שביעי של פסח

שביעי של פסח והדרך להצלחה בחיים.

אנו חוגגים את החג ולא בטוח שרבים יודעים את הסיבה האמיתית לחג.

בשביעי של פסח ארע נס קריעת ים סוף, ביציאת מצרים.

אך קודם לנס, בני ישראל היו במצב די מבלבל מבחינתם, כפי שמספר המדרש.

ה' ומשה הבטיחו להם את מתן תורה בהר סיני שנמצא מעבר לים.

הם כרגע נמצאים על גבול הים ומאחוריהם כבר מגיעים המצרים ופרעה בראשם עם צבא גדול שרוצה רק "לחסל" (היה לא תהיה) את עם ישראל.


מה עושים?

המצב המבלבל הזה באמת חילק את העם ל- ארבע גישות/מפלגות.

מפלגה ראשונה טענה: בואו ניפול לים- התאבדות/התייאשות מהמצב.

מפלגה שנייה טענה: בואו נשוב למצרים לעבדות!

מפלגה שלישית טענה: בואו נלחם במצרים- אומץ מול טיפשות להילחם נגד צבא גדול ומאומן.

מפלגה רביעית טענה: בואו נתפלל.


ארבע גישות אלו לא תאמו את רצון ה' וה' עונה לעם, דרך משה, בשני פסוקים:

"וַיֹּ֨אמֶר מֹשֶׁ֣ה אֶל־הָעָם֮ אַל־תִּירָ֒אוּ֒ הִֽתְיַצְּב֗וּ וּרְאוּ֙ אֶת־יְשׁוּעַ֣ת יְהֹוָ֔ה אֲשֶׁר־יַעֲשֶׂ֥ה לָכֶ֖ם הַיּ֑וֹם כִּ֗י אֲשֶׁ֨ר רְאִיתֶ֤ם אֶת־מִצְרַ֙יִם֙ הַיּ֔וֹם לֹ֥א תֹסִ֛פוּ לִרְאֹתָ֥ם ע֖וֹד עַד־עוֹלָֽם.

יְהֹוָ֖ה יִלָּחֵ֣ם לָכֶ֑ם וְאַתֶּ֖ם תַּחֲרִשֽׁוּן"


ומה הדרישה לפעולה מעם ישראל?

"וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל מֹשֶׁה מַה תִּצְעַק אֵלָי דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְיִסָּעוּ"

הדרישה הייתה פשוטה: להתקדם, לנסוע.


למי שרצה להתייאש ולהתאבד לתוך הים- קיבל מענה של: "התייצבו וראו את ישועת ה'".

למי שרצה לשוב למצרים קיבל מענה של: "כי אשר ראיתם את מצרים היום, לא תוסיפו לראותם עוד עד עולם".

למי שרצה להילחם קיבל מענה של: "ה' ילחם לכם".

ולמי שרצה להתפלל קיבל מענה של: "ואתם תחרישון".


לכאורה מה היה רע בהילחם או להתפלל?

בחיים יש לנו כל מיני מצבים כאלו, צמתים חשובים בדרך שהתחלנו לצעוד בהם ולא פעם עלינו לקבל החלטות קשות, ההחלטה הנכונה היא זו שתצעיד אותנו קדימה והחלטה שגויה תיקח אותנו עמוק למטה/אחורה.


יש כאלו שיתייאשו מהמצב וירימו ידיים וייכנעו למצב בדרך.

יש כאלו שיבחרו לשוב מהדרך שהחלו בה במטרה לחזור ל"עבדות" ולשכוח מהחלום.

יש כאלו שיבחרו להילחם בכל כוחם נגד המצב וכל האנרגיות שלהם ינווטו למלחמה בחושך הקיים, המצב הקשה שבדרכנו וישכחו מהדרך ומהמטרה שלהם עקב ההתעסקות בחושך ובקושי במקום בדרך למטרה.

יש כאלו שירימו את עיניהם למרום וימתינו רק לנס שיציל אותם, שגם זה סוג של יאוש. 

לנו כיהודים הרי יש לנו מסורת ש"אין סומכים על הנס" ולא מעמידים את עצמנו במצב של סכנה מראש.


אומרת לנו התורה: להתקדם קדימה מתוך אמונה מוחלטת.

