משחק הסנוקר כמשל לעולם המסחר.

בוודאי חלקכם שיחק פעם בחייו את משחק הסנוקר/ביליארד.

זה משחק שמצריך דיוק, הבנה בזויות וגם שליטה במקל ואומנות בהיכן להכות בכדור הלבן.

במשחק צוברים נקודות ע"פ צבע הכדורים (מנקודה בודדת- כדור אדום ועד הכדור השחור בעל ה- 7 נקודות)

במגרש מונחים מס' כדורים כל אחד בצבע שונה ובעל ערך שונה כאמור, אך רק הכדור האדום נמצא יותר מכולם בשולחן (15 כדורים).

בעזרת מקל יעודי והכדור הלבן מכוונים את המכה והזוית ע"מ לפגוע בכדורים והמטרה שיכנסו לאחר החורים בשולחם וכך מקבלים ניקוד.

שחקן אומן זה שחקן שהתאמן המון פעמים על כל מכה וממש שולט במהלך הכדור לא רק בנוגע להכנסת הכדור למטרה, אלא גם לאן יחזור הכדור הלבן שלו כתכנון למהלך הבא- כלומר זה משחק מאוד מתוכנן למי ששולט באומנות המשחק.

בתחילת המשחק גם אומנים לא יצליחו להכניס כדורים אדומים לחורים, מהסיבה שהכל צפוף בתחילת המשחק ואין מספיק אופציות לפגוע במטרה ולהכניס כדור לחור.

מרגע שהכדורים מעט מתפזרים, הכל מתחיל להתבהר לשחקן והוא יכול להתחיל לבנות אסטרטגיית משחק וכך הוא משחק: כדור אדום למטרה, תכנון למהלך הבא, בחירת כדור בעל ניקוד מירבי וכמובן שיאפשר פגיעה במטרה מעל לכל ולאו דווקא ערך הניקוד שלו וזאת ע"מ שימשיך לשחק ולא יתן ליריב לעלות ל"מגרש" ולסיים את כל הכדורים.

טעות קטנה, מהלך לא מתוכנן, מכה לא נכונה בדיוק או בזווית שלה או בעוצמה ולרוב, במשחק מקצועי, הפסדת את המשחק! (אלא אם היריב גם עשה טעויות).

לפעמים אין לך מטרה ברורה ונקיה, אז אתה כשחקן משחק הגנה ודואג שהכדור הלבן בסיום המהלך שלך "יתחבא" אחר כדור כזה שלא יאפשר ליריב מטרה קלה (ואף כמה שיותר קשה) מתוך תקווה שהיריב יטעה ואתה תעשה את המהלך הבא, כך שבעצם כל המשחק אתה דואג למצוינות שלך ומצד שני לטעות של היריב או לטמון לו מלכודת באם אין לך מטרה. 

בסוף, אט אט, כל השולחן מנוקה מכדורים אדומים ועוברים ל"כלים הכבדים", אבל הם כבר היותר נוחים למטרה שעליהם השחקן האומן התאמן כל הזמן, כי לרוב אלו מצבים סטטיים שמוכנים מראש מתחילת המשחק וקל יותר לפגוע למטרה מתוך התרגול והמקצועיות של השחקן (כל כדור שאינו אדום, חוזר למקומו הראשוני בסיום הכנסתו למטרה, כאשר הסדר הוא כדור אדום וצבע אחר ושוב כדור אדום וצבע אחר).

זו מעלת השחקן האומן.

עכשיו בואו נבדוק האם שחקן חובבן יכול להגיע לרמה הזו?- כנראה שלא!!

אין לו מספיק מקצועיות שרכש, אין לו את ההתמדה מהתרגול, אין לו את הניסיון וגם לא את המיומנות שצבר השחקן המקצועי.

האם השחקן החובבן יכול לעלות בכלל לשחק מול המקצוען?- בחיים לא! זו ליגה אחרת לגמרי.

מתי כן?-  במשחק אקראי או חברי שבו הם נפגשים וככל הנראה כאשר החובבן אינו מודע שעומד מולו מקצוען (זוכרים את הסרט "חגיגה בסנוקר"- "אתם עבדתם עליי??" ואחריו העקיצה של ה"זה קינג של הסנוקר").


כך זה בדיוק במסחר!

