מה מהות ראש השנה? מהות ראש השנה היא להמליך את הקב"ה על העולם. אנו נקרא ביומיים הקרובים לא פעם את הפסוקים: "מלוך על העולם כולו בכבודך", "מלך על כל הארץ.." ובמקביל אנו מבקשים לאורך כל התפלות ברכות בגשמיות של: פרנסה טובה, בריאות, ילדים, מציאת בן/בת זוג, והצלחה בכל מיני עיסוקי חיינו כולל החיים הרוחניים. יש בכך מעט סתירה כי אם אנו באים להמליך את הקב"ה למלך אנו מחוייבים להתבטל בפניו ועל כן מאין החוצפה לדרוש דברים? ובאמת ע"פ מספר ספרים מאוד חשובים יש סתירה בין הדברים מצד אחד הבקשות הלא ראויות ליום שכזה ומצד שני התפילות הן שקובעות מה לומר בימים אלו.. מסביר הרבי, שאין שום סתירה כלל וכלל.

קרא עוד

במסגרת עשרת ימי תשובה אכתוב לכם סיפור/משל שקשור בקשר הדוק עם המסחר. 2 חברות שהגיעו לרב לקבל עצה לטפל בבעיה שמציקה לאחת החברות והשניה רק הצטרפה אליה. האחת עם בעיה גדולה מאוד ששטחה את בעיותיה בפני הרב שהיא פגעה במשהו בצורה קשה מאוד ולא יודעת כיצד לטפל בבעיה שמציקה לה מצפונית ומוסרית ומעיקה על ליבה בכל יום ויום. הרב שמע ופנה בסיום לחברה המלווה ושאל האם לה אין בעיות מהסוג הזה? ענתה החברה שלא היא לא פגעה באף אחד ברמה כזו, אלא קצת לזה, וקצת לזה, וקצת יסרה את ההוא וקצת דיברה בזלזול לההוא ועוד כמה וכמה מקרים "קטנים".

קרא עוד

חברים וחברות יקרים לא מצאתי טוב יותר מאשר לברך אתכם לפני יום כיפור מאשר דרך ווידאו של הרבי שמברך את כל עם ישראל לפי סדר ה א'-ב' גמר חתימה טובה לשנה טובה ומתוקה לכם ולכל עם ישראל המון הצלחה במסחר הרבה רווחים גדולים והגדלת תיקי מסחר בעקביות!!!

קרא עוד

היום יחול החג שמסמל את החיבור הכי חזק בנינו, בין כל עם ישראל. הישיבה בסוכה ולקיחת ארבעת המינים. הישיבה בסוכה מזכירה לכולנו מהיכן התחלנו, מיציאת מצריים, עם ללא מקום קבוע שנמצא בדרכו לנחלה, בארץ ישראל, עם שחי בסוכות במדבר וכל פעם מקים את "ביתו" ולאחר מס' ימים פורק אותה ושוב בונה אותה מחדש במקום אחר וגם שם לזמן מוגבל וכך במשך 40 שנה. על מצוות הסוכה אומרים חז"ל שזו "מצווה קלה". כביכול יושבים בסוכה בלבד, אבל הרבי מסביר שזו המצווה היחידה שעושים אותה כל שעות היום לעומת מצוות אחרות כגון נטילת הלולב שנעשה רק פעם אחת ביום ולרוב בבוקר בתפילה. ועוד דבר נהדר שבסוכה "משתתף" כל הגוף במצווה, כל הגוף שלנו נמצא בתוך הסוכה לעומת במצוות נטילת הלולב ששם רק הידיים פועלות את המצווה.

קרא עוד

מדוע מברכים על הלולב שיש בו רק טעם וללא ריח לעומת האתרוג שיש בו גם טעם וגם ריח? דבר שני, בגמרא מופיע במפורש שיש לתמר גם ריח, אז מדוע חז"ל כותבים לנו שאין לתמר ריח, הם הרי עצמם סיפרו לנו על שני מקרים שיש לתמר ריח? המאמר/דבר התורה הזה לא בא רק ללמד אותך על הנושא, אלא ללמד אותך איך ניגשים לפתרון בעיה/תעלומה, אז שווה לקרוא את הדברים עד לסוף כי שם כל המסקנות..

