עשרת ימי תשובה


במסגרת עשרת ימי תשובה אכתוב לכם סיפור/משל שקשור בקשר הדוק עם המסחר.


אישה, בליווי ידיד אישי, הגיעה לרב לקבל עצה שמציקה לה זמן רב.

האישה שטחה את בעיותיה בפני הרב, היא פגעה במשהו בצורה קשה מאוד והיא לא יודעת כיצד לטפל בבעיה שמציקה לה מצפונית ומוסרית ומעיקה על ליבה בכל יום ויום.

הרב שמע ובסיום דבריה פנה לידיד המלווה ושאל אותו, האם לו אין בעיות מהסוג הזה?

ענה הידיד שלא, הוא לא פגע באף אחד/ת ברמה כזו, אלא קצת בזה, וקצת בזו, וקצת יסר את ההיא וקצת דיבר בזלזול לאחר ועוד כמה וכמה מקרים "קטנים" ממש.


שמע הרב וביקש משניהם ללכת לחצר ולאסוף כל אחד ואחת אבן לפי כמות הפגיעות באחרים ובנוסף לפי גודל הפגיעה, להביא אבן גדולה או קטנה.


האישה עם הבעיה הגדולה מיד מצאה את האבן הגדולה ולקחה אותה לרב והידיד החל לאסוף מס' אבנים שונות ובגדלים שונים וגם הביא לרב.


ראה הרב את האבנים ועכשיו ביקש מהם להחזיר כל אבן למקומה במדוייק.


האישה עם האבן הגדולה מיד זכרה לאין עליה להחזיר את האבן ואילו הידיד עם ריבוי האבנים לא הצליח לשחזר את מיקום כל אבן ואבן שאסף.


אמר להן הרב אתם מתרגשים מבעיה גדולה, אך היא דווקא הקלה לפתרון, לפנות לבחור שפגעת בו , לשוחח עימו, לפייס אותו ולבטח יתרצה ובה השלום למקומו.

אבל אתה שרק "פגעת" קצת בכל אחד ואחת לא תדע למי לחזור, ממי לבקש סליחה ועל מה ומכאן שאתה זה שנמצא בבעיה הגדולה באמת.


כך גם במסחר.


סוחרים מתרגשים באופן מיוחד מהפסדים גדולים ולא מתרגשים מהרבה הפסדים קטנים.

הפסד גדול מיד מזעיק ומעיר אותנו ואנו מיד נתקן אותו, כי לרוב הוא מגיע מעבודה שלא ע"פ הכללים ושיטות המסחר ולכן מעט משמעת ולמידה מ"מורה הכאב" ומיד מבינים מה יש לעשות ולתקן וחוזרים לדרך המלך.

אך כאשר יש לנו הפסד קטן ועוד הפסד קטן ועוד הפסד קטן, אנו כלל לא חשים איך התיק מצטמק וקטן וזו הבעיה הכי גדולה שלנו כי אנו לא מסוגלים לשים את האצבע על שורש הבעיה ולכן מצבנו קשה בהרבה מכפי שאנו חושבים.


לא סתם את שיחות המנטורינג אני פותח ב"מה מצבך כיום?

ומתעכבים על השאלה הזו לא מעט זמן, רק משם אנו מבינים, יחד, במה יש לטפל כשורש הבעיה.


עשרת ימי תשובה נכונים ועמוקים בפן הרוחני ובפן המסחר בשוק ההון.