חג סוכות


היום יחול החג שמסמל את החיבור הכי חזק בנינו, בין כל עם ישראל.

הישיבה בסוכה ולקיחת ארבעת המינים.

הישיבה בסוכה מזכירה לכולנו מהיכן התחלנו, מיציאת מצרים. 

עם ללא מקום קבוע שנמצא בדרכו לנחלה, לארץ ישראל, עם שחי בסוכות במדבר וכל פעם מקים את "ביתו" ולאחר מס' ימים מפרק אותה ושוב בונה אותה מחדש, במקום אחר וגם שם לזמן מוגבל וכך במשך 40 שנה.

על מצוות הסוכה אומרים חז"ל שזו "מצווה קלה", כביכול יושבים בסוכה בלבד, אבל הרבי מסביר שזו המצווה היחידה שעושים אותה כל שעות היום לעומת מצוות אחרות, כגון נטילת הלולב שנעשה רק פעם אחת ביום ולרוב בבוקר בתפילה.

ועוד דבר נהדר, בסוכה "משתתף" כל הגוף במצווה, כל הגוף שלנו נמצא בתוך הסוכה לעומת במצוות נטילת הלולב ששם רק הידיים פועלות את המצווה.

יחד עם זאת יש להתייחס לישיבה בסוכה באופן רציני של "תשבו מעין תדורו" כמו באופן של קבע.

יש בסוכה את היכולת לחבר את כולנו כשווים מול שווים, אין הבדל בתוך הסוכה בין רב חשוב לאדם פשוט. 

קדושתה הנעלית של הסוכה, שבימי החג הופכת להיות קדושה נעלית מקדושת בית כנסת, באה לידי ביטוי בכך שבבית כנסת יכול להיות הבדל בין רב או תלמיד חכם, שיקבל כבוד מיוחד ומושב מיוחד, אבל בסוכה כולם שווים! ענין זה מגיע מהסוד הענק שגילה לנו הרבי, שבסוכה יש "אורות מקיפין" שדרגתם נובעת מדרגה גבוהה במיוחד שבדרגה זו כולנו שווים כאחד ולכן חג זה הוא חג כל כך מחבר בין כולנו.


המצווה השנייה בחג, שמתחילה אולי מעט "בהבדלים" בין עם ישראל ו"נתינת הציונים" לכל אחד, אך הופכת את כולנו לדבר אחד מחובר ועוצמתי היא מצוות ארבעת המינים או "נטילת הלולב".

כל מין בהתחלה "נותן ציון" לכל אחד מאיתנו בכך שהוא מסמל אותנו.

יש בנו אנשי אתרוג שיש בהם תורה ומצוות, שמקבילים לטעם ולריח מהאתרוג.

יש אנשי לולב שיש בהם תורה אך אין בהם מצוות, שמקבלים לפרי התמר.

יש אנשי הדס שיש בהם מצוות אך אינם לומדי תורה, שמקביל לרעיון שלהדס יש ריח אך אין טעם.

ויש את אנשי הערבה שאין בהם תורה או מצוות, שמקביל לרעיון שבערבה אין טעם או ריח, אך זכרו: הערבה גדלה תמיד ליד נחלים, ליד מים ומים מסמלים את התורה כלומר יש לאנשים הללו תשוקה וכמיהה פנימית למים ולתורה.

הייחוד שלנו כעם הוא בכוח אחדותנו, בכח המחבר ולא המפריד/השונה, בא החג ומסמל לנו שאין עדיפות אמיתית בחלק הפנימי שבנינו, אלא רק בחיצוניות של המעשים שלנו, אבל דווקא בחיבור הזה של כל ארבעת המינים יחד אז דווקא מתקיימת המצווה המיוחדת הזו.

