if you don't pay the price for success you'll pay the price for failureתרגום:

אם לא תשלם את מחיר ההצלחה אתה תשלם את מחיר הכישלון!!

איפה הייתם מעדיפים להיות???


אז במה נעסוק הפעם?


א. איך ניגשים לבחירת מנטור בתחום?


1. כלל אצבע והכי חשוב - לדרוש לראות תוצאות רבעוניות מחשבון ברוקר מוכח עם מס' חשבון חשוף בחלקו (משמאל בעיקר ובסוף מימין להבין שזה לא חשבון SIM/ דמו!!! (SIM = סימולציה).

2. כלל שני- לא להתפשר על כלל 1

3. כלל שלישי- לא ללכת שולל אחרי ניסיונות התחמקות של מנטורים מהדרישה של כלל 1.


אחרי 3 כללים אלו ניתן לבדוק את שאר הדברים.


קודם חשוב לראות שהמנטור ריווחי ולא מוכר לכם סיפורים וכל מהותו היא לשווק קורסים או שיעורים בדיעבד שכל מתחיל בתחום יכול להעביר שיעורים כאלו.


ב. מה בודקים בדף התוצאות?


1. קודם שהמנטור ריווחי מאוד!!!

לא מס' דולרים בודדים וגם לא במאות דולרים- מנטור ריווחי עם שיטות מוכחות חייב להיות עם חשבון ריווחי במיוחד!!!


2. יחס סיכוי סיכון מעולים מעל ל 1:5 לפחות אבל גם 1:3 זה בסדר.


3. אחוזי הצלחה - זה נכון שעם אחוזי הצלחה לא הולכים לבנק, ואחוזי הצלחה לא בהכרח משקפים תוחלת חיובית, אבל באם באים ללמוד ממשהו חומר מקצועי חייב להבין שיש לו סטטיסטיקת הצלחות בשיטה שלו ולכן כאחד כזה הוא חייב להוכיח מעל 70% הצלחה בתוצאות.

באם אין את הנ"ל אז ככל הנראה זה עוד סוג של תכנים שלבסוף בנויים רק על משמעת התלמיד/הסוחר ולא מעבר!!!- כלומר אין שיטה בדוקה וריווחיות קבועה.


אפרופו שיעורים....

תבדקו שהשיעורים לא נמצאים ברשת בחינם כולל אלו שכביכול "מעידים" עליהם כ"פיתוח אישי", "חידוש עולמי" וכו' ושאר הגזמות שיווקיות, בדיוק ממקומות כאלו תברחו!


בכלל תתרחקו מסיסמאות של:

"הקהילה הטובה בעולם" - וכי משהו בדק את כל הקהילות בעולם?

"התלמיד היחיד בעולם שיודע לקרוא דוחות"- דברים הזויים שנאמרים ללא שום קבלות.

"חומר לימודי שלא תמצאו בעולם"- ולבסוף מגלים שהכל כולל הכל נמצא ברשת ובחינם ורק שינו מעט את שם הדברים.

"תוצאות ודרך עבודה יחידה בעולם"-  סיסמאות ללא שום תוכן פנימי שנועדו רק לאוזני כסילים או מתלהבים חדשים בתחום וכל זה העיקר לא לעסוק בפרסום תוצאות אמיתיות.


ג. האם סרטונים ברשת מעידים על הצלחה?

1. ממש ממש לא!!

2. סרטונים ניתנים לעריכה!!!

3. גם סשנים יומיים שלא שומעים שם פעם אחת שאלות תלמידים יכולים להיות ערוכים בדיעבד לצורך שיווק בלבד.

