בשביל להתחיל ולדבר על שוק ההון ולהחליט האם זה תחום של מזל או שיטה/מדע קודם יש להתנתק מאמונות וסיסמאות ולדבר במספרים ובעובדות כי הלב (האמונה והחשש בעיקר) תמיד יגבר על השכל (המדע), אבל כשרוצים לנתח משהו בצורה קרה, חייב לבטל את הלב (שהוא חם) ולעבוד רק עם הראש (שהוא קר) ומכאן ניתן להתחיל.

קודם יש להגדיר כל מושג ולעבוד בצמוד להגדרת המושג ואזי גם להביא דוגמאות מהקיים לחזק את ההגדרות.

אז קודם צפו בסרטון ותשאלו את עצמכם שאלה בסיום הצפייה:

האם לטייס היה מזל או שיטה שלמד?

https://www.youtube.com/watch?v=2pYzFagYlL8


מה ההגדרה למזל?

מזל הוא כינוי למאורעות המתרחשים מבלי שלאדם תהיה שליטה על התרחשותם, אך קיימת אמונה כי ישנו גורם כלשהו המשפיע עליהם (לטוב או לרע - בהקבלה "מזל טוב" ו"מזל רע"), במילים אחרות אירועים רנדומליים ובלתי ניתנים לחיזוי בשום צורה ואופן.

היהדות קובעת שליהודי אין מזל, כלומר אין למזל שליטה עליו:

"כֹּה אָמַר ה': אֶל דֶּרֶךְ הַגּוֹיִם אַל תִּלְמָדוּ וּמֵאֹתוֹת הַשָּׁמַיִם אַל תֵּחָתּוּ, כִּי יֵחַתּוּ הַגּוֹיִם מֵהֵמָּה. כִּי חֻקּוֹת הָעַמִּים – הֶבֶל הוּא, כִּי עֵץ מִיַּעַר כְּרָתוֹ, מַעֲשֵׂה יְדֵי חָרָשׁ בַּמַּעֲצָד. בְּכֶסֶף וּבְזָהָב יְיַפֵּהוּ, בְּמַסְמְרוֹת וּבְמַקָּבוֹת יְחַזְּקוּם וְלוֹא יָפִיק. כְּתֹמֶר מִקְשָׁה הֵמָּה וְלֹא יְדַבֵּרוּ, נָשׂוֹא יִנָּשׂוּא כִּי לֹא יִצְעָדוּ, אַל תִּירְאוּ מֵהֶם כִּי לֹא יָרֵעוּ וְגַם הֵיטֵיב אֵין אוֹתָם.— ספר ירמיהו, פרק י', פסוקים ב'-ה'"

(הדברים לקוחים מוויקיפדיה)

 

מה ההגדרה לשיטה?

מדע הוא מכלול עקבי, לוגי של ידע מוסק, הניתן לבחינה לפי הנחות יסוד (אקסיומות) ופילוסופיות.

תחומי המדע השונים קשורים לרוב בענפים של מתמטיקה וסטטיסטיקה, ובין הנחות היסוד שלהם משולבים רעיונות מתחום הפילוסופיה. הידע המדעי משנה תפיסה ומתעצב תדיר בעקבות תגליות ומחקרים חדשים, שמסקנותיהם מתועדות ומופצות. לשאלות רבות אין תשובה ודאית אחת, כך שמדענים, חוקרים ופרשנים עשויים להיות חלוקים בדעותיהם .

מסעי החקר של המדענים יכולים לשחרר את האנושות מפחדי שווא ואמונות הבל שהתגבשו בדורות קודמים על ידי הקנייה של מידע רב ומדויק יותר אודות העולם שבו אנו חיים. מכיוון שהמדע מסוגל לכאורה לנבא את העתיד, יש בו ערך רב עבור היכולת של האדם לשפר את יכולות התגובה שלו למציאות הנתונה. בהתאם לכך, המדע הוא יכולת פוטנציאלית, אותה יכול האדם להפעיל על מנת לקדם את מטרותיו. לדוגמא: תחום הרפואה מתבסס לרוב על מחקר מדעי. המדע מנסה למצוא את הדרך היעילה ביותר על מנת לצמצם את מחלותיו ופגיעותו של האדם, ובכך לאפשר לרפואה למלא את מטרתה בצורה יעילה יותר. (לצד החקירה המדעית מבוססת הרפואה גם על ניסוי וטעייה).