"חדי העין" ישימו לבטח לב שדווקא אלו שהם אנשי אתרוג, דווקא הם נמצאים מעט מחוץ לחיבור, דווקא אלו שהם גם אנשי תורה וגם מצוות נמצאים מחוץ לחיבור הקבוע של המינים, כי כל השלושה (לולב, הדס ואפילו הערבה שאין בה לא תורה ומצוות) קשורים יחד כל הזמן ואילו האתרוג מתחבר רק בשעת הברכה ואח"כ שוב נפרד משאר המינים.

ושאלתי את עצמי מדוע באמת דווקא האתרוג שיש בו גם תורה וגם מצוות, דווקא הוא לא בחיבור קבע עם כל המינים יחד?  לצורך הענין יכל ה' לקבוע לנו לקחת את עלי עץ האתרוג וגם לדאוג לקשור אותם בדרך קבע בדיוק כמו בלולב, שלא הפרי, התמר, נלקח לארבעת המינים, אבל הדין לגביו נלמד מהפרי בלבד (כי הרי ללולב עצמו אין טעם, אלא רק לפרי)?

ולפתע "נפל לי האסימון".

אנשי הלולב הם מתמחים בלימוד התורה.

אנשי ההדס מתמחים בקיום המצוות ועשיית הטוב לאחרים.

ולעומת זאת האתרוג כביכול עושה גם וגם ולכן אינו מתמחה לא בתורה ולא במצוות (כך מופיע באחד משיחותיו של הרבי לכן הברכה היא על הלולב ולא על האתרוג, הסבר ארוך ולא נכנס לזה כאן)..

אבל אז נשאלת השאלה אז במה מתמחים אנשי הערבה שאין בהם לא תורה ולא מצוות?

אז כאן בא לידי ביטוי היופי שבהם, הם סופגים בתחילת דרכם את הריח והטעם מהשניים האחרים (זוכרים? הם גדלים תמיד ליד נחל מים שנמשל לתורה) ובהמשך יצטרכו לבחור איזה סוג התמחות הם ייקחו לעצמם להיות אנשי תורה כלולב או אנשי מצוות כהדס, כלומר הם כמו אותם "תינוקות" שנמצאים בשלב החינוך ובאים להצטרף ולהיות בסביבת המומחים ולספוג את ה"אווירה" והידע.

ורק לרגעים, בזמן הברכה, שאז כל ה"אחים" נמצאים יחד במצווה, דווקא בחיבור הזה יחד הערבה סופגת עוד דרך שניתן להיות גם כמו האתרוג, להיות גם וגם, אבל יש לקחת בחשבון שזה לפעמים מצריך להיות אאוט סיידר, שונה בנוף הרגיל הן לטובה ו"הן לרעה" (בעיני המתבונן) זה מחיר ההצטיינות, כי יש כאלו שיהפכו את השוני למומחיות יתרה ויצטיינו הן בתורה והן במצוות ובאמת ישפיעו לטובה על כולם ויעלו את כולם יחד איתם, כמו בזמן הברכה ויש כאלו שהיות והם באמת לא מומחים, לא בתורה ולא במצוות, אלא מה שנקרא "זורמים", פעם בשיעור תורה ופעם בעשיית מצוות ויש להם את היכולות והפוטנציאל לעשות את שניהם, אך בחרו שלא להתמחות, אזי הם צריכים להרגיש שהם לבד, כי חובה עלינו להיות מומחים ואם אתה "אאוט סיידר" (שלא בפן הטוב של המילה), אז שב בחוץ (!) ורק מידי פעם תבוא ותתחבר גם לאנשי הערבה, החדשים, כי אין הרבה מה לספוג ממך, בכל רגע נתון, לעומת אנשי הלולב וההדס.


איך זה קשור לחיים ולמסחר בפרט?

כח הקהילה הוא כח עצום, כאשר הקהילה היא קהילה איכותית שמושתתת על יסודות של אהבה, עזרה, תמיכה, שקיפות ואמת וכולם מלוכדים סביב רעיון או רעיונות משותפים.