4. אף חבר קהילה/תלמיד לא יזכור מה נאמר בסשן יומי בטח ובטח לאחר שחלפו חודשים ויותר מהדברים- קחו זאת בחשבון- לעומת זאת פרסום לצורך יעדי מניות מתוכננים מראש בקובץ אקסל בקהילה- ניתן לבדיקה בדקות ספורות ע"י חברי הקהילה ויש לא מעט חברים שיכולים לבדוק את אמינות הדברים (כך גם אנו נוהגים אגב וכשנולד ספק לגבי אמינות דברנו נתנו כאן חודש ימים את הסקירות למעקב קדימה לכולם בחינם שיבדקו אותנו אלפי אנשים ביום- פתוח לגמרי ובחינם כצפי עתידי ולא בדיעבד כל יום פירסמנו בקובץ מניות עם תרחישים מוכנים מראש ולמחרת את התוצאות כפי שפגענו ברוב המניות).

5. באם הציגו לכם "תרחיש שעבד" בסרטון, יש מיד לבדוק ולתהות האם זו מניה מיני רבות שפורסמו ע"י אותו מנטור או האם הוא מציג לכם מניות סלקטיביות שסוף סוף פגע בהן.

6. לבדוק את המניה שמוצגת לכם אל מול הזמן שהפוסט פורסם.

מה הכוונה?- יש מנטורים בשוק שמפרסמים סרטוני הצלחה של תרחישים שכביכול מוכנים מראש (ואולי גם פגעו באמת), אבל הביאו דוגמא ממניה שזזה לפני כשנה וכבר נעלמה מהשוק כי נמכרה לדוגמא: מניית SODA

ולכן באם יש מנטור שעובד כך בשוטף ופוגע בשוטף הוא חייב להביא תוצאות עדכניות ולא לחפש "הצלחות" של פגיעות מארון מעופש ומאובק- הוא הרי, לשיטתו, פוגע כך בשוטף אז למה ללכת כל כך רחוק אחורה בזמן?

7. סרטון כזה ככל שיהיה נכון וגם באם הוא עדכני אין בו שום קשר למסחר בחשבון חי גם באם כל התרחישים עבדו במדוייק- בדמו קל יותר לקחת סיכונים!!!

ובכלל מנטורים שמציגים לכם סרטון או שניים של פגיעות והם קיימים שנים בתחום זה מעיד על המון דברים בעייתיים...

מנטור איכותי מציג תוצאות מידי יום/ שבוע ואגב ממכלול ארסנל המניות שהעלה ולא דג מניה אחת ברשת ענקית.

8. הצגת תוצאות באקסל - "זה כמו החשבון ברוקר שלי"- זו בדיחה!, כל אחד יכול למלא דף כזה!!

באם המנטור משדר אמינות ושקיפות, לא אמורה להיות לו בעיה לחשוף בפניכם את התוצאות הרבעוניות שלו (לא פחות מזה) וגם באם המנטור, מכל מיני טעמים, לא מוכן לפרסם זאת ברבים אז לפחות שיתן לכם הוכחה כזו בפרטי, אבל ללא הוכחה כזו- אין מה להתקרב אליו גם באם זו "לא האג'נדה שלו".

אם מנטור שם לכם "תוצאות" נקודתיות ומתפאר ב- 16,000$רווח (ללא שום הוכחה שזה חשבון חי!) ומציג זאת לכולם בטענת שקר שהוא "לא שם זאת בשביל להתרבב" ( אז למה שמת זאת? לשיווק?) מיד תבדקו עם כמה מניות הוא עבד להשיג את הרווח הזה ותבדקו האם כמות כזו יכולה בכלל להיות בסל התיק שלכם? ואם לא ואתם ממש רחוקים מזה, אז מה שיטות המנטור הזה יעזרו לכם?

ודבר אחרון בנושא זה.. 

באם המנטור חושף תוצאות מטאוריות כאלו מה הבעיה שלו בסוף לחשוף תוצאות רבעוניות?

מי שעושה את האחת ולא את השנייה יש כאן סתירה פנימית ושוב להתרחק ממנו!


ד. תוצאות תלמידים:


1. דרשו לראות תוצאות מוכחות של טריידים מוכחים, כלומר כניסה ויציאה מתועדים מהתוכנה ולא במלל חסר ערך (נתקלנו כבר בעבר ב"תוצאות" במלל ממקום אחר שלא היה להם זכר בגרף עצמו!!!)