הליבה של החשיבה המדעית היא היכולת לתאם ולקשר בין התאוריה לבין המציאות העובדתית. בהתאם לכך, השיטה המדעית כוללת עקרונות ותהליכים המשמשים לאיסוף ידע מדעי, ומכונה גם מחקר מדעי. בעוד שהמתמטיקה והפילוסופיה הם יצירי רוחו של האדם, המדע האמפירי מושג באמצעות תצפית ניסוי והסקה שיטתיים ואובייקטיביים, ופיתוח הידע שהצטבר להסברים נרחבים וכוללניים ככל האפשר.

איינשטיין שעסק בתאוריה מדעית, לא התיימר לומר את האמת המוחלטת. הוא ותומכיו טענו שרעיונותיו של איינשטיין מדויקים בהרבה מאלה של ניוטון, אם כי אי אפשר לדעת עד כמה הם קרובים לאמת המוחלטת (וויקיפדיה).

מכאן ניתן להסיק שאומנם המדע זקוק לתוצאות מוכחות שהושגו ע"י איסוף מידע וביצוע פעולות חוזרות ונישנות וקבלת תוצאות זהות/דומות, אבל גם בו אין אמת אחת מוחלטת.

עד כאן להגדרות.

דוגמאות למזל:

1. אדם הולך ולפתע ניגש לרכוש כרטיס חיש גד, הוא מגרד וזוכה בסכום נכבד.

האם בכל פעם שהוא יגש הוא יזכה? האם יזכה בכל פעם באותו הסכום?- ברור לכולנו שלא!

2. אדם ממלא מספרים בלוטו וזוכה בסכום הגבוה- מה הסיכוי שאם הוא ימלא שוב בשבוע לאחר מכן הוא ינחש שוב את המספרים הזוכים?- נמוך מאוד נכון? עוד יותר נמוך מזה שהוא בכלל הצליח לנחש את המספרים בפעם הראשונה!

3. אדם נוסע ברכבו וחולף באור ירוק בצומת ולפתע רכב פוגע בו, מצידו השני של הצומת, כי הנהג עבר באדום- האם זה מעיד שלא בטוח לנסוע ברכב?  מה הסיכוי שדבר כזה יקרה לאדם בכל פעם שהוא יסע שוב בצומת הזו הספציפית או בכל צומת אחרת?- המענה הוא - סיכוי נמוך גם באם בצומת הזו היו כבר מס' תאונות לאנשים שונים, אין זה מעיד שזה יכול לקרות לו שוב ובאותה הצומת ובכל יום נכון?


מכאן שמזל יוצא מגדר הגדרת מזל באם דברים קורים מעל מס' מסויים של פעמים והינם תוצאה של פעולות חוזרות ונישנות עם תוצאות זהות/דומות, מכאן  זו זו שיטה/ מדע עם אחוזי דיוק כאלה ואחרים.


דוגמאות לשיטה- מדע:

1. טייס מטיס מטוס בכל יום (ואף מס' פעמים ביום) והוא מבצע המראה, טיסה ונחיתה באותם דרכים, הטייס ממריא ונוחת ללא תאונה- זה אומר שיש שיטה ודרך מכוונת לטוס גם באם מפעם לפעם יש מקרה כזה או אחר בעולם של התרסקות מטוס (שאז יש לבדוק המון גורמים עוד קודם לדרך הטיסה ואולי דווקא פגם במטוס או בתחזוקה שלו וכו').

