עשרת ימי תשובה


עשרת ימי תשובה

במסגרת עשרת ימי תשובה אכתוב לכם סיפור/משל שקשור בקשר הדוק עם המסחר.


שני חברות הגיעו לרב לקבל עצה לטפל בבעיה שמציקה לאחת החברות והשניה רק הצטרפה אליה.

האחת עם בעיה גדולה מאוד, היא שטחה את בעיותיה בפני הרב שהיא פגעה במשהו בצורה קשה מאוד ולא יודעת כיצד לטפל בבעיה שמציקה לה מצפונית ומוסרית ומעיקה על ליבה בכל יום ויום.

הרב שמע ופנה בסיום לחברה המלווה ושאל האם לה אין בעיות מהסוג הזה?

ענתה החברה שלא, היא לא פגעה באף אחד ברמה כזו, אלא קצת לזה, וקצת לזה, וקצת יסרה את ההוא וקצת דיברה בזלזול לאחר ועוד כמה וכמה מקרים "קטנים" ממש.


שמע הרב וביקש משניהן ללכת לחצר ולאסוף כל אחת אבן לפי כמות הפגיעות באחרים ובנוסף לפי גודל הפגיעה, להביא אבן גדולה או קטנה.


החברה עם הבעיה הגדולה מיד מצאה את האבן הגדולה ולקחה אותה לרב והחברה השניה החלה לאסוף מס' אבנים שונות ובגדלים שונים וגם הביאה לרב.


ראה הרב את האבנים ועכשיו ביקש מהן להחזיר כל אבן למקומה במדוייק.


החברה עם האבן הגדולה מיד זכרה לאין עליה להחזיר את האבן ואילו החברה השניה עם ריבוי האבנים לא הצליחה לשחזר את מיקום כל אבן ואבן שאספה.


אמר להן הרב אתם מתרגשות מבעיה גדולה, אך היא דווקא הקלה לפתרון, לפנות לבחור שפגעת בו , לשוחח עימו, לפייס אותו ולבטח יתרצה ובה השלום למקומו.


אבל את שרק "פגעת" קצת בכל אחד ואחד לא תדעי למי לחזור וממי לבקש סליחה ועל מה ומכאן שאת זו שנמצאת בבעיה הגדולה באמת.


כך גם במסחר.


סוחרים מתרגשים באופן מיוחד מהפסדים גדולים, ולא מתרגשים מהרבה הפסדים קטנים.

הפסד גדול מיד מזעיק אותנו ומעיר אותנו ואנו מיד נתקן אותו כי לרוב הוא מגיע מעבודה שלא ע"פ הכללים והשיטות מסחר ולכן מעט משמעת ולמידה מ"מורה הכאב" מיד מבינים מה יש לעשות ולתקן.


אך כאשר יש לנו הפסד קטן ועוד הפסד קטן ועוד הפסד קטן ואנו כלל לא חשים איך התיק מצטמק וקטן זו הבעיה הכי גדולה שלנו כי אנו לא מסוגלים לשים את האצבע על שורש הבעיה ולכן מצבנו קשה בהרבה מכפי שאנו חושבים.


לא סתם את שיחות המנטורינג האישיות שלנו אנו פותחים ב"מה מצבך כיום?" ומתעכבים על השאלה הזו לא מעט זמן, רק משם אנו מבינים יחד במה יש לטפל כשורש הבעיה.


שבוע טוב לכולם