חפשו קהילה שבה יש הפרדה, בקרב הסוחרים, בין חשבון דמו לחי כלומר התלמידים מעידים מראש שזה דמו! זה מראה על שקיפות בקהילה ועל אמינות.


2. דרשו ממס' תלמידים או דרך המנטור שיציג לכם דוגמאות להצלחות תקופתיות של תלמידים ולא טריידים ספציפיים או נקודתיים.


ה. האם לבחור הכשרה טכנית או פונדמנטלית?

ככלל השוק היום משלב בין שניהם.

סוחר שיודע לשלב את שני התחומים הללו ושולט בהם ביד רמה- סיכויי ההצלחה שלו רבים יותר.


בטכני- אל תסתפקו בטכני פשוט ובסיסי- תמיכה והתנגדות ופריצות- זה שייך לעולם היסטורי!!!

יש בטכני היום עולם כל כך עמוק שרק מי שיכנס אליו יבין עד כמה היה חסר לו חומר וידע ומיד יבין גם מדוע הוא הפסיד עד כה.

חפשו משהו שיודע לשלב בין מס' כלים לעבודה משולבת ויודע לשלב מס' מרכיבים שעליהם מתבססים רוב השחקנים הטכניים בעולם הזה.

מאיזה "שיטות" להתרחק?

באם שמעתם על המצאה של "כלי יחודי", "כלי פיתוח יחודי", "יחודי בעולם" וכו' - קודם כל תתרחקו מהסיסמאות הללו ודבר שני תבדקו היטב, כי באם זו שיטה יחודית שהמציאו אז מי בדק את המהימנות של השיטה? מה סטטיסטיקות ההצלחה של הכלי הזה לבדו? ובכלל מה כמות העושים שימוש בכלי הזה בעולם? ע"מ שיהיה לכם על מי לסמוך בזמן אמת. 

בסוף אתם שחקנים קטנים שרוצים לרכב על הגל והגב של הגדולים לא?- חומר למחשבה!!!!


ניתוח פונדמנטלי?

לא כל מי שמציג לכם שורת חדשות או מראה שורה בפינביז וקורא שורת חדשות כמו בעיתון יומי או מזכיר: "קבלנו דוחות, קראתי אותם והם טובים" - זה אומר שהוא מנתח פונדמנטלי!

לרוב "מנטורים" כאלו מתעסקים ב"חדשות" כזרז למומנטום ולא מנתחים את החברות או החדשות באמת (דוגמא בעולם: רוס קמרון הוא סוחר מומנטום מעולה, אבל מחפש רק זרז ויש לו חקיינים בארץ, אבל הוא לפחות מראה תוצאות בלייב).

חפשו משהו שיודע להביא לכם עולם פנימי ובעיקר חבוי בין השורות כי גם אחד שיודע רק לצטט שורות כתובות זה לא משהו שיודע באמת לנתח חברות ומניות לעומק ולהסיק מסקנות.


ו. "שולחים אליי מיילים כל יום וכל סופ"ש וזה גרם לי להבין שיש כאן משהו אמיתי"- האומנם?

מנטור שכל מהותו לשלוח מיילים ואוסף עליכם מידע מכל מקום אפשרי זה מנטור שכל מהותו עוסקת במכירת קורסים ושיווק עצמי.

עובדה שכאשר מבקשים ממנו להראות תוצאות תקופתיות הוא מתחיל להתפתל ולהתחמק בסיבות שונות ומשונות.


ז. תוצאות של תלמידים מהעבר- אפשר להסתמך עליהם?

מנטור מוצלח אמור לייצר הצלחות רצופות הן בחשבון המסחר שלו והן בכמות התלמידים המוצלחים שלו כלומר הרווחיים.

באם רוב הקהילה מופסדת ובודדים ויחידי סגולה ריווחים, משמע אלו תלמידים עם יכולות שונות ועם ידע אחר ונוסף שלמדו לשלב אותו ולכן רק הם מרווחים והיות ורוב התלמידים בקהילה מופסדים- תעשו חשבון לבדכם - האם ההצלחה של הבודדים היא בכח של עצמם או בכוחו של הקורס?