אין רע בתפילה ואין רע במלחמה, אבל במצב הקיים, פשוט אל תתייחס לכלום – הזמן כרגע הוא "לצעוד" קדימה!

לצעוד קדימה במסירות ובעקשנות חיובית (מבוססת- הבטחה של ה') ומתוך אמונה בעצמנו ובהצלחתנו.


ההצלחה (קריעת הים) באה לאחר הדרישה האלוקית: "התייצבו",

כאשר יש התייצבות על ועם עצמנו וקבלת החלטה פנימית נחושה, אז מקבלים את "ראו את ישועת ה'"!

"יגעת ומצאת - תאמין"!

אין ניסים ללא השקעה,

אין הצלחה ללא קפיצה למים העמוקים,

אין הצלחה ללא מהמורות ומשברים בדרך,

אין הצלחה ללא עבר של "עבדות"/עבודה קשה קודמת,

ואין הצלחה ללא התמודדות עם רוע וחושך

ובעיקר אין הצלחה ללא השקעה ואמונה בעצמנו קודם.


אני רק אוסיף שלדעתי היו חסרים לעם, אז, מס' דברים:

מידע, ניתוח מצב (חקירה), אמונה פשוטה ומעשה.

מידע (או שבחרו להתעלם ממנו)- היסטוריית העבר, הרי עד כה, כל מה שמשה אמר- בוצע!!!

ניתוח מצב (חקירה) או עיוורון- הם הרי ראו את עמוד האש ועמוד הענן שאיתם בכל רגע נתון- ראו את האמת, אז ממה החלו לחשוש לפתע?- תעצרו לרגע ותנתחו את המצב, מה היה עד כה ומה יש כרגע? הרי מכל המקרים, בעבר, הן יצאו מנצחים:

מכות שבאו על מצרים ולא עליהם, עמדו באומץ מול המצרים ולקחו שה, שהיה אליל של מצרים ואמרו למצרים שהם הולכים לשחוט אותו- נדרש לזה אומץ ענק, באותם ימים, ולא ארע להם כלום- אז עכשיו אתם בוחרים לחשוש?

אמונה פשוטה- הם הרי ראו בעיניים ולא משמועות את הניסים במצרים, אז ממה יש לחשוש?

מעשה- לפעמים אנחנו עושים הכל- ניתוח של המצב, אוספים את כל המידע וגם חוקרים אותו, יש לנו גם ביטחון בעצמנו, וגם אמונה, אבל הכל נשאר בגדר "מקיף עלינו" ולא חדור בנו, כי ברגע שצריך לקבל החלטה- אנו מתחילים להסס...

"המעשה הוא העיקר", כך מסר לנו הרבי מחב"ד, המעשה מוציא לפועל את כל המחשבה שלנו להצליח והוא זה שמבדיל בין המצליחים בחיים ובין אלו שעדיין רק בדרך.

(לא סתם אני מגדיר את המילה "משמעת" באופן הבא: הוצאה לפועל של הידע ברגע הנכון!)

נמשיך:

היה על הים אדם אחד, נחשון בן עמינדב , ראש שבט יהודה, שלא עשה שום חשבונות, מיד ניתח את המצב, מיד הבין על מי יש לו להישען, מה הייתה ההיסטוריה, איך ראה בעיניים את הניסים בעבר ובהווה והיות וקיבל ציווי להתקדם למתן תורה - קיבל החלטה ופשוט פעל, הוא התקדם לים פיזית, פשוט קפץ למים העמוקים (קחו בחשבון שבאותם ימים, כעבד, לבטח לא ידע לשחות) באומרו לעצמו: אני קיבלתי הוראה להתקדם, יש ים ובעיות בדרך? אז מי שציווה עליי להתקדם הוא כבר יפתור אותם עבורי!!!

וכך היה, הוא זה שבעצם, ברגע הראשון, החל את קריעת ים סוף ורק אח"כ משה היכה על הים והים נפתח והפך לחורבה (אדמה יבשה) ע"מ שבני ישראל ילכו בה (עם קריעת הים והפיכת הקרקעית ליבשה אירעו עוד פעולות שרשרת: צמחו עצי פרי, בין רגע, עם פירות מוכנים שיאכלו מהם, ליוו אותם ציפורים ועוד)

נחשון בעצם היה הראשון לחשוף את האמת, להסתכל לחושך בעיניים ע"י אמונה יוקדת ולומר לעצמו ולכולם- זה אפשרי ואנו נגיע להצלחה שלנו- מתן תורה!

