מסחר טכני או פונדמנטלי?


זו לרוב אחת השאלות הנפוצות

במה סוחר מתחיל או מתקדם צריך לעסוק.


האמת שזו לא סתם שאלה של מתחילים בתחום

אלא שהיא נובעת ממחלוקת ידועה בין השחקנים הטכניים שחיים את "המחיר הוא המלך" או "תנועת המחיר" /הגרף לבין השחקנים הפונדמנטליים שטוענים שכל עניני הטכני הם "וואדו".

אלו מביא הוכחות לכאן ואלו מביאים הוכחות לכאן.

ואני נצמד לדרכו של שלמה המלך, החכם באדם שאמר שהאמת תמיד נמצאת באמצע!


מטרת האדם היא לא תמיד להכריע בין מחלוקות, אלא דווקא ליישב בין מחלוקות וסתירות ע"י שכל ישר/גבוה יותר ויראה שאין סתירה כלל בין הדברים (כך מקובלני מבית הרבי)


בעבר כאשר הבורסה נשלטה יותר ע"י ענינים טכניים היות והחדשות/הודעות/דוחות היו פחות זמינים וידועים לכלל האדם כמו גם בתקופה שלא רבים ידעו קרוא וכתוב וגם העיתונות והדיווחים בה לא היו נחלת כולם- אזי אז הטכני ככל הנראה יותר שלט.

לימים החיים התפתחו והכל הפך לנגיש ורוב האנשים בעולם למדו קרוא וכתוב ולא רק שהעיתונות זמינה אלא שכבר הכל רץ ברשת בשניות וכל משקיע/סוחר מקבל את ההודעות הללו לפל' שלו או לתוכנת המסחר שלו ומיד נוכחים לדעת ולהבין שמרגע שנכנסו חדשות למניה- המניה מיד פורצת או מתרסקת בהתאם לחדשות (תבדקו אותי על הודעות שלבים בתרופות, דוחות רבעוניים, עסקאות בין חברות, מיזוגים/מכירות של עסק ועוד) החיבור וההשפעה בין תנועת המחיר ובין ההודעה הוא קשר בלתי מעורר היום!!!


יחד עם זאת רואים גם בבירור שהטכני לא עזב אותנו לגמרי.

הטכני יודע לתת הגבלה ו"ברקס" למחיר וכלים מסויימים יודעים עדיין לתת את השפעתם על תנועת המחיר ולאותת על השינוי הקרב וגם על זה אין עוררין (השאלה רק באיזה כלים אתם עושים שימוש ואיך קינפגתם אותם לשפה שמתאימה לחדשות ולא רק לטכני - זה אומנם משהו "קטן" אבל סופר משמעותי כאשר עובדים עם חדשות לעומת מצב טכני רגיל כי אז נקבל איתותי שווא שיגרמו לנו למסקנות לא נכונות).


נאמר גם שבעת חדשות (דוחות, שלבי תרופות וכו') בשעה שהם בחוץ, במיוחד במניות עם פלוט נמוך ושורט פלוט גבוה, אזי הטכני בכלל לא קיים (עד לשלב מסויים) ורואים במוחש כיצד כל התנגדות או תמיכה (בהתאם לתנועה הראשית הקשורה עם ההודעה) נפרצים או נשברים כאילו לא היו שם מעולם.

ומכאן שורש המחלוקת בין שני "המפלגות" הגדולות טכני מול פונד'.


בשנים האחרונות קיבלנו בחזרה עוד כח- כח האלגו.

המכונות אלגו שעובדות לצידם של השחקנים הגדולים בעיקר (אני מדבר על מכונות אלגו שהושקעו בהם מליונים אם לא מילארדים של פיתוח אלגוריתמים ע"י מוסדות פיננסיים גדולים ולא על משחק הילדים שמציעים בארץ מפעם לפעם כל פעם ע"י "כוכב נולד" חדש) ישנם בגדול, לפי מחקר שביצעתי וע"פ תוצאות בשטח שאני מנתח ועוקב, שני סוגי אלגו.