2. חיסונים- החיסונים המגיעים לחיינו נוצרים בשיטה מדעית. לוקחים קבוצת מחקר (ע"פ חתך גילאים, חולים במחלה ועוד) ומבצעים עליהם את הטיפול ובמקביל נותנים תרופת דמה (פלסיבו) לחולים אחרים, ע"מ לנטרל השפעה פסיכולוגית מעצם הטיפול ולבסוף בודקים את השלכות הטיפול על קבוצת המחקר וביחס לחולים שקיבלו את הפלסיבו וגם אז קובעים בכמה אחוזים התרופה יעילה לטיפול (כי קשה, עד אי אפשר, להשיג 100% תוצאות) ולוקחים בחשבון את אחוז הסיכון ו/או השפעה של איברים אחרים בגוף (לב, כבד וכו')- מה שנקרא בשפה המקצועית "בטיחות מוצר". לצורך הענין כשלקחנו את חיסון הקורונה ידענו שהוא יעיל בכ- 90% הצלחה (ואח"כ גילו שהוא יעיל ב- 95% הצלחה) ועדיין לא חששנו, למרות ה- 5% סיכון, ללכת ברחובות ובמקומות הסגורים ללא מסכה, כי זה יחס סיכוי- סיכון מחושב והגיוני שבגללו לא שווה יותר להשבית את החיים לגמרי בסגרים.

אם אדם פיקח יתבונן בחייו אזי כל צעד שלנו וכל מעשה שלנו בחיים וביום יום שלנו מורכב ממרכיב של סיכון לעומת סיכוי. נסיעה ברכב, עליה במעלית, שימוש במוצר חשמלי, צפייה במסכים לאורך זמן, שימוש בפל' עם חשש לחשיפה לקרינה, המזון שאנו אוכלים, טיול בטבע או סתם הליכה ברחוב ובכל זאת אנו עושים את הכל כולל ספורט אתגרי או קפיצות מטורפות של בנג'י, רכבות הרים וכו'

כמו הרבה דברים יש לאנשים חששות מדברים חדשים ויש כאלו שחוששים משוק ההון, אבל לא יודעים שכל החסכונות הפנסיונים שלהם נמצאים בשוק ההון עם חשיפה כזו או אחרת לשוק ההון וזה בדיוק ההבדל בין ידע לבין חשש סתמי או חשש לא מבוסס או אי ידע שאז גם לא מודעים לחשש.


אחרי שדנו בהגדרות למושגים ונתנו דוגמאות הגיע הזמן לדבר נטו על שוק ההון.

אז נתחיל דווקא מהסוף, אכן יש בתחום שלנו כ- 95% מופסדים וזו הודות ללא מעט עניינים שלא את כולם נפרט, שכן זו לא מטרת המאמר כאן, אבל סיבה אחת ידועה בוודאות: כניסה לתחום ללא שיטה מוכחת! (בין אם "בזכות" הסוחר או "בזכות מה שלימדו את הסוחרים בכל מיני מקומות).

יש לא מעט אנשים שנכנסים לתחום ללא שום ידע ושומעים המלצות מאנשים בעלי ידע (בעבודה או בשיחה משפחתית) וע"פ הידע הזה נכנסים לשוק ההון ולא מעט פעמים זה מתחיל בהצלחות גדולות, אבל ככל שחולף הזמן והדרך הזו נמשכת או שהופכת לכניסה שלא בצמוד לבעלי הידע- אזי האנשים הללו מחזירים את כל הרווח לשוק בתוספת ריבית דריבית.

כניסה לשוק ההון ללא ידע מעמיק, כמוהו לעלות על רכב ספורט בעל הנעה אחורית עם מנוע גדול ואתה חושב שבגלל שיש לך כבר רישיון ואפילו צברת ק"מ בנסיעה בחייך זו אותה נהיגה ואותו רכב... עד שאתה לוחץ על דוושת הגז באותה עוצמה שאתה רגיל מהרכב הביתי שלך ואז אתה גומר עם מעוך על הקיר או עם נזק ענק לרכב היוקרתי.