בתחילת הדרך הכל צפוף לנו, קשה לפגוע, אובר המידע והידע קשה לנו לעיכול, המקל שקיבלנו לא בדיוק מקל מקצועי, אין לנו את המיומנות של עוצמת המכה והשליטה בזויות של איך קוראים את החדשות במניה ועם איזו עוצמה/כמות נכנסים ובעיקר מיומנות וניסיון מקצועי שחסר לנו.

לאחר שהכל מתפזר, כל הערפל, והכל מתחיל לחדור אלינו, הידע קיים, המידע זמין, יכולת העיבוד שלו מובנת לנו וכן היכולת לתכנן מראש את המהלך שלנו וגם את המהלך הבא שלנו בסיום עסקה טובה אחת ומעבר לעסקה הבאה, אפילו באותה המניה.

רק מה כולם שוכחים?

 • שבדרך השחקן האומן עבד קשה להגיע לרמה הזו!- כולם מתפעלים רק מהתוצאה ומהשליטה שלו בשולחן.
 • שוכחים שהאומן הזה התחיל לשחק בשכונה או במועדון הביליארד השכונתי, ששם השולחן לא היה בדיוק שולחן והמקל לא היה מקל ובלאו הכי הידע לא היה ידע והשליטה לא הייתה שליטה, אלא שהשחקן התמיד, התאמן, עמל שעות במועדון שעלה לו כסף, וככל הנראה גם בסוף לקח מאמן אישי שיביא אותו לרמות הגבוהות הללו (למי שצפה בסרט "צבע הכסף" יבין).
 • דבר חשוב שהרוב ישכחו הוא שגם במשחק עצמו, התוצאות מגיעות לאחר מס' מכות ללא תוצאות בכלל.
 • פעמים עקב מכה לא נכונה, היריב נכנס לפעולה ואם לא תשחק גם הגנתי צפוי שתפסיד הפסד מר וצורם.
 • אתה בהתחלה, במכת הפתיחה, לא נותן לעולם מכה חזקה, כי הכדורים יתפזרו ולרוב לא ניתן להכניס במכה הראשונה כדורים לחור, ולכן אתה תקל על היריב עם המכה החזקה לפזר את הכדורים והוא פשוט "יקרע אותך", ללא רחמים בשולחן- רק כי היית פזיז ופתחת בעוצמה- טיפ לכל החדשים בתחום שבאים ומנסים לעשות "מכות" מיד.
 • בהתחלה צוברים ומכים רק בכדורים בעלי שווי של נקודה אחת בלבד ולאט לאט מתקדמים בניקוד/ כנ"ל בתיק המסחר, צוברים רווחים אט אט דולר אחר דולר, 50$ אחר 50$ ורק כאשר הופכים למומחים יותר מתקדמים עם המכות והולכים על הכדורים המשמעותיים.
 • לרוב דווקא בכדורים של נקודה אחת (למרבה הפלא הם אדומים!) אחוזי הפגיעה הם יותר נמוכים מאשר בכדורים עם השווי הגבוה יותר ולכן בתחילת הדרך אין לחפש אחוזי הצלחה, יש לחפש ולהיות צמוד רק לרווחים קטנים ובטוחים ע"י שיטה מוכחת של "משחק".
 • לפני כל מכה השחקן בוחן לאן הכדור יכול ללכת, את הזווית למטרה, מכוון אליה והוא גם בוחן מראש את המהלך הבא, לאן הכדור הלבן יגיע למהלך הבא ובאין לו מהלך טוב להבא, כי מצב הזווית בעייתי, הוא מיד יחשוב על מהלך הגנה עם הכדור הלבן, להביא אותו מאחרי כדור שיסתיר את הכדור הבא בתור.

מסחר כולל את כל הנ"ל:

 • התקדמות בשלבי הידע.
 • רכישת הכשרה נכונה ומאמן טכני ומנטלי.
 • רכישת מיומנות במסחר ושליטה באסטרטגיות ובחדשות וניתוחן לעומק.
 • שליטה בעוצמת הכמות.
 • חיפוש וזיהוי המטרות עוד קודם לעסקה.
 • חיפוש ההגנה במידה ולא, נפגע.
 • תכנון המהלך הבא.
 • בניית הרווחים אט אט ובביטחון.
 • מכה חזקה כשאנו חסרי ידע או כי נתנו לנו לחשוב שיש לנו ידע- זה לשחק לידיו של היריב.
 • סוחר אומן לא משיג תוצאות בטווח הקצר הוא קוצר את רווחיו מעצם הפיכתו למומחה בתחומו!

בהצלחה לכולם.