קרא עוד

קירוב או התקשרות? איך זה קשור למקצוע שלנו במסחר ולחיים בפרט? בחג קראתי מאמר מופלא של הרבי במאמר הוא עומד על ההלכה שאומרת שבסוכה "צילתה צריכה להיות מרובה מחמתה" ( לא חברים, לנשואים שבנינו, זה לא קשור לחמה) הכוונה שבסוכה הצל צריך להיות מרובה מהשמש/מהחום בתוך הסוכה. ואז הרבי לוקח אותנו למסע מדהים על כל מילה. צל מסמן את הענן שהיה במדבר שהיה מגן על עם ישראל ונותן לו גם במדבר צל כפשוטו..אבל הענן הזה היה מתברר נוצר בזכות הקטרת הקטורת במשכן ( מקדש נייד קודם לבית המקדש).

קרא עוד

מועדים לשמחה, כמה עוצמה יש בברכה שאנו מברכים האחד את השני מועדים לשמחה, איזה יופי של פירוש מסתתר מאחורי צמד המילים "מועדים לשמחה", איך אפשר להצמיד את המילה "מועדים" מלשון למעוד, ליפול, למילה "שמחה"?

קרא עוד

בשמחת תורה, נקרא את פרשת "וזאת הברכה" ונחגוג את החג הכי שמח בשנה, שמחת תורה. חג שבו יוצאים מכל הגדרים וההגבלות שלנו ופוצחים בריקודים יחד כל עם ישראל סביב ספרי תורה סגורים כולל גם ועד ששמחים (בצאת החג, בערב) עם ספרי התורה מחוץ לבתי הכנסת ומביאים את הקודש לרחוב ולכל יהודי ויהודייה, כי שמחה אמיתית פורצת גדר, גם את גדרות הקדושה ולכן יוצאים עם הספרים לרחובות. ונשאלות מס' שאלות: 1. מילא תלמיד חכם שמסיים את לימוד כל התורה שאז מובנת השמחה שלו, אבל מה יש למי שלא קרא את כל התורה או רק חלקים ממנה לשמוח בשמחה זו? 2. אם כבר שמחים בסיום התורה, מדוע רוקדים עם ספרים סגורים ולא עם ספרים פתוחים שיעידו על מה למדנו ויביאו "הוכחה" לשמחתנו?

קרא עוד

מי יתן ונמשיך את מעלת קדושת הסכך בסוכה (שהיא כללות ענין הסוכה), דרך מצוות ארבעת המינים שעושים בסוכה ומקרבים אותם ללב. מקרבים את הקדושה...האחדות והביחד את כל זה מביאים/ ממשיכים ישירות ללב דרך הסכך ואגודת ארבעת המינים יחד בהצמדה והובלה ללב. ואת כל זה נביא ונתחבר עם הבורא דווקא דרך מעלת סיום האותיות בספר התורה כאשר רוקדים עם הספר סגור, ברגליים דווקא ולא דרך הראש (שענינו הבנה והשגה) דווקא דרך הרגליים מטה מטה, כשכל עניני הקדושה והאחדות והביחד שלנו, ללא הבדל בנינו באם מבינים בתורה או לא מבינים כלל, אלא דווקא מתוך ריקוד ברגליים, הורדת השמחה בסיום התורה עד למטה למטה לרגליים מתוך ריקוד.

קרא עוד

מהות החג וסיפורו היא הגברת האור על החושך מעטים מול רבים, איכות מול כמות, הטובים נגד הרעים החג מסמל את האמונה היוקדת של הצדק והלחימה על אמת תורתנו לטובת כל עם ישראל ומלחמה במסירות נפש ממש של החשמונאים מול הצבא האדיר של היוונים. וכמובן נס פח השמן.

קרא עוד

אנו נמצאים בימי החנוכה ואני מתאר לעצמי שכולם מכירים את הסיפור והמסורת של החג. אבל האם כולם יודעים למה מדליקים 8 נרות חנוכה ולא שבעה? הרי נס פח השמן היה לעוד שבעה ימים (הראשון היה בדרך הטבע)? ומדוע נר השמש שתפקידו רק לשמש את שאר הנרות ואינו חלק מהחנוכיה או מהנרות שלעיל, אז מדוע הוא נמצא בחנוכיות מעל כולם בגובה?