כנ"ל נסיעה בעיר לעומת נסיעה מחוץ לעיר, אלו שני סוגי נהיגה שונים לחלוטין המצריכים מאיתנו דרכי נהיגה והתבוננות שונה גם באם הפעולה הטכנית היא זהה.

היות ונתנו בתמונה (לעיל) דוגמא משולחן הבלאק ג'ק ניתן הסבר גם מעולם ההימורים:

רולטה לצורך הענין הוא הימור נטו כנ"ל מכונות המזל כשמם כן הן.

אבל האם שולחן הבלאק ג'ק הוא רק הימור? ממש לא! יש אנשים בעלי יכולת ספירת קלפים וזכירתם- הם יודעים לספור איזה קלפים יצאו וע"פ סטטיסטיקה הם יכולים להעריך את הסיכוי שקלף כזה או אחר שיצא ישרוף להם את היד או יזכה אותם בזכייה ולכן "ההימור" הזה הוא כבר פחות " הימור טהור" או במקרה דנן - מזל.

כנ"ל ההבדל בין לוטו לטוטו- לוטו הוא נטו הימור וטוטו ניתן עוד להעריך לפי איכות הקבוצות (וגם לפי היסטוריה) ןחוזק כל קבוצה מול חברתה או כמה פעמים בעבר הקבוצה הזו ניצחה את חברתה ולקבל החלטות מעט יותר מושכלות, אם כי הן עדיין בגדר הימור אך האם רק מי שיש לו ידע בכדורגל הרוויח? ממש לא! 

כך בדיוק גם בשוק ההון כל אחד יכול להרוויח, השאלה היא האם זה רווח לטווח ארוך באופן שיטתי?

סוחר/משקיע בשוק ההון לבסוף עובד על סטטיסטיקה והסתברות ככל שהשיטה שלו ממוקצעת ומדוייקת וגם קורה באחוזים גבוהים בשוטף של שוק ההון, תוך ניהול סיכונים נכון- כך הוא יוכל להרוויח לאורך זמן.

ככל שאין שיטה ומדובר על הצלחות נקודתיות ולא עיקביות, תוך אי שמירה על יחסי סיכוי- סיכון, כך הוא יאבד את כל כספו ומהר.

מהי שיטה מוכחת?

שיטה היא דרך מוכחת לעשות פעולות זהות וחוזרות על בסיס ידע נצבר (טכני ופונדמנטלי), ניסיון, מכלול כלים ושילוב מידע ממקורות שונים תוך הבנה של השחקנים במגרש ומה הם יעשו או כיצד הם יפעלו, כשלבסוף מקבלים את אותה תוצאה זהה/דומה.

במילים פשוטות של סוחרים: מכלול נתונים טכניים ופונדמנטליים כולל תמחורים יחד עם טריגר כניסה ברור וטריגר יציאה ברור כאשר השיטה נותנת, לאחר מחקר, אחוזי הצלחה גבוהים (בעיני מעל ל 75-80%) עם אותם תוצאות (בפעולה לא בכסף)

כיצד ניתן להוכיח שזו שיטה מוכחת ועובדת?

בדוק בעצמך את הנתונים (בין אם אתה מנטור או סוחר עצמאי - אתה חייב בסיס נתונים שיאמר לך פעלתי באופן זהה ואלו התוצאות ואסור לערב כאן רגש או אגו עצמי- מספרים ותו לא!)

תבדוק האם בקהילה בה התוכן הנלמד, הסוחרים הנמצאים בקהילה, מראים תוצאות על השיטות/אסטרטגיות הנלמדות ובעיקר האם מלמדים טריגרים לכניסה ויציאה מעסקה.

המשפט המודגש לעיל הוא מאוד חשוב- הצפי הוא לראות מס' סוחרים שונים, שעבדו ללא קשר בניהן, נכנסו ויצאו באותם מקומות (פחות או יותר- כי עדיין לכל אחד יש גם היסוסים ויכולת תגובה משלו למה שהוא רואה במסך)- זו ההוכחה הטובה ביותר לשיטה מוכחת.