דברו עם התלמידים לאחר זמן מיום הפירגון שלהם- תבדקו איפה הם כיום לעומת ה"פירגון" שלהם- יש נטייה והתלהבות בקרב תלמידים חדשים מיד לרוץ ולפרגן למנטור שלהם בגלל איזו מחווה של המנטור או איזה רצון להתייפייף לפניו בתקווה לקבל יחס מיוחד כשיצטרכו את המנטור לשאלה או שירות- יש לא מעט מקרים של תלמידים שכתבו דברים ולאחר זמן התחרטו עליהם והם נמצאים כרגע בכלל בהכשרה או בקהילה אחרת ואתם חושבים שהם הצליחו דרך המנטור ע"י אותו פירגון.


ח. חפשו מנטור שיודע ל"תת בראש" גם בקבוצות הלימוד שלו ולא רק משדר נחמדות.

למה?

זה מנטור שאינו חושש לומר את דעתו ואת ביקורתו הנוקבת לתלמיד ע"מ לישר אותו ולהחזיר אותו לתלם ולדרך המלך.

מנטור אמיתי חייב להיות קרוץ גם מחום אישי ותשומת לב חמה לכולם ובמקביל להיות גם אחד שלא יודע מה זה אחרת למעט האמת ויודע לתת בראש.

בדיוק כמו שאנו מגדלים ילדים (לנשואים שבנינו) נותנים גם את הרוך וגם את הגבולות גזרה והחינוך.


מנטור שרק מחבק ועונה בנחמדות למקרים שבהן התלמיד שלו סרח מהדרך או שאין לו כללים נוקשים בקהילה לניהולה הוא אינו מנטור שמחפש ללמד ולעסוק בכם, כל מהותו למכור קורסים ולהראות שירותי ונחמד כלפי חוץ.

מנטור אמיתי וריווחי אינו חושש מאיש ויאמר את דעתו לתלמיד בצורה נוקבת כשצריך ובהתאמה לאופי התלמיד.


ט. האם כל סוחר ריווחי יכול להיות גם מנטור?

כנראה שלא, חייבת להיות לו מעבר ליכולת להרוויח גם יכולת ללמד ולדעת להעביר את הדברים וללמד בגובה העיניים ובשפה שהתלמיד יבין.


י. האם מספיק לחפש רק מנטור?

בהחלט לא!!!

חייב לנסות ולשמוע על שיטות המסחר שלו דרך תלמידים.

חייב לשוחח עימו אישית ולהבין שהוא שולט בדבריו ובהסבריו כמשנה סדורה שלו.

מעבר להכל חייב לחפש מנטור שהוא גם אנליסט!!!

למה?

כי רק אנליסט יודע לתרחש נכון ויוציא לכם סקירה אמיתית.

רק אנליסט ידע לסנן לכם מניות במיקוד גבוה.

ככלל, באם מנטור מציג לכם לא מעט מניות למעקב מידי יום, זה לא דבר חיובי בכלל- בדיוק הפוך- זה מנטור שאין לו מיקוד ושיטה סדורה.

רק אנליסט יודע וקורא חדשות לעומק ויודע לחלץ מידע גם באם אינו כתוב במפורש בחדשות.


יא. האם שווה לעקוב אחר המניות של המנטור לאורך זמן? האם הצלחה של פגיעות בגודל מחזורים, תנועה וכו' מעידה על איכות המנטור?

בוודאי!!!

מנטור שאומר לכם שמניות ירכזו ענין או שמעלה מניות עם מחזור נמוך מאוד או מניות בעלות גרף בעייתי מאוד למסחר תוך יומי ובמקביל אינו מציין מניות בעלות גרף חלש שהם לסווינג- זה מנטור שבגדול יביא לכם נזק לתיק כי הוא עוסק במניות ספקולטיביות- במיוחד באם לא כתב לכם או אמר מפורש את הניתוח המלא שלו למניה והסתפק בשורה מפניביז בלבד.