האחד שעובד על בסיס טכני המשלב:

מתנדים מסויימים, רמות מחיר, תצורות ידועות (נרות היפוך ועוד)

והסוג השני שעובד על הודעות חדשות (סורק מילים ספציפיות מראש ויודע ע"פ זה להפעיל "שיקול דעת" מובנה ללונג או לשורט) במניות וככל הנראה גם משלב טכני ברמה מעט נמוכה מזו הקודמת בעיקר עבור תכנון היציאה מהעסקה.

לא אתפלא כלל וכלל באם ישנו גם אלגו שיודע לשלב את הפונד' (כפי שהסברתי לעיל) בשילוב עם הטכני הגבוה.


ולצד זה כמובן גם הזרמות כסף של מוסדיים באופן ידני כי להם יש גם איסור לקנות מיד ובכמויות ענק והם מחוייבים בפיזור הרכישות והיציאות שלהם מפוזיציות (צאו ולמדו רק מווארן באפט בעסקת החברות תעופה איך הוא נאלץ לצמצם עד סגירה באופן הדרגתי למרות מצב הקורונה בעולם)


ולכן האמת נמצאת בשילוב הבנת עומק של הטכני והבנת עומק של הפונד' ברמה של אנלסיט ולא רק בקריאת שורה בחדשות מלמעלה, כי אז אינך מנצל את כוחו של המשקיע, שהוא הכסף הגדול, שעליו אנו רוצים לרכב, בשביל לקחת תנועות ארוכות כמקצוענים ולא מס' סנטים בודדים כמו חובבנים שלרוב בסוף גם מפסידים את הכל (מרווחים בכפיות ומפסידים בדליים) ועל כן השילוב בין טכני עמוק שכולל מס' כלים יחד, מה שנקרא אצלנו "חוק הכלים השלובים" יחד עם שילוב פונד' ברמה עמוקה עד לרמת תמחור היא כל כך חשובה להצלחה במסחר וביצוע של עסקאות איכותיות.


לצערי ישנם שני סוגי "סוחרים" ואני בכוונה שם אותם במרכאות כי שניהם חוטאים למטרה.


האחד הסוחר הטכני שכל יומו מוקדש לשרטוט דמיוני של משולשים מתכנסים וע"פ זה הוא לוקח סווינגים, ע"פ כיוון "המשולש", אז חברים לא ולא ואני אסביר ולא סתם אשים לכם כאן אקסיומות.

משולש מתכנס, בטח ובטח לעוסקים בניתוח הזה ע"פ גרף יומי, הוא פשוט "אומנות אישית", כל אחד מותח קו ומסמל משולש ע"פ "נקודת מבטו האישית והבנתו, אחד מותח מפתיל לפתיל והשני מגוף לגוף והשלישי עושה סלט משניהם גם יחד- אני לא מכיר שום אלגו שעובד ע"פ משולש מתכנס- זו רק המצאה של "מנתחים טכניים" כל אחד רואה את ה"משולש" הזה באופן סובייקטיבי ומי יודע כמה עוקבים יש אחריו ששרטטו את המשולש בדיוק כמוהו בעולם ולכן אסור, פשוט אסור, להסתמך על "וואדו" כזה כי אין לו את כח העדר והציבור בעולם שעליו תרצה לרכב כסוחר מקצועי.

מי ש"נשען על משענת הקנה הרצוץ" מה הפלא לבסוף שמוצא את עצמו רצוץ?


השני הוא "הסוחר" החושב.

זה ש"חושב" שהוא כבר יודע הכל ומבין הכל ואין צורך ללמוד ולקרוא חדשות וניתוח פונד' מהסיבה ש"המחיר הוא המלך" ו"תנועת המחיר היא שקובעת" ובחוצפתם עוד קוראים להכנת תרחישים מראש שמנותחים ונשענים על יסודות כלכליים ויסודות מוכחים ותמחוריים - שזו "נבואה וסופם של החוזים ליפול במלכודת המחיר- כי אין לדעת מה יוליד המחר וגם השוק אינו יודע מה יקרה מחר"

אכן מילים קשות מ"חוכמים" הללו.