כאן תוכלו לצפות בדוגמא נהדרת:

https://www.youtube.com/watch?v=WSXuS2aYD3k


דבר נוסף- המניות שהמנטור מעלה לקהילה- עד כמה הרשימה שלו פוגעת בכיוון אותו המנטור "חזה" קדימה בזמן אמת

והאם המנטור יודע גם להכווין את הקהילה שלו לשימוש הנכון באסטרטגיה המתאימה למצב במניה.

דוגמא נפלאה יש לכם כאן:


לדוגמאות רבות להכוונה בזמן אמת צפו כאן>>https://bit.ly/3eCkF9U


דרך נוספת ומקצועית ביותר היא לעקוב אחר הרשימה של המנטור למשך תקופה ולבדוק את אחוז הפגיעות שלו על רשימות המעקב שלו למניות שהוא מעלה ולא רק זה אלא לוודא עוד ארבע דברים חשובים:

א. מיקוד בכמות המניות- מה החוכמה לעקוב אחר עשרות/מאות מניות למעקב ולבסוף לפגוע באחת מהן לפתע?

ב. יעדים!- יעדים! יעדים!- מנטור שהוא גם אנליסט שנותן יעדים למניות אותם הוא מעלה כמניות למעקב- לבדוק שהוא פוגע ביעדים שהוא קובע בסקירות שלו לכל מניה באחוזי הצלחה גבוהים (כאמור לפחות 80%).

ג. האם המנטור/חברי הקהילה עובדים באופן שהם צופים את היעד מראש ומכינים פקודה ליציאה מראש או יוצאים באופן שרירותי וחובבני מהעסקאות שלהם- מקצוען, מתוקף ניסיונו, מכין פקודה מראש ליציאה, כי הוא מכיר את האסטרטגיה שלו ואחוזי ההצלחה שלה- זו מומחיות לשמה!

ולזו הכוונה:


ד. ניתוח מקיף הכולל ניתוח ותמחור פונדמנטלי של החדשות+ניתוח טכני מקיף ששוב פוגע במניות האיכותיות שהוא מעלה, כלומר תזוזות איכותיות בתוך היום או הסווינג שקבע המנטור למניה, גרף תקין למסחר, מחזור ער וגבוה, כיוון מאוד ברור של המניה במסלול ליעד.


בואו נפרק את סעיף ד' האחרון לגורמים ונביא גם דוגמאות לדבריי:

מחזור גבוה בעיני הוא מעל ל 1M כבר בשלבי הפרה מרקט (מסחר מקדים) או גרף שיש בו בסיום היום מעל ל-10M מניות שהחליפו ידיים ואתה מחפש את המניה למעקב ביום שלמחרת (מניה שטסה באפטר מרקט על הודעה/דוחות עם מחזור נמוך מ 10M זה ענין אחר לגמרי)

גרף תקין- גרף נקי כלומר גרף ללא עליות וירידות כמו רכבת הרים.

לפסול גרף "ממוחשב" 

לפסול גרף מלוכלך


לבדוק אחר המנטור - מראה גרף תקין ביומי/בשבועי אינו ערובה לגרף ראוי למסחר בתוך היום.

לצערי יש "שיטה" של הצגת אחוזי עליה של מניה ומראה של נר ביומי/בשבועי שנראה יפה, אך בתוך היום זה גרף שפשוט לא ניתן לסחור עליו כמסחר יומי (וספק כסווינג) וזו דרך לעבוד על אנשים תמימים שאינם מבינים ענין.


חפשו יחסי סיכוי- סיכון טובים. אצלנו הסיכוי קודם לסיכון כי בסיכון ניתן לשלוט, אבל באין סיכוי, למה לסחור?


מניות מתוחות טכנית יקבלו עדיפות למעקב שורט, באם יש לנו גם תמחור יתר במניה + גורמים טכניים נוספים שיתמכו בשורט כמו דאבל טופ או סביב מס' עגול או שוק משתנה ומתהפך במגמה - אזי מניות כאלו יקבלו תעדוף לשורט כי הן הראשונות ששחקני השורט יחפשו (בגלל ה"בשר" שיש להם עקב העלייה) בטח ובטח כאשר מירב המידע מצטלב במניה כפי שהוזכר כאן ולעיל.

