לפני שאתחיל את דבריי אספר כאן סיפור קצר.

בחסידות חב"ד הרבי נוהג לומר מאמר, דבר תורה עמוק מאוד, ותמיד לפני המאמר נוהגים לנגן ניגון מקדים.

הרבי כשהוא מוכן לומר את המאמר, מסמל למי בקהל לנגן ניגון מסויים ואז הקהל מתחיל את הניגון, שיש לו כללים וקצב ובסיומו הרבי מתחיל לומר את המאמר.

הרבי הרייץ', רבי יוסף יצחק, היה פעם אחת בקרב בחורי ישיבה וביקש לומר מאמר והורה על פתיחה בניגון. 

בחורי הישיבה שהיו נלהבים לשמוע את המאמר החלו לנגן וניגנו את הניגון בקצב מהיר על מנת לסיים אותו מהר ולהתחיל לשמוע את המאמר ולהתענג עליו.

כשסיימו אותו, הרבי לא אהב את החיפזון שלהם בניגון והחל לומר שיחה שלימה (במקום המאמר) על חשיבות ההכנה והניגון למאמר ודבריו היו מאוד רציניים:

 "יהודי צריך הוא לעשות כל דבר בשלימות, אפילו כאשר מדובר אודות ענין שהוא הקדמה לענין אחר- הרי כאשר נמצאים עדיין במצב זה, צריכים להיות מונחים בזה לגמרי. "בכלל הרי זה עיקר גדול, שהיכן שנמצאים- שיהיו באמת", "היכן שנמצאים שם צריכים להיות וכו', ולאחרי זה יבואו לענין השני (שעבורו הקדמה זו), ויעשו אותו ענין בשלימות".


מכאן ניתן ללמוד על חשיבות ההכנה לענין עצמו קודם לביצוע של הענין עצמו.

בכלל בחב"ד יש אמרה כזו: "פנימי (הכוונה לאדם רציני), כל דבר שהוא עושה, הרי הוא מונח בזה לגמרי".

כלומר באם כרגע עוסקים בנושא שהוא הכנה לדבר שיבוא לאחר מכן, יש לעסוק בו בכל הרצינות והקדשת הזמן עבורו.


נושא ההכנה נמצא חזק גם בעולם האוכל והמטבחים/מסעדות במושג שנקרא: "מיז אן פלאס"- ההכנה מראש לבישול.

אחד השפים הידועים בעולם אמר כך: "מיס-אן-פלאס זה הדת של כל הטבחים הטובים... כטבח, העמדה שלך, התנאים בהם אתה עובד ורמת המוכנות שלך הם המשך ישיר של מערכת העצבים שלך" (ההדגשות הן ממני).

מדוע הבאתי את נושא הבישול כדוגמא?

כי שוק ההון מקביל לעולם הבישול. בבישול או באפיה ככל שתעשה את הדברים באופן קבוע וזהה כך הטעם ואיכות הבישול ישמרו באופן זהה (אלא אם שינו לך את רמת המוצרים ואיכותם) לאורך זמן, ככל שתדייק וככל שתכין מראש את עצמך לרגע ההזמנה מהתפריט כך המוצר יצא זה בטעמים ובזמנים שמטבח רציני אמור לעמוד בו והתוצאה תשמר.

גם בשוק ההון זה כך ככל שתכין את עצמך לרגע הכניסה ותבין את עומק החדשות, הניתוח, התמחור, איזה שחקנים איתך, מה שווי השוק, גודל הפלוט, השורט פלוט, הניתוח הטכני, הכלים שאיתך ותיצמד לרגע הנכון של הכניסה ע"פ הטריגרים הנכונים ולא תפעל מחיפזון או חשש לפספס (FOMO) כך העסקה תהיה נינוחה ולרוב גם מוצלחת.

לא סתם שני נושאים אלו של דת ובישול נכתבו כאן יחד, יש להפוך את ההכנה למסחר כדת, כמו "הדת של כל הטבחים הטובים" (ומי לא רוצה להיות טוב?) או כמו צדיק ששומר על דתו מכל משמר ואצלו כל מצווה (מעשה) קשורה עם הכנה עד שהוא מונח בהכנה באותה שלימות כמו במצווה עצמה..


נחזור רגע למקורות היהדות:

ביהדות קיים וויכוח האם המצוות מחייבות כוונה או לא? - להלכה נפסק אומנם שיש חילוק בין סוגי המצוות ולכן מצוות שתלויות רק במעשה אינן זקוקות לכוונה, אך לרוב, רוב המצוות זקוקות לכוונה וצדיקים עושים כוונות בכל מצווה ומצווה.

כך גם בנושא ההכנה למצוות - יש מצוות שכרוכות בהכנה למצווה, נניח הכהן הגדול, קודם שנכנס לקודש הקודשים, ביום כיפור, היה עושה מגוון פעולות הכנה קודם לכניסתו לקודש הקודשים, עד כדי כך שזמן ההכנה היה ארוך משמעותית מהזמן בו שהה בקודש הקודשים ויש דוגמאות נוספות לכך.

להלכה, לרוב נפסק שמצוות והכנה למצוות הן כמו המצווה עצמה ויש לעשות אותם עם כל הכוונות ויש להן תוקף כמו למצווה עצמה.

חסידות חב"ד הגדילה ואמרה שמצוות צריכות הכנה במחשבה, בדיבור ובמעשה בדיוק כמו שבאים לכבוש דבר מסויים או כמו במלחמה, כובשים את האוייב בכל הממדים שלו: במחשבה, דיבור ומעשה.