אז בואו נתחיל לענות.

1. נתחיל בדבר הפשוט- לשיטתם יש לזרוק את כל שחקני הסווינג וההשקעות מהשוק- הם מהמרים גמורים (כך ע"פ דעתם כי אם אינך יודע ואינך יכול לחזות מה יוליד המחר אז מי שלוקח השקעה וסווינג הוא מהמר וכי הייתם קוראים לסיטרון- גוף השורט הגדול בעולם מהמרים?- הם הרי מוצאים הסבר לכל שורט שלהם, הסבר פונד' אגב ומעולם לא טכני!, מה לגבי ווראן באפט?- גם הוא טיפש ועד היום היה טיפש שהצליח בדרכו לחזות את הנולד או שסתם הדביקו לו את הטייטל "החוזה מאומהה"?)


2. בואו נפטר את כל האנליסטים שלא נחוצים כי הרי אף אחד לא יכול ויודע לחזות מה יהיה ולאן ילך השוק או מחיר החברה.

אבל מה לעשות שרואים המון תחזיות של אנליסטים איכותיים וידועים שפשוט פוגעים? (!!!) כי הם עוסקים במלאכת המחקר, יורדים לשטח, מבצעים מעקבים, משוחחים עם עובדים ומתחקרים אותם, נכנסים לשיחות עם בכירים בחברות, זה תפקידם הם כמו עיתונאים לכל דבר רק שהם לבסוף צריכים להוציא מסקנה וחוות דעת ולא סתם למסור את דעתם כמו עיתונאים שדעתם בעיתון אינם חייבת להיות מבוססת, לפחות לפי אמות המידה הקיימות היום בתקשורת).


3. כשחברה כמו טסלה לפני 4 רבעונים ואולי יותר מוציאה דוח אספקת רכבים ומשם חישבנו בניתוח עמוק האם היא תעמוד בצפי הדוחות והסקנו מסקנה מאוד נחרצת שלא תעמוד וגם לקחנו שורט עוד קודם לדוחות ופגענו ללא צל של הפסד לרגע- האם זו היה הימור או חוכמה? ולא בדיעבד!!!


כשביצענו ניתוח מלא על חברת AMD עם כל העסקאות שסגרה עם חברות גדולות וגורמי ממשל ונתנו לה ערך של 50$ ברגע שהייתה במחיר של פחות מ 15$ ושוב פגענו- זה היה הימור או שידענו על סמך מידע, חישובים וצפי מתוכנן להכנסה...?


כנל הפוך עם חברת IRBT ועוד שלל דוגמאות שמתגלגלות אצלנו מתחת לשטיח מידי יום ביומו בטח ובטח ברחבי העולם עם אנליסטים מוכחים ששמם הולך לפניהם- אז יבוא איזה "חוכם" ויקבע שהוא בעל הדעה?- הצחקתם אותי!


4. זה נכון שיש גם את שיטת ה"מתי" (תיזמון) והאיך (ניהול) אבל האם זה בסתירה למשהו? אצלנו לפחות בוודאי שלא!!!

בשביל זה קיימת הכשרת "חוק הכלים השלובים" ניתוח ברמה דקדקנית שמראה לך בדיוק את ה"מתי"- הטריגר לכניסה ולא פחות חשוב גם את האיך, לנהל את הפוזיציה בצורה מיטבית מצד אחד לנצל את המומנטום עד תום ומצד שני לא להחזיר כסף לשולחן, שזה אכן אחד הדברים הקשים לסוחר ולכן פתחנו הכשרה משולשת במנטליות (משולשת כי היא נלמדת משלושה עולמות: NLP, פסיכולוגיה קלינית מדעית ועולם היהדות ובזה גופא מעולם החסידות שמלמד על הגוף והנפש של האדם מרמת הרצון דרך המוחין והלב ומטה).