והים? זו עוד מהמורה ומכשול שאני צריך לעבור בדרכי להצלחה וגם הים הגדול - יחלוף!


איך זה קשור למסחר?

לכל אחד מאיתנו מכרו את חלום ההצלחה וההכנסה הקלה, אבל בדרך היו לחלקנו מהמורות ולחלק אחר היו גם בורות בדרך.

חווינו את ההכשרה הראשונה שהבטיחה הרים וגבעות, חווינו אסון של נוכלות של הברוקרים השונים, חלקנו חווה עוד "מנטור" חרטטן כזה או אחר בדרך.

חלקנו הרים ידיים ופרש מהתחום.

חלקנו בחר להילחם בקורס הלא מוצלח שחווה.

חלקנו סומכים על הנס ועדיין לא התפקחנו ואנו חושבים שנצליח ללא השקעה ומעשה מצידנו ודי לנו במידע בחינם בחוץ- סומכים על הנס, אבל כרגע הנס היחידי שרואים הוא רק זה שעל השיש, במטבח, שמחכה שיכינו ממנו נס- קפה.

חלקנו פשוט אמרו בואו נשאר שבויים ועבדים של השיטה- שיטת החירטוטים של "קורסים" בחוץ ונמשיך להאמין כמו בעבר (כשהיינו טירונים בתחום) לכל מה שמוכרים לנו, ללא חקירה, איסוף מידע, ראיות מוחשיות בעיניים, "אמונה ב"מנטורים" שהם "אומני בדיעבד" לעומת אלו שיודעים לצפות מה יקרה בהמשך ע"פ ידע עמוק ואמיתי ובעיקר מבוסס תוצאות מוכחות!!!


בתוך העולם שלנו, עולם המסחר, יש גם ארבע גישות:

המסחר התוך יומי, הסווינג, ההשקעות והאלגו

ואתחיל מהסוף:

עד היום, לדעתי, לציבור הרחב, אין אלגו מוכח שעובד לאורך זמן ומוכח עם תוצאות של חשבון חי- כל מה שמפורסם בחוץ "מבוסס" על דמו!- ראינו זאת באלגו שהיה "להיט" בשנים עברו וכשהחלו לבוא תלמידים אמיתיים ולא מפוברקים או בעלי אינטרס פרסומי- האמת יצאה החוצה- שהדברים לא עובדים וגם היום יש רק סיפורים בפירסומים השונים.


עולם ההשקעות- עולם חדש של חלומות שמוכרים בחוץ כי התוצאות הם בעוד שנים ועד אז "המנטור" עבר ונעלם מהעולם, אבל הכסף שלכם בינתיים אצלו בכיס במקום אצלכם ואתם נשארים גם עם הפסדי ענק.

מוכרים חלום של קורס בשיטה של ווארן באפט בכמה אלפי שקלים בודדים- באמת?

ווארן באפט מחזיק עשרות יועצים שעובדים אצלו תמורת מאות אלפי ואולי מיליוני דולרים בשנה וזאת למרות ההצלחה האישית שלו, בעברו, בהשקעות, בעודו בחור צעיר יחסי, ועדיין כיום הוא זקוק ליועצים וחוקרים שיבחנו כל חברה לעומק ואת כל זה רוצים למכור לנו בחלום של כמה אלפי שקלים בודדים שנקבל די בחינם ונהפוך ל"מתעשרים" מעולם ההשקעות?

מגוחך לקרוא את המענה של "המנטורים" הללו כשדורשים מהם לחשוף תוצאות מחשבון חי- הם מתחבאים אחרי "יש חוק שאוסר עלינו"- שטויות במיץ עגבניות!!!

הם מתחבאים מאחרי שלל מילים ומשפטים כגון: אם זה עושה למשהו טוב להציג תוצאות שלו, אז שיבושם לו- אז למה שיאמינו לשיטה שלך אם אתה לא מציג תוצאות? כל אחד שקרא ספר או שניים או עוקב אחר באפט נהיה "משקיע מומחה"- היום בעידן הקורונה כולנו הבנו אחרת!