פעמים כח הקהילה חזק מכח הרצון, כי הקהילה בהחלט יכולה לתמוך, בפרט ברגע שמשהו כמעט ומרים ידיים.

גם בחיבור דרך אנשי הקהילה שבאים מעולמות שונים ורקעים שונים, בעלי מקצועות שונים, יחד מרכיבים פסיפס ענק של ידע עצום שיחד "שואב" גם מהידע האלוקי האין סופי, מקור החוכמה (מתוך ספר חוכמת העושר) במיוחד כאשר כולם עובדים בהרמוניה ותחת הדברים שציינתי לעיל, כולם רוצים בהצלחת כולם יחד, דווקא יחד! אזי הידע הזה הופך לידע רב עוצמה שנותן את כוחותיו בפיצוח חדשות, בעזרה שונה ומגוונת של הבנת דברים ותמיכה של האחד בשני, כל אחד עם אופיו, ידיעותיו ויכולותיו המיוחדים.

כל זה קורה כאשר כולם יושבים "תחת הסוכה", תחת רעיון ברור שכולם מתלכדים סביבו, כאשר אין הבדל בין וותיק לחדש או הבדל בין איש טכני לאיש מדע, לרופא, למהנדס וכו' כי פעם האחד זקוק לידע של החבר ופעם להיפך.


כל זה מתלכד גם ברעיון המסחר

יש כאלו שלמדו מעט טכני ומעט פונד' ובאמת אינם שולטים לא בזה ולא בזה.

יש כאלו שהתמקצעו בטכני.

יש כאלו שבחרו להתמקצע רק בפונד'.

ויש כאלו שהם בתחילת דרכם או עדיין מגששים באפילה ומחפשים רק להיות בקהילה ולספוג מכל אחד עד אשר יבנו את המומחיות האישית שלהם, ע"פ מה שמתאים להם במסחר ואפילו יכולים להגיע לחלק הטוב של האתרוגים המובחרים, יחידי הסגולה, יחידת העל, שמתמחה גם בטכני וגם בפונד' כאחד- זו סיירת המטכ"ל של הסוחרים, ה- 4% המוצלחים, אבל דווקא מהם מצופה להרים את הקבוצה ויחד להוביל, באופן הטוב של המילה, את האנשים לרמה הבאה במסחר ולרמה הבאה בחיים.

עם כל זאת חייב לציין שמי שישים לב טוב, בזמן שמנענעים את הלולב מידי פעם נופלים מס' עלים מההדס וגם מהערבה עד שלפעמים יש צורך אפילו להחליף את ההדסים או הערבות במהלך חוה"מ.

אז גם לזה יש את התהליך במסחר, לא כולם יצליחו כי לא כולם יבחרו להיות באווירה של לימוד קבע, באווירה של השקעה והתמדה ונתינה ובאווירה של שימוש בלשון נקייה ושל אי אגו.

לא כולם יכולים להשקיע ולהתמיד ולהיות ווינרים שתמיד מסיימים מסלול ולכן הם אלו שנושרים.

יש כאלו שחשבו ש"לעולם חוסן", הם התמחו בטכני והגיעו לשיא הידע ( רק מבחינתם ולא שזו האמת) והם מתחילים להתנשא על חברי הקהילה ואז באים ימים של סערות, ימים של אי משמעת, ימים של בחירה להיות מנותק מחיי הקהילה ואז הם פשוט נושרים, נושרים או יותר נכון הניעור גורם להם לנשירה.

מי שמתחיל לזלזל בחזרה על החומר, מי שמתחיל לא להגיע לימי עיון, ע"מ ללמוד דברים חדשים, מי שלא מכין את עצמו לגמרי ליום המסחר, מי שלא עושה צ'ק ליסט לאסטרטגיות שלו, מי שלא נכנס עם המנטליות הנכונה, מי שמפסיק לשתף תוצאות או משתף רק הצלחות ומפסיק לשתף גם את ההפסדים או לא שולח יומן מסחר למנטור שלו לקבל פידבק חודשי/רבעוני ובטח מי שמתחיל לזלזל ובעיקר להתנשא על חבריו בקהילה וברעיון הקהילה- ימצא את עצמו מחוץ לכח הקהילה.


