יותר!

אז פתחנו במשיח וסגרנו במשיח ומתורתו.

 

איך כל זה קשור לעולם שלנו?

האמת שזה לא קשה בכלל, מעט מבט פנימה על עצמנו ונבין מיד.

כל אחד מאיתנו חוטא בחטא מסויים במסחר שלו.

אחד בחטא התאווה, אחד בחטא הורדת כלים חשובים לעבודה, כי הוא כבר "מבין גדול" ואחר הלך לקהילות "מתות" שאין שם מורה דרך או קהילה מקצועית שמדברת וחיה מסחר בשוטף.

לא חייב להיות "מת" בתחושה, אבל סוחר ללא תשוקה למסחר וקהילה ללא חיות למסחר משולה למתה,

לכן בתחילת דרכינו במסחר, בטח ובטח באם באנו מקהילה ומשיטות מסחר קודמות ולא עובדות, אנחנו קודם חייבים לגזור עלינו להיות נזירים.

איך?

מי ש"חזק" ברצונות התאווה והגרידיות לרווחים מהירים ולא מסתפק בקיים ולבסוף לוקח טרייד טוב והופך אותו להפסד, חייב להתנזר מ"שיטת מסחר" כזו ולהבין שתיק בונים לאט לאט ובעקביות 50$ אחר 50$ ורק אח"כ 100$ אחר 100$ וכך הלאה לאחר בניית ביטחון וריחוק מחטא התאווה (כמו הנזיר מהיין).

 

מי שהתחיל "לחוש את עצמו"  ולהוריד כלי עבודה בדוקים שעובדים ועבדו לו עד כה רק כי "שיגעון הגדלות" אחז בו- אז הוא חייב להיות נזיר של חזרה לכלי העבודה המלאים ללא שום "עיגול פינות בנושא".

כשסוחר "מספר" (מוריד) כלים או "מספר" לעצמו "כמה הוא משקיע בלימוד"- מה הפלא שהחשבון שלו גם "מסתפר"? ואם הוא לא עושה בנידון כלום והחשבון ממשיך ל"הסתפר"- מי אשם בזה אם לא הוא בעצמו?

מי שחיי בקהילות שלא חיות מסחר ולא נושמות מסחר הדבר ישפיע עליו ומאוד. קהילה נותנת כח וחיות למסחר, מכניסה בך רוח חיים, אם אתה בקהילה שאין החיות מורגשת כחיה ונושמת מסחר ומנטור שלא נושם מסחר בכל רגע נתון, תגזור עליך מיד נזירות- תתרחק משם ולך לחפש מקור של מים חיים, שירווה את צימאונך בידע אמיתי, מקור של חיות, של מסחר.

 

במסחר צריך גם ביטחון, ביטחון שמגיע מידע חזק, ממקצועיות מוכחת, מקצועיות אמיתית ומוכחת.

הוותק במסחר לא אומר כלום, ממש כלום, אין לוותיק יותר דרגות מכם, אין לוותיק יותר הצלחות מכם ואולי אפילו ההפך, בגלל שהוא לא התקדם בתחום, הוא תקוע בדברים הישנים והכלים הישנים והלא עובדים, כי עולם המסחר השתנה!!! התחכום בו גדל וצמח כולל בחברות הבורסאיות עצמן.

זה תחום דינמי ומתפתח ועימו גם המנכ"לים הערמומיים ביותר שמחפשים בכל דרך אפשרית ופעמים אף לא חוקית, להביא תוצאות לבעלי המניות ולדירקטוריון ע"מ להביא להם דיווידנדים ורווחים ולכן ידו בצלחת.

 

דווקא כשמגיעים עם האמת והתשוקה והידע המקצועי- ניתן לומר לכל הוותיקים:

תורת המסחר נמצאת בידיים שלנו ולא שלכם!- אנחנו המבינים החדשים של התחום ועובדה, דווקא היו אלו אנחנו ששמו את האצבע על המחדלים בברוקרים ה"עוקצים" ולא בני דורכם!

אנחנו שחשפנו את הרעים לאורך השנים שאתם עדיין עבדתם איתם ואצלם (בתמורה לקבלת עמלות ולסגירת עיניים). 

ולמנטורים ה"וותיקים" יש לי מסר ענק- במה אתם מתפארים בכלל? 

שנות הוותק שלכם הועילו לתלמידים שלכם? הרי עד היום בארץ, בשיטות הלימוד שלכם – התוצאות ממש לא לטובתכם- הבאתם עד היום רק 4% הצלחה בקושי, ולא מעט מקרי מחדל ועוקץ בתחום הזה, סיפור אחר סיפור ותמיד איך שהוא תמיד יצאתם מזה בשלום- כי "הפראיירים לא מתים (וזו עוד סיבה מדוע לא להיות בקהילות של מתים- פראיירים), הם רק מתחלפים"

 אז יש לכם עוד במה להתגאות?- אני הייתי מתבייש בכלל ללמד עם תוצאות כאלו!