תוצאות מוכחות ושקופות מול קהל קבוע ועוקב בקהילה (התמונה כאן הוצגה בוויבינר בקהילת סקירות הזהב)

שימו לב לאחוזי ההצלחה בשורט - 90%- הוכחה לשיטה עובדת ומדעית! - ה- 60% בלונג נמוך כי אין מספיק עסקאות שנעשו, רק 5 עסקאות בלבד בלונג- ככל שהמספרים עולים כך אחוזי המחקר נכונים יותר וזה נכון גם לבדיקה עצמית שלכם- תבדקו את עצמכם לאחר כ-100 עסקאות בתחילה ולאו דווקא בטווחי הזמן, עד שאתם מייצרים עסקאות די קבועות מבחינת הכמות ואז ניתן לבדוק את עצמכם אחת לחודש/רבעון.


בדקו שתוצאות המנטור עיקביות וחוזרות על עצמן מידי יום ולא מניה שלפתע פוגעת אחת לכמה ימים/שבועות ואז יוצא אליכם מייל VIP עם שבחים על עצמו.

אחת הדרכים שאנחנו עשינו לקהל הרחב היה לקחת אתגר של מניה ליום למעקב- שזה נטו סיכון מקצועי, לתת מניה בודדת ולפגוע בדיוק בה עם כל האיכות שאנו מציגים (מהלך איכותי, כיוון ברור, מחזור גבוה וגרף נקי ונח למסחר).

ובהמשך נתנו גם את כל הסקירות שלנו לכולם באופן פתוח (כלומר לא לקהל מכיר ואוהד שלנו) ונתנו לציבור לשפוט.

כנסו לכאן וצפו בכל האתגר הזה שעשינו במשך כחודש ימים בפני קהל פתוח ולא קהל של הקהילה שלנו

https://bit.ly/35KjJeY


כמובן שקיימים עוד כלים ושיקולים שמסייעים לנו בסינון ובמיקוד ובהחלטה איזו מניה תכנס ואיזו נבטל, אבל אלו העיקריות

כך בונים אט אט שיטת סינון ומיון ועל כל זה מלבישים שיטות מסחר/אסטרטגיות לכניסה ויציאה.

כגון זו, הפשוטה, שכל אחד אמור להכיר (ואם לא- אז הנה ההזדמנות להכיר) במניות מומנטום. 

בול פלאג המייצר תצורות חוזרות עם נקודות כניסה חוזרות עם טסט על ממוצע מלווה.


אחרי כל זה חשוב ללמוד ולקבל גם סיוע מנטלי מקצועי- כזה שמועבר ע"י בעלי מקצוע בתחום הפסיכולוגיה או עולם ה- NLP ומותאם לעולם שוק ההון.

אל תזלזלו בעולם המנטלי הוא המשנה משחק של הסוחרים שאיתו הופכים מסוחר חובבן לסוחר מקצוען.

יש לי אמרה שנשמעת בתחילה כסתירה או מצחיקה, אבל מי שיבין את עומקה יבין כמה היא נכונה וצודקת.

סוחר בתחילת דרכו זקוק ל- 80% ידע ו- 20% משמעת

סוחר מקצועי צריך 80% משמעת ו- 20% ידע.


בסופו של יום סוחר מקצועי יודע לתרחש את העתיד לקרות ע"פ הכלים והניסיון שבידו, במידה והם אכן אמיתיים, אבל זה לא אומר שהוא חף מטעויות או שחייבים להיות לו 100% הצלחה, מהסיבה שההגדרה של מדע היא שיש מקום לטעות במחקר ואין אמת אחת מוחלטת, אבל בבדיקה לאורך זמן חייבות להיות תוצאות מוכחות - אמפיריות, שיש בהן להוכיח יכולת ושיטה לחזות את הנולד על סמך כלים, ניתוחי חדשות ודוחות, נתוני חברה, פוטנציאל עסקי בחברה, תמחורים שונים, ניתוחים טכניים ועוד, כל הנ"ל, כאשר הם משתלבים יחד לכדי מסקנה אחת, יש בהן כח עצום לחזות את הנולד באחוזי הצלחה גבוהים במיוחד וזו נקראת שיטה מדעית!! (אין בה, כמו בכל מחקר מדעי, כאמור לעיל, 100% הצלחה)