לעניינו, לפני שנכנסים לעסקה אסור להיכנס אליה שאנן, לא מוכן, מבלי שלמדת מעט על החברה, החדשות או ניתחת טכנית את המניה.

אתה חייב לשלוט בנקודות התמיכה, ההתנגדות, הסטופ שלך וכמובן להבין בדיוק את הסיכוי שלך, אחרת בשביל מה להיכנס לעסקה?

הכנה מנטלית (מחשבה) היא להגיע מוכן מנטלית לעסקה, לא ניתן להגיע מהעבודה/קניות ולהחליף כובע ומיד להיכנס לכובע של סוחר מקצועי ולבצע פעולות-- זה מתכון להפסד כמעט וודאי ועבדכם הנאמן יכול להעיד כמה וכמה פעמים שזה קרה לו עם כל הניסיון והידע המקדים על המניה, שכבר נותח בבוקר וגם זכור טוב בראש, עדיין המתכון הזה של כניסה לעסקה מבלי הכנה מנטלית, מעבר ממצב של הגעתי מהעבודה/קניות/סידורים לכניסה והתיישבות מול המסכים הוא משהו שחייב לעבוד עליו ולהגיע שקט ורגוע בנפש למסחר כי כניסה מחיפזון עם דם חם שהרגע נכנסת איתו הביתה מחפש בתת מודע את האקשן ואת החפיפניקיות והתוצאות בהתאם, כי לא בדקת כלי כזה או אחר או לא בדקת שלא יצאו חדשות מעודכנות במניה ועל זה הדרך.

גם באם אתה מקבל סקירות מנותחות, שב תקרא אותם, אפילו תנסה להבין מהיכן המידע שמולך תומצת, רוכז וחושב- זה יכניס אותך טוב יותר פנימה במחשבות לתוך כל המכלול והידע על החברה והמניה.

דיבור- אז קיבלת סקירה, תקרא אותה לאוזנך בקול שהאוזן תשמע,. למה? כי דיבור חודר טוב יותר למח מקריאה בעיניים, אתה זוכר טוב יותר (מחקרים הוכיחו זאת)  וברגע שאתה זוכר טוב יותר כמה שיותר פרטים, מערכת קבלת ההחלטות שלך טובה יותר, כי היא נשענת על מקסימום מידע ותוכל להצליב אותו רגע לפני כל החלטה של כניסה/יציאה מעסקה.


עוד נושא חשוב לציין כאן במאמר מוסגר- לפני המסחר וכתהליך נכון של מעבר משלב שבו נכנסת הביתה, מכל מקום שהוא, תעשה לך גם תהליך של מעבר עם צ'ק ליסט על האסטרטגיות שלך, יום יום או כל יום על אסטרטגיה שונה' עד אשר אתה חי אותם בבשרך ממש. אני תמיד אומר שסוחר מקצועי חייב לעבוד על אוטומציה, לא כרובוט, אלא כאשר הוא רואה משהו, הוא  מיד יודע היכן לקרוא להבין את הדברים והעין משדרת למח והמח באופן אוטומטי ליד, לביצוע.

מעשה- אני תמיד משווה את המסחר לנהיגה. כאשר משהו בולם לפני אני חייב להיות מספיק מהיר ומיומן לחמוק ממנו או לבלום בזמן ואם לא עשיתי את ההתאמות הנכונות (שמירת מרחק ומהירות) אני בבעיה! 

זה לא שונה בכלל במסחר בשוק ההון.

אותו דבר גם לגבי מעבר מכמויות קטנות לכמויות גדולות זה כמו מעבר מנסיעה בעיר אל מחוץ לעיר, אתה לוחץ על הגז? אתה יוצא לעקיפה? - חייב להיות לך תרחיש! מקדם ביטחון למקרה ולא תוכל לעקוף ורכב יגיע מולך, אתה חייב לשלוט בכמה כח אתה יכול ללחוץ עם הרגל על הגז, איזה פעולות מקדימות ואוטומטיות אנו עושים לפני יציאה לעקיפה, כך בדיוק סוחר אמור להתנהל מול השוק לפני שאתה נכנס לעסקה, בזמן שאתה מנהל את הפוזיציה או נמצא בתוך העסקה ולדעת בדיוק היכן אתה מסיים אותה ויוצא מהעסקה או מתי אתה מחליט לוותר ולשחרר- רק כך ניתן להתנהל בתוך העסקאות.


יש האומרים שהזדמנות תופסת מוכנות= עסקה טובה 

ואני אומר: 

מוכנות תופסת הזדמנות = עסקה מעולה! 

כשאתה מוכן גם ההזדמנות תגיע, הרי התכוננת בדיוק אליה ואדרבא באם אתה מקצוען, אתה זה שיוצר את ההזדמנות כבר בשלב הניתוח או כבר בשלב שבו סימנת לך אלו מניות אתה עוקב אחריהן היום ועוד מצמצם אותן עד למניה אחת או שניים, לכל היותר, ברגע האמת ושם את מחכה וממתין במוכנות שיא להזדמנות!


אז בבקשה חברים תתכוננו למניות שלכם, תכינו אותם, תנתחו אותם מכל כיוון כולל קווי תמיכה והתנגדות, ששום דבר לא יפתיע אתכם במסחר עצמו- אתם כך גם תדעו, עם הזמן והניסיון, להבין מאיזה תיקון להתרגש (או שהוא בכלל לא תיקון) ומאיזה תיקון לא להתפעל ולתת למניה להמשיך אתכם בפוזיציה וכך תלמדו לסחוט מניות טוב יותר להגדלת הרווחים.


בהצלחה

מקווה שעזרתי עוד קצת עם המאמר הזה.