אין בזה חוכמות, כח הקהילה חזק פי כמה וכמה מכל אחד מאיתנו.

כח הקהילה והידע המשותף תמיד יהיה חזק מכל אחד בנפרד מאיתנו.

כח העשייה וכח החיזוק בקהילה אמיתית ושקופה תמיד יהיה חזק מקהילה שאינה שקופה או שלא מעלה בקהילה טריידים מוכחים שסחרו בהם באמת.


כמה פעמים "זכינו" לשמוע על סוחר/ת עם תוצאות של 100% תשואה, 500% תשואה ואח"כ גם 2000% תשואה, אבל מעולם לא ראינו אפילו טרייד אחד בודד מוכח מחשבון המסחר, שלא לדבר על תוצאות חודשיות או רבעוניות מוכחות מחשבון חי.

כל הדברים הנ"ל הם תוצאות של אי פקיחת עיניים, ניצול הזיכרון הקצר ושיטת שיווק ידועה שאומרת: "מספיק למכור לחלק מהאנשים, לא צריך למכור לכולם", לא צריך למכור לחכמים ולחוקרים ולספק תשובות לשאלות הקשות, מספיק למכור למתלהבים ("חוק העדר") ולאלו שלא מבינים את פנימיות העניינים בתחום.

זה לא יקרה בקהילה שקופה, אמיתית, שכולם שווים שם וכולם מקבלים מקום של כבוד כשווים בין שווים ועושים זאת מתוך שקיפות ואמת ומתוך פרסום שקוף של תוצאות תקופתיות ותוצאות יומיות של הסקירות והמניות שעולות מידי יום.


חומר נוסף למחשבה.

האם ראיתם פעם מומחה בתחומו שעובד כל יום, כל היום כולל ערבי חג, ערבי שבת, ואפילו בראש השנה וכיפור?- זה הרי גופא מעיד שאין כאן מומחה, אלא מתחזה!

מומחה עובד בשעות מסוימות וסוגר את ה"בסטה" מה שנקרא, מומחה עובד פחות ומרוויח יותר ולא מחפש להיות שוב עבד לעבודתו, אלא בעיקר ליהנות מפרותיו כי זו מהות האושר, כי אחרת למה בחר להיות במסלול של המומחה ולשלם על זה מחיר יקר והקרבה עד שהגיע לרמה הזו?


זכרו להיות EXPERT זה מחייב!

מחייב בכל תחומי החיים ובכל תחומי העשייה ובכל ההתנהגות ובעיקר בהתנהלות השוטפת שלך.

מומחה מציג את התוצאות של המומחיות שלו כי זו המהות שלו, הרי איך נזהה שניצב מולנו מומחה באם לא יציג את התוצאות שלו בצורה שלא משתמעת לשני פנים?- רק ע"י הצגת תוצאות המומחה ובשקיפות, ניתן להבין שיש כאן מומחה והתוצאות צריכות להוכיח עקביות באופן של קבע, לאורך זמן ומגוף חיצוני שמאשר את התוצאות הללו ולא שהם פרי חתימתו של "המומחה" אלא גורם חיצוני שמאשר את אמיתיות התוצאות.

ולצורך הדוגמא בעולמנו, "הוכחת אקסל" אינה הוכחה, אלא רק חשבון ברוקר מוכח!!!


חג של מצויינות, חיבור, אהבה, עזרה לזולת (גם לחשוף את האמת הקשה זו עזרה לזולת), חג של נתינה ובעיקר חג של המון אושר ושמחה

 "והיית אך שמח".


חג שמח לכולם