לאחר שרקדנו ולאחר גם שכבר נכנסנו לשגרת המסחר לאחר כל החגים הגיע העת להתחיל הכל מבראשית. פרשת השבוע הראשונה שפותחת עבורנו את כל התורה מחדש. תורה מלשון הוראה, הוראה לחיים "ובחרת בחיים"..

קרא עוד

את כל העשייה שלנו כאן למדנו מפרשת נח שיחה מופלאה של הרבי מליובאוויטאש, הרבי של חב"ד. בפרשה זו מסופר על המבול שבטח כולם שמעו עליו. נח היה האדם, יחד עם משפחתו, שהיה הצדיק היחיד בדורו ולכן הוא תוגמל על מעשיו להינצל מהתיבה, יחד עם משפחתו. "ויאמר ה' לנו, בא אתה וכל ביתך אל התיבה". הרבה לא יודעים, אבל המים הזדונים שהיו במבול נחלקו לשניים: 1. מי "תהום רבה" כשמם כן הם הגיעו ממעמקי האדמה, מהתהום. 2. המים שהומטרו מ"ארובות השמיים".

קרא עוד

הפרשה היא "לך לך" נשאלת השאלה מדוע כתוב בציווי לאברהם "לך לך מארצך וממולדתך ומבית אביך" מדוע לא נכתב "לך מארצך" שזה גם ככה כולל את בית מולדתך ואביך וכו' ומדוע צריך לכתוב פעמים "לך לך"?

קרא עוד

פרשת השבוע היא "וירא" עוסקת בכל נושא האירוח של אברהם עד כדי שעזב את השיחה עם הבורא ורץ לארח עוברי אורח (שהיו בעצם מלאכים), לאחר מכן ההודעה על הולדת יצחק, סיפור סדום ועמורה והניסיון של אברהם לבטל את הגזרה ולבסוף סיפור העקדה עם יצחק (זה פחות או יותר סיכום הפרשה).

קרא עוד

הפרשה עוסקת במותה של שרה אימנו לאחר שחייה 127 שנה אך לפרשה באופן פרדוקסלי קוראים "חיי שרה". מדוע? המפרשים אומרים ששרה חייה בת 100 כבת 20 מבחינת פעילותה ובת 20 כבת 7 לתמימותה וצידקותה מבחינת חטא.

קרא עוד

הפרשה עוסקת בדור הבא כיצד הדור הנוכחי גאה בדור הבא והדור הבא גאה בדור הקודם, כיצד הדברים קשורים לעולם שוק ההון- קראו והבינו

קרא עוד

הפרשה פותחת בפסוק אחד שבעצם מספר את כל סיפור הפרשה בקצרה: "וַיֵּצֵא יַעֲקֹב מִבְּאֵר שָׁבַע וַיֵּלֶךְ חָרָנָה" החסידות מסבירה לנו שיש כאן דברים עמוקים יותר מעצם הסיפור על היציאה של יעקב לחרן (כי תורה זה מלשון הוראה ולא ספר סיפורים) דברים שמסבירים על הנפש שלנו ועל המהות שלנו בחיים.

קרא עוד

שלושה סיפורים מיעקב אבינו שמלמדים אותנו המון לחיים ולמנטליות בשוק ההון. סיפור היציאה של יעקב מבית אביו לחרנה- המקום הנמוך בעולם. סיפור השינה שלו לאחר הלמידה הממושכת אצל שם ואבר. מה חשוב יותר הראש או הרגל? חתונתו על רחל לאחר הרמייה של אביה שנתן לו את לאה איך כל הסיפורים הנ"ל קשורים למנטליות בשוק ההון? קראו ותבינו.

קרא עוד

פרשת השבוע היא "וישלח" הפרשה עוסקת בעיקר בהכנות של המפגש הקשה בין יעקב לעשיו. שווה לקרוא עד הסוף ולהבין עד כמה הנושא קשור מנטלית למסחר.

קרא עוד

פרשת השבוע בראי למסחר. השבוע אנו קוראים את פרשת וישב. לאחר כל הצרות שעברו על יעקב וההצלחה לעבור את כולם בשלום, יעקב מחפש לשבת בשקט ובשלווה וחוזר לעיר מגוריו, באר שבע.

קרא עוד

הפרשה היא פרשת "מקץ" ברובה היא עוסקת בפתרון חלומו של פרעה- שליט מצרים שחולם 2 סוגי חלומות. הראשון: 7 פרות שעולות בנהר והן פרות בריאות ושנראות טוב- שמנות. לאחר מכן מגיעות 7 פרות רעות למראה, רזות מאוד והן אוכלות את הפרות השמנות ופרעה מתעורר.

קרא עוד

הפרשה עוסקת בשני מוטיבים מאוד חזקים לאדם עצמו ולאדם בקהילה כל שהיא. הראשון, פירגון והכרה בכישרון מיוחד ושונה של האחר ממך, גם באם הוא לא נפוץ ואינו ככלל בני האדם. והשני, הערבות האישית של המנהיג, המוביל לטובת חברי הקהילה.- איך זה קשור למסחר- קראו עד הסוף.

קרא עוד

הפרשה מספרת לנו על ברכתו של יעקב אבינו לשני בניו של יוסף. יעקב "מעדיף" לברך את הילד הקטן ביד ימין על ראשו ועל ראש הבכור לשים את היד השמאלית עד כדי כך שיעקב מסכל את ידיו למרות שיוסף סידר את הילדים שהבכור יהיה מול יד ימין של יעקב ולמרות "תלונות" יוסף: " לא כן אבי, כי זה הבכור, שים ימינך על ראשו" אולם יעקב "לא מסכים" עם יוסף ועונה לו: " ידעתי בני ידעתי, גם הוא (מנשה הבכור) יהיה לעם וגם הוא יגדל ואולם אחיו הקטן יגדל ממנו". בהמשך יעקב משביע את יוסף שיקבור אותו בארץ ישראל, בחלקה עם אבותיו, במערת המכפלה, ושלא ישאיר אותו במצרים עד כדיי כך שיעקב דורש מיוסף להישבע לו בנושא ולא מסתפק בהבטחת יוסף.

קרא עוד