תעקבו ותנהלו אקסל מעקב אחר מניות של כל מנטור לתקופה של חודש ואז תוכלו לבדוק מי המנטור שרוב המניות שלו עבדו ובאמת ריכזו ענין מבחינת מחזורים ומראה גרף סחיר ביותר עם ספרדים נוחים למסחר.


יב. מה לגבי פירגונים וסרטונים/ פעילות קהילה מחוץ למסחר כמו ימי כיף/ערבי מפגש, על האש ושאר מיני דברים?

1. האם באתם למסחר ל"חיי קהילה ובילוי" או לראות רווחים?

2. חסרים לכם חיי חברה?- יש מלא קבוצות בפייסבוק לכל תחום שרק תרצו, בשביל זה לא צריך לשלם במיטב כספיכם, הכל נמצא ברשת בחינם- כנסו ותנסו להיפגש... למסחר הגעתם קודם כל על מנת ללמוד מקצוע ולהתמקצע בו (!) אז שלא ינסו לבלבל אתכם "בחיי חברה ואווירת קהילה".

באם מצאתם תוצאות מוכחות, מנטור מדהים ביכולת הלימוד שלו וגם אחד שלא חושש לתת בראש כשצריך וגם הקהילה עצמה ברמת התלמידים גבוהה- אז כמובן שזה נחמד שיש גם מפגשי חברה מעת לעת, אבל לא ניתן לעשות מהטפל עיקר ואת העיקר בכלל להסתיר.

זה נטו שיווק ולא העברת ידע מקצועי.


3. פירגונים- שוב כנ"ל רק לאחר שראיתם חשבון מוכח כלעיל.

אינכם יודעים מה טיב המפרגנים, מה מטרתם, האם הפרופיל אמיתי או נבנה במשך חודשים/שנים כפירגון עצמי (דברים בדוקים שראיתי בעברי), יש גם מפרגנים בתשלום לצערי או למטרת טובת הנאה.

ולכן ראיתם מפרגן? פנו אליו בפרטי ועדיף לדבר בטלפון אישי שתבינו שמדובר באנשים אמיתיים ושונים (כבר נתקלנו בכל מיני נוכלויות גם בזה) ובקשו ממנו לראות חשבון תוצאות!!


יג. האם להסתפק בתוצאות מסוימות שנראות ביוטיוב או באתרי המנטורים?

לא ולא!!!

הכל סלקטיבי - רק תוצאות רבעוניות וכאלו שמפורסמות מידי פעם בפעם מחדש עם כל הנתונים שהזכרנו לעיל (ויותר מכל שכוללות מס' חשבון מוכח).

יש לא מעט מנטורים, לצערי, בשוק, שאפילו מציגים חשבון עם איחור בקבלת הנתונים (ניתן לזהות זאת בגרף של ברוקרים מסויימים ע"י האות D) ויש כאלו שגם מציגים "תוצאות", כביכול, כאשר רואים במוחש שהחשבון מקבל נתונים באיחור של 15 דקות (כאלו שאין להם זמן אמת) ומנטור שאין לו לשים 2$ על נתוני זמן אמת (לפחות לשורה הראשונה) או נתוני זמן אמת לכל השוק כ 11$ אזי זה לבטח לא מנטור ריווחי ויש לבדוק אותו בציציות.

מנטור שמטשטש ומוחק לכם את כל "מספר החשבון" או גוזר לכם חלקים מדף הברוקר' זה מנטור שיש לו מה להסתיר!!!- תבדקו אותו מכל כיוון.


ככלל שימו לב למשחקים של המנטורים הללו.

מצד אחד יאמרו לכם שהם לא מפרסמים תוצאות חודשיות או רבעוניות שלהם כאג'נדה", אבל מנגד ינסו לסנוור אתכם עם תוצאות כביכול של חשבון חי, ללא אסמכתא, עם תוצאות רווחים של אלפי דולרים ( ורק כאשר לקחו כמות ענקית של מניות) זה רק מוכיח שיש כאן דבר והיפוכו ואין פיו וליבו שווים!