 

גם בהיותי "חדש" בתחום המנטורינג זכיתי לקבלת פנים "חמה" בשבת קודש, בדיוק כמו שמשה זכה לה בשבת (מתן תורה הראשון היה בשבת)- צחקו עליי, ליגלגו עליי ועל הקהילה, תפרו סיפורים ומעשיות בדויות וכל זה בשבת קודש, ממש בכניסת השבת, שלא אוכל להגיב, כמו פחדנים, אבל למדתי ממשה, עניתי לאט ובטוח, במקצועיות, ללא חשש, ללא מורא, העמדתי כל אחד ואחד במקומו בתוצאות, בשקיפות ובעיקר עם האמת שלי, לאור הידיעות שלי בתחום ובעולם הפונדמנטלי בפרט.

לאט לאט כולם נכנסו בחזרה לחורים שלהם והיום כשאני זועק תציגו תוצאות עם חשבונות חיים- כולם בורחים ל"קהילות" שלהם ומשאירים לנו את השטח לקחת את התורה- תורת המסחר, ששייכת לנו, בשני ידיים!!!

ב"ה הרווחנו זאת ביושרה ובעבודה קשה של השקעה והתמדה וגם בזכות הקמת "צוות חשיבה" יומי, שחי מסחר, שיש לו תשוקה למסחר ומאז הצוות רק גדל וצמח לאחרונה הן בכמות ובטח באיכות החומר האנושי שנמצא איתנו בצוות.

 

גם במסחר יש את עולם הים והעולם הגלוי- איך?

עולם הפונדמנטל שצריך לחפש ולמצוא אותו, להבין אותו, לתמחר אותו לעומק ולבסוף לשלב אותו בעולם הגלוי- העולם הטכני. 

אין מחלוקת היום בין שחקנים טכניים ופונדמנטליים- יש היום כבר זן חדש של סוחרים, מקצועיים ביותר, שיודעים לקחת את הטוב משני העולמות ולעלות אותו מרמה לרמה (כמו הסנפירים בשחיטה) עם הניסיון שלהם מעולם העסקים, לדעת ולהבין בדיוק מתי הטכני ישלוט בשוק ומתי הפונדמנטל יקבע ובעיקר מתי הטכני ישים מעצור (יתקע את קרניו ויפוצץ את בועת הפונדמנטל) ולדעת מתי התמחור הפונדמנטלי לא יעבוד במניה והפוך, מתי ידיעה חדשותית עוצמתית תפרוץ או תשבור כל מחסום טכני יהיה אשר יהיה (בטח כולם ראו לאחרונה מניות שטסו במאות אחוזים או קרסו ב 48% ללמדנו מה כוחם של החדשות).

תוסיפו לכל הנ"ל עולם עמוק ונסתר מהעין כמו של הלוויתן, שנמצא במעמקי הים, וניסתר מהעין, העולם המנטלי שבלעדיו קשה מאוד להתפתח ולהתקדם בתוצאות ואפילו לפרוץ בעולם הזה- גם לזה דאגנו ולא סתם דאגנו באיזה שיעור או שניים מאולתרים, אלא הבאנו משנה סדורה ומאורגנת ובהתאמה לעולם המסחר, החל מעולמות ה- NLP ועד מעולמות הפסיכולוגיה הקלינית ודרך עולמות הנפש מעולם החסידות היהודית, כאשר כל הרצאה משולבת ישירות לעולם המסחר כמו כפפה ליד.

הכוח הוא בידע, להבין נכון את השוק, הכוח הוא בהתמקצעות שלנו מידי יום, שבוע וחודש ומידי יום עיון ליום עיון ומסדנה לסדנה – זה נכון, יש עלויות ויש הוצאות כספיות בתחום הזה, אבל צריך ללמוד להוציא נכון עבור התכנים הנכונים, לאור כל השרלטנים בחוץ, אבל כשמוכיחים לכם פעם אחר פעם, סקירות שפוגעות יום יום ברוב המניות, תוצאות חיות מחשבונות חיים מוכחים, תוצאות הצלחה של תיקי אתגר קטנים ששום מנטור לא מעיז לקחת ובטח להוכיח שהוא סוחר בכסף חי ובטח כשמראים לכם תוצאות של תלמידים עם רווחים מוכחים מתיקי מסחר- אז כבר אין ספקות במי יש לבחור ועם מי יש לצעוד בעולם הזה, ולמי שזה לא מתאים, שישאר בעולמות ה"ריווחיים" שלו ואאחל לו רק המון בהצלחה ושלא ישלה את עצמו יותר מידי זמן, כי פשוט חבל על הכסף שנוזל מהכיס שלו לכיס של "המנטור" שלו שמוכר לו, די ביוקר "תוכן בלעדי" שנמצא בעצם ברשת ובחינם!!!

 

לסיום, תהיו אתם עם האמת שלכם ועם הביטחון שלכם, תחפשו להתקדם לאט ובטוח במסחר עם משהו שיודע להיות גם אב טוב וגם השוטר הרע עבורכם- רק כך תצליחו  ואת כל זאת תעשו עם קהילת אנשים מקצועיים, אוהבי אדם ומתן עזרה ובעיקר סופר מקצועיים, משתפים ושקופים בתוצאות.

 

שבת שלום 

והמון בהצלחה בכל תחומי החיים.