5. במסחר יש את העולם הגלוי- זה העולם הטכני הוא חייב להיות ברור ברמה שכל העולם ואתם רואים את אותו דבר במדוייק ובדיוק כי אחרת זה נתון לפרשנות ואם זה נתון לפרשנות או ל"ניתוח סובייטיבי" של משולשים מתכנסים אזי אתם תהיו בין הפטיש לסדן וכל צד ימחץ לכם את הפוזיציה ויוציא אתכם בסטופ.


בחלק הנסתר הוא עולם המספרים, הדוחות, החדשות,ההודעות והעסקאות שגם שם לצערי זה ניתן לפרשנות ורואים זאת מפעם לפעם (והאמת, בכל פעם) ע"י ריצת מחיר ע"י הכסף הטיפש שנמצא ושולט בשעות הפרה/אפטר מרקט ולמחרת או בהמשך מגיע הכסף החכם ומיישר את האמת להודעה והחוכמה, גם כאן חייב לדעת מתי לנצל את תנועת המחיר ומתי להתהפך איתה כשהכסף החכם מגיע.


6. לאלו שטוענים שרק תנועת המחיר קובעת והיא השולטת ורק כך ניתן לצאת ממעגל ה 97% מופסדים אני אומר מס' מילים:

תפסיקו לבלבל את המח!!!


דבר שני, באם תנועת המחיר שולטת מדוע אתם נזהרים להיכנס בגבוה? מדוע אתם מחפשים תיקונים, הרי המחיר שולט? כשמניה מתבססת/הולכת הצידה כיצד אתם יודעים לקחת לונג לאחר מומנטום שדעך? אם אתם לא נשענים על חדשות איכותיות ועוד שלל דברים הרי אתם כמהמרים גמורים כי מי יודע לאחר התבססות לאן המחיר ילך?


וכמה פעמים רואים כאלו שסוחרים את "תנועת המחיר" נכנסים ומיד יוצאים בסטופ כי קנו תיקון ולא שינוי מגמה אמיתי? ואחכ אוכלים הטעיה בדיוק בכיוון השני- למה? כי אין לכם שמץ של מושג למעט ברברת!!!


97% מופסדים כי לרוב אנשים למדו מחבר ומהרשת ומכל מיני שרלטנים שמציעים "קורס לתפארת ישראל והחלום הוורוד" שכולנו כל כך אוהבים לחלום ושובים אתכם, אבל באמת מכרו לכם לוקש וגם אתם מכרתם לעצמכם לוקש של "חלום התעשרות מהיר" ללא מאמץ ובכלום השקעה הן כספית והן פיזית ללמוד מעמיק ומקיף.


ומה לעשות שאצלנו המספרים אומרים אחרת? הרוב מצליחים וחלקם מדשדשים וכמעט ואין מופסדים ממש (אלו שפעילים בקהילה ומשתפים גרפים ולומדים ומגיעים לכל יום עיון להתמקצעות).


אז הגיע הזמן שתתמודדו או שיתקחו או שתעזבו את התחום כי מילא שאתם חושבים שאתם "חוכמים" ומילא שאתם "מתכנסים בקהילות של חוכמת ההמונים עאלק" כאשר איש אינו יודע על ידיעותיו של השני, איש אינו יודע על הכשרותיו של השני, איש אינו מדבר בשפה אחת ברורה לכולם ואתם עוד בחוצפתכם וב"וחוכמתכם" קוראים לזה "חוכמת ההמונים"- יותר מתאים לזה השם "חוכמת העגלים" ולא מעבר.

מה הפלא שלבסוף אתם מובלים לשחיטה?


7. לאלו שקוראים לזה "נבואה" גם כאן נפלתם לומר זאת לאיש הלא נכון כאחד שהוציא ספר שעוסק כל כולו בנבואה...אומר לכם כך.

שווה לכם ללמוד על עדיפות החכם על הנביא.