תתרחקו מכאלו כמו מאש.

מי שלא חושש להראות רווח של 16,000$ במניה אחת מדוע שיחשוש להראות רווח על פני חודש או יותר???-חומר למחשבה!


יד. תבדקו היסטוריה של מנטורים שעשו עסקים עם ברוקרים מושחתים בארץ.

יש לא מעט אנשים בתחום ששכחו איזה מנטור עבד עם איזה ברוקר מושחת, שעל גב התלמידים לקחו עמלות ולא טרחו בכלל לבדוק האם יש רגולציה לברוקר - תאוות הבצע טישטשה אותם לגמרי.

לא מעט מנטורים כאלו מחקו את הקשר הזה מהאתרים שלהם ויש גם כאלו חצופים שהוציאו פוסטים שאומרים שלעולם לא עבדו עם הברוקרים הללו כאשר העובדות והראיות המוכחות מראות את ההיפך ולצערי גם תלמידים שנפגעו מהפניות כאלו שותקים ולא מדברים כיצד נפגעו ע"י ההפניה של "המנטור" שלהם לברוקר המושחת.

תשאלו תלמידים מהעבר כי כרגע הכל נעלם מהאתרים שלהם ( אישית אני מחזיק דוגמא כזו אצלי של מנטור מסויים בארץ)

טו. חפשו מנטור שיודע גם להילחם ולפקוח לכם את העיניים גם באם אתם לא תלמידים שלו.

טז. הכי חשוב חפשו מנטור שיודע להראות תוצאות וכניסה בכמויות הגיוניות ולא מנותקות מהמציאות של התלמידים שלו.

לדוגמא: הצגת תוצאות מטרייד עם מעל 20000 מניות בסווינג האם זה מתאים לתלמידים? או שיש כאן רק שיווק וניסיון להלהיב אנשים?

חפשו מנטור שמציג לכם מניות לשורט במניות שאכן יש בהן שורט אצל הברוקר ולא רק בתיאוריה, שזה אגב מוכיח שהוא סוחר בדמו ושאין לו מושג אמיתי באיזה מניות יש שורטים ובאלו לא.

חפשו מנטור שעיקבי בדברים שלו ובדרך שלו לאורך זמן ולא משנה את דרכו כמו זיקית כל פעם מחדש.

זה אומר המון על המנטור באם יש לו שיטה ודרך אמיתית או שהוא משתנה לפי מה שהקהל רוצה לשמוע וזה מה שמוכר לו קורסים.


נ.ב.

יש כאלו שאינם יכולים להתמודד עם תוצאות מוכחות אז יצא נוהג חדש של הכפשה בין שורות "מאמרים" שכל מהותם העצמה אישית ושם בין השורות מכניסים הכפשה ש"התוצאות המוצגות וכל צילום מסך ניתן לסדר באמצעות פוטו שופ".

קביעה נמוכה ביותר במהותה! כי באם אתם טוענים זאת בואו ותוכיחו זאת שזה אפשרי לזייף כל כך הרבה נתונים תואמים של חשבון:

רווחים, הפסדים, רווח סופי, יחסי רווח- הפסד, הצלחות בלונג ובשורט לעומת אי הצלחות ועוד אין ספור נתונים שחייבים להיות תואמים ומוצלבים כחוט השערה- ובאם זה היה כזה קל לזיוף מדוע אף מנטור לא מנסה להציג זאת אחרת או להוכיח שזה פוטו שופ?

מספיק הרי פעם אחת לטעות בנתון שולי וקטן בשביל שזה יפריח היסטוריה שלימה של תוצאות וקהל תלמידים שירחק ממך כמנטור- אז שלא יספרו לכם סיפורים!!!


לסיום יש משפט חזק שאומר כך:

דברי אמת ניכרים!