קרא עוד

מדוע חנוכה נחגג על כל קהילות ישראל ? ומדוע הוא נקרא חג אורים? השם חנוכה נגזר מהשם "חנו (ב-) כה' " שזה היה התאריך שבית חשמונאי- המכבים, ניצחו את היוונים. באופן די מפתיע (ודי דומה לפורים) חג החנוכה התקבל על כל יהודי ויהודית. אין כמעט בית יהודי, אפילו זה הרואה את עצמו "רחוק" מהדת, שלא מקיים את מצוות חג החנוכה והוא חוגג את החג בהדלקת נרות חנוכה יחד עם כמה שיותר אנשים.

קרא עוד

במאמר זה ננסה להבין את חשיבות זמן הדלקת החנוכייה והקשרה לחיינו ולמסחר עם טיפ נהדר להפוך חיסרון ליתרון במסחר- מומלץ לקריאה.

קרא עוד

איך יתכן שהשמש בחנוכייה, שנמצא ברוב רובם של החנוכיות הנהוגות בעולם במיקום גבוה מעל לכל נרות החנוכה שהם העיקר? איך נדע לזהות "נר להאיר" שבא לשמש אותנו?

קרא עוד

הרבה לא יודעים אבל חג הפורים חשוב במעלתו מעל לכיפורים. זה נכון שבכיפורים אנו צמים ודומים למלאכים ויש לנו איסורים וכו' אבל בפורים משיגים את כל זה דווקא ע"י אכילה ושתיה ודווקא אפילו ע"י מעט אלכוהול "חייב איניש לבסומא".

קרא עוד

בואו ניקח את מהות החג לכיוון המנטליות. יש בפסח מספר מוטיבים חזקים שכדאי ללמוד אותם. 1. מדוע מנקים ושורפים את החמץ בפסח ועוברים לאכילת מצה? 2. איזה ילד מהארבעה ילדים בהגדה נמצא במצב הכי קשה? 3. מדוע ההגדה פותחת בהזמנה לכל מי שרק רוצה לבוא ולסעוד ולשמוע את ההגדה? 4. מה עיקר המצווה בחג הפסח: ההגדה/הארוחה/ ה- 4 כוסות/אכילת המצה/האפיקומן?

קרא עוד

שביעי של פסח והדרך להצלחה בחיים אנו חוגגים את החג ולא בטוח שרבים יודעים את הסיבה האמיתית לחג. בשביעי של פסח ארע נס קריעת ים סוף ביציאת מצרים. אך קודם לנס, בני ישראל היו במצב די מבלבל מבחינתם, כפי שמספר המדרש. ה' ומשה הבטיחו להם את מתן תורה בהר סיני שנמצא מעבר לים. הם כרגע נמצאים על גבול הים ומאחוריהם כבר מגיעים המצרים, בראשות פרעה, עם צבא גדול שרוצה רק "לחסל" (היה לא תהיה) את עם ישראל.

קרא עוד

מה מהות החג? הרבה חושבים שזה קשור לתקופת בר כוכבא, אבל האמת היא שזה קשור ל"בר" אחר, רבי שמעון בר יוחאי.

קרא עוד

מהות החג בקיצור

קרא עוד

התורה ניתנה בהר, אבל בהר הכי נמוך- הר סיני- למה? חשוב שיהיה ידוע שתפקיד התורה לרדת מהמקום הכי גבוה, מהבורא למקום הכי נמוך שאפשר.. ומיד על זה מתבקשת שאלה, אז למה התורה לא ניתנה בעמק או במישור? כי בתורה יש חוקים ולחוק צריך תוקף ולחוק צריך גם מי שיאכוף את החוק, אחרת הוא לא חוק, הוא מקבץ משפטים ולזה צריך להיות מעט מעל השטח- הר, אבל קטן.

קרא עוד

חודש אלול מוסר לנו מסרים מיוחדים לכל סוחר החל מהשלב הראשון ועד השלב המתקדם והשוטף שכל סוחר נתקל ומתמודד איתו.

קרא עוד