לצערנו יש גם "מנטור" כזה בתחום המניות, כאשר מבקשים ממנו להראות תוצאות מחשבון חי מוכח, המענה שלו הוא: "זו לא האג'נדה שלי"- כך הוא פוטר את עצמו מהשאלה /דרישה לראות תוצאות.

עוד לא ראיתי ושמעתי "אג'נדה" מגוחכת מעין זו. אם אתה מצליח תוכיח(!), למה להתחבא ולמה להתחמק?

אבל להוציא מיילים שבועיים על "הצלחות" נקודתיות, ספק דמו ספק חי, הוא מוציא גם מוציא- אז זו האגנ'דה שלו או לא? - על זה נאמר: תרתא דסטרא"- סותר את עצמו.

היום הוא כבר עבר לשיטת "חשבון אקסל" שמפורסם באתר שלו כ"הוכחה", בדיחה מעולה, שאגב נבדקה ומצאנו שם תוצאות מסחר ממסחר ביום א' (!), כן יום א', שאין בו בכלל מסחר- הכל מתועד אצלנו!


הסווינג- אינו מתאים לכולם ויש כאלו שבצדק חוששים לקום בבוקר ולגלות שהמניה שלהם עשתה גאפ אפ/דאון נגד הכיוון שלהם- מלחיץ בהחלט במיוחד שאין דרך "לבטח" את הסיכון מראש (אלא אם משהו עשה גידור) במיוחד כאשר רוב הניתוח מבוסס על טכני בלבד וראינו את "כח הטכני" בתקופת הקורונה.


המסחר התוך יומי- שאומנם יש בו נכון להיום לא מעט מפסידים, בעיקר עקב "קורסים" מצוצים מהאצבע ו"מנטורים" שרלטנים, בכל העולם, שמלמדים לעבוד ע"פ כלי אחד או ללא כלים בכלל או ע"פ תופעות במניות, ועדיין למרות כל ה"חירטוטים" בחוץ, לפחות במסחר מסוג זה, אנו יודעים בדיוק מה אנו מוכנים להפסיד, כי יש לנו פקודות הגנה, כך שלא ניתן לאבד את הראש (במידה ויש ראש כמובן).

בהכוונה נכונה ואמיתית וע"י שיטות אמיתיות ומוכחות, יכולת ניתוח חדשות אמיתי ותמחורו יחד עם שילוב כלים טכניים- ניתן להצליח בשוק הזה לגמרי, אבל זה עדיין מצריך:

משמעת, לימוד רציני והשקעה בלימוד, תרגול ובעיקר עבודה בצמוד לקהילה איכותית אמיתית שמדברת באותה השפה ולא מפולגת לארבע גישות, דווקא קהילה שיודעת לחבר מס' עולמות במסחר לשפה אחת ברורה ומוכחת תוצאתית.

אלו שיאמינו בעצמם בביטחון מלא, אלו שחקרו ומצאו שיטות מסחר אמיתיות ולמדו אותם מאדם עם תוצאות מוכחות וזוכים לראות בעיניים שלהם תוצאות בזמן אמת וסקירות עם צפי מדוייק, שפוגעות באחוזים גבוהים מאוד ומשתייכים לקהילה איכותית יחד עם התמדה ונחישות ומבינים מצויין שבשביל להרוויח צריך קודם להשקיע (גם באם בעבר ההשקעות לא היו טובות- זה חלק מ"החיים" וה"משחק" לצערנו) כי בתחום של למידה וצבירת ידע וניסיון על בסיס יום יומי, ע"מ להרוויח כסף, כמעט ולא ניתן לעשות זאת ללא הוצאה כספית ללימוד אמיתי של משהו איכותי ואמיתי.

רק זה שיקפוץ למים העמוקים, מצד אחד, לאחר חקירה וכו' כנ"ל ומצד שני עם אמונה יוקדת בעצמו ובשיטה של הקהילה אליה הוא הצטרף- יוכל לראות את הקושי נקרע ואז תתגלה לו ההצלחה במלוא הדרה עם כל הפירות שנחשפים, בדרך אגב, כי ברגע שנופל האסימון "הנס" קורה!


שביעי של פסח כשר ושמח.

ושבת שלום.