פנחס

פרשת השבוע היא : פנחס.


הפרשה מספרת לנו על מקרה ירוד שארע בעם ישראל וכאשר הדבר החל זה הביא מגיפה על בני ישראל.


פנחס שראה את הגורם לבעיה אמר למשה רבינו את ההלכה (הגמרא מספרת לנו שבאותו הרגע נשכחה ההלכה ממשה, ככל הנראה מהסיבה שלא יכל להבין את גודל הירידה למטה של בני ישראל).


משה ענה לפנחס שזה שהקורא (את ההלכה) חייב גם לבצע.


במילים שלנו: הכרזת על בעיה?, קח אחריות לטפל בה!.


ואז פנחס שהיה כהן הדיוט(= פשוט) עשה מעשה לא פשוט (שניתן כמובן להתדיין עליו, אנושי או לא, נכון או לא), אבל פנחס עשה זאת למען הכלל, למען הפסקת המגפה בעם ישראל "תודות" למס' מצומצם של אנשים שבחרו לרדת לרמות נמוכות ובנוסף גם להתריס בפני משה שהוא לא טוב מהם.


התורה מספרת לנו שבדרך למעשה נעשו לפנחס מס' ניסים ע"מ שיצליח בדרכו להצלת העם מהמגיפה.


במעשהו של פנחס הוא עצר את המגיפה והיות וקינא את קנאת ה' קיבל לידיו את הכהונה הגדולה לו ולזרעו אחריו.


חייב לציים שפנחס הוא כהן וכהן שייך על פי הקבלה לצד הרחמים והחסד.

אני מצאתי בשמו עוד פן של חסד.

פנחס מורכב מהמילים פן- חס כלומר יש בו צד ש(ל) חס(ד) למרות מעשה הקנאה שמסמל את הגבורה והאומץ מעשהו היה כרוך בסיכון חייו בנוסף לאומץ והכח שנדרש לעשות אותו (ושוב אני בכוונה לא מזכיר את המעשה בשביל בכלל לא להיכנס לדיון בנושא, כי אני מעדיף לעסוק בחלק השייך לנו כמוסר לחיים).


כלומר עם כל הגבורה והקנאות של פנחס הוא עשה את מה שעה דווקא מצד החסד שבו למען כולם ולמען שהמגיפה תעצר בישראל וזה למרות "שתיקתו" כביכול של משה, מנהיג העם.


מכאן באה המוסר לחיינו.


כאשר אנו רואים עוולות, אי צדק וכו' ולמרות שכל "מנהיגי" ומובילי הדעה שותקים, ולנו הדברים ברורים לחלוטין, חובה עלינו להגיב, לעשות, לקחת אחריות גם באם ראש המובילי דעה שותק.


מי שעלה על הבעיה/מחדל/תופעה שאינה ראויה חובה עליו לעשות משהו בנידון, חובה עליו לפעול, חובה עליו להפיץ את האמת ואין לו לחשוש ממה שיקרה בדרך כי באם הוא זה שהבחין בבעיה/מחדל וכו' סימן שזה אות משמיים שדווקא הוא זה שצריך לפעול בנושא ולא אחר ולכן הוא גם יקבל את כל העזרה שיצטרך לעשות זאת ואת כל הכוחות הדרושים לו לביצוע המשימה.


בקיצור חברים ברגע שנפל לנו האסימון, אסור לנו לשבת על הגדר ולצפות שמשהו אחר יעשה את העבודה שהיא נועדה רק עבורנו, אסור להשאירה למשהו אחר שיעשה אותה גם באם אותו ה"אחר" הוא מס' 1.


לא כל ההתחלות קלות למרות שיש משהו שדואג לכם, אכפת לו מאוד מכם, מנחה אתכם בטוב ביותר, אבל לבסוף זה אתם לבד מול המערכת והבורסה, ההתמודדות היא שלכם הן בעשיה והן בפן הפסיכולוגי ויכולת ההפנמה מהמנטור.

האמינו בעצמכם ובהכשרה, עשו בדיוק את ההוראות וככל שהזמן יעבור יחד עם תרגול ועוד הפנמה ועוד תובנה ההצלחה תבוא ובגדול.

תהיו חדורה מטרה ונחישות כמו פנחס שלמרות כל הבעיות שיכלו להיות לו בדרך היה נחוש לבצע ולהצליח.

שבת שלום לכולם.