חכם עדיף על נביא ( אם אתם מאמינים למושג נביא מהתורה תהיו מחוייבים גם להאמין לחוכמת התורה שקובעת שחכם עדיף מנביא וחכם נקרא חכם כאשר הוא למד ועמל על תורתו ומצליח בה וגם מעמיד תלמידים מוכחים ומצליחים ובטח כאשר מעל ל 4 שנים הוא פשוט פוגע מידי יום כמו נביא למה כמו? כי הוא חכם וחכם עדיף על נביא!!!)


והאירוניה שאותם "חוכמים" רוצים להביע כאן את "חוכמתם" אבל הם נמצאים כאן בשביל לקרוא את מה שאנו מוציאים כאן בכל מוצ"ש וגם עושים לא מעט כסף מ"הפירורים" שאנו זורקים כאן מיד בסיום העסקאות שאנו מציגים כאן מיד עם סגירתם לבל "נחשד" בפוטו שופ כפי שאותם "חוכמים" טוענים בחוץ.


רק טיפש ועיוול ואחד שיעוות את כל מה שמראים לכם כאן יהפוך הכל לטענה שקרית ורעה, רק כאלו שלא רואים כאן את הסקירות עומק על השוק שפוגעות באחוזי הצלחה מדהימים וגם כאשר הם "לא פגעו" אזי הם פגעו בתחילת השבוע ואז יצא משהו שמשנה "סדרי בראשית", שלא היו מונחים לפנינו ברגע הוצאת הניתוח וזה כל ההבדל תמיד.


סקירות הזהב שלנו שפוגעות יום יום, עם מעל 90% הצלחה, שלהם עדים מעל 50 תלמידים בשוטף ועוד תלמידים מהכשרת הביסייק שלנו, כך שאין לנו דרך לרמות אף אחד- בסוף תלמידים סוחרים על המידע הזה.


נתנו כאן גם בעבר, חודש ימים, את הסקירות הללו בחינם, שתבדקו אותנו ושוב לאחרונה למשך שבועיים- כולם ראו את הפגיעות ואם לא בדקתם, דאגנו להציג אותם בריש גליא לכולםםםם.


אנחנו היחידים בשוק שמציגים הוכחות מסחר מוכחות מחשבון מסחר של סוחרים ושל המנטור, טריידים מוכחים מהברוקר עם גרפים ממש כולל סימון כניסה ויציאה (חותמת של הברוקר) של כל אחד ואחת מאיתנו.


היחידים בשוק שמציגים תוצאות רבעוניות על בסיס קבוע (הרבעון האחרון בחרנו שלא להציג ע"מ שלא יהיה כלועג לרש בגלל מצב הקורונה והאבטלה אבל אנחנו נשוב להציג ברבעון הקרוב).

במסגרת זו אתם רואים: רווחים, הפסדים, אחוזי הצלחה וגם יחסי רווח- הפסד וכל זה לאורך רבעון- יש מקום כזה בארץ בכלל?


היחידים שמציגים תוצאות מתלמידים ( אלו שמשתפים אותנו) לאורך תקופה עם תשואות של מעל 50% בתקופות של מס' חודשים.


היחידים בשוק, שמראים לכם לפני ואחרי, כלומר גרף בזמן אמת כפי שנכנסנו אליו עם טייק פרופיט מוכן מראש ופגיעה במטרה, מכאן שאנו גם מתרחשים/ צופים וגם שיש לנו אסטרטגיות מוכחות שפוגעות פעם אחר פעם ולא סתם התוצאות הללו עולות כאן ברצף של מס' ימים, שתבינו שיש כאן שיטה!

אין דברים כאלו בשום קורס בארץ!

יש המון בבלת והמון שיווק והמון עבודה בעיניים.


בקיצור חברים וחברות אולי כולם עירבבו אתכם ומערבבים אתכם עד היום, אבל לא כך הוא המצב אצלנו ואתם מוזמנים לשאול כל תלמיד/ה שלנו מה הם מקבלים וכמה הם מקבלים מעבר.


אל תהיו שייכים לאלו שעל כל פיתרון מחפשים בעיה (אלברט איינשטיין)


בהצלחה.