3 דוגמאות קטנות:

ידע בדוק:  2 חברות מתחרות כמו INTC  ו- AMD כאשר אחת מהן תוציא חדשות לא טובות האחת תתרסקת (בעלת החדשות הרעות עבורה) והשניה תעלה.

חברה שמוציאה חדשות טובות ומיד עם הוצאת החדשות המניה מזנקת- שימו לב לדיוק זמן החדשות ומיד לתגובה בגרף

כאשר חברה מוציאה  הודעה על התרסקות מטוס או עיכוב באישור מטוס בעייתי


כל הנ"ל הן דוגמאות חיות לדברים שאנו מכירים ויודעים את ההשלכות שלהם מראש, דבר היסטורי שקורה דרך קבע במניות ולכן אנו יכולים להישען עליהן ולצפות מה ההמשך או התיקון שיבוא (ולא, אנו לבטח לא יכולים לצפות את התרסקות המטוס או אי אישור למטוס לחזור לטוס או שחברה לפתע מקדימה את זמן השיגור שלה, אבל כאשר המניות הללו אצלנו במעקב מיקוד ואנו מכירים אותן מקרוב יש דרכים לזהות את התנועות הללו בזמן אמת וזה בדיוק המענה לכל אלו השואלים: אתה יכול לחזות את הפריצה או השבירה מראש?- סוחרים השואלים את סוג השאלות הזה אלו סוחרים טכניים בלבד שאין להם שמץ של מושג כיצד עובד שוק ההון החדש שרובו ככולו נשען על חדשות ודוחות וכו' והטכני הוא פועל ותוצר או כח עזר או כח בולם לחדשות ולא מעבר. לנו מספיק לחזות את הגל השני או השלישי ולא פעם לחזות את המומנטום עוד קודם לפריצה שלו מהסיבה שהיו דברים שרמזו או לימדו על הקרב לבוא ולא בגלל שאנו נביאים כי שוב הניסיון והקריאה בין השורות של הדברים נותנים לך להבין, באם אתה מספיק חכם, מה בעצם החברה מספרת לנו בהודעות שלה ומי שקורא בין השורות ויודע לעשות את החישובים ולחפש נתונים, ללא עצלנות, כחוקר, יכול בהחלט לצפות ולחזות את העומד לקרות!)

כשדברים מתחברים, יודעים ממש לצפות מראש, ראו דוגמאות רבות כאן:

https://www.youtube.com/watch?v=gAHMMDzwz8Y&t=247s

https://www.youtube.com/watch?v=JlZrAvbIaRw&t=14s

https://www.youtube.com/watch?v=AGfR3LBJoSs&t=5s

https://www.youtube.com/watch?v=MF2CmM3-sDQ&t=26s

ולטוענים: "אף אחד לא נביא!" אז שידעו ש"חכם עדיף מנביא" (תלמוד בבלי מסכת בבא בתרא דף יב עמוד א)  ו"אין חכם כבעל ניסיון" (במהר"ל ספר נתיבות עולם, נתיב השלום פרק ג').

לצפייה בעשרות דוגמאות כאלו כנסו ללינק הזה>>https://bit.ly/3sTQos5 (ובכלל חפשו סרטונים באתר שלנו)

אזהרה:

סוחר/מנטור שמציג מניה שעולה, ללא חדשות, בעשרות אחוזים ולמחרת המניה מתרסקת ב- 40% ללא שום דבר חדש שקרה במניה מבחינת חדשות- זה מנטור/סוחר שאינו מבין דבר וחצי דבר בתחום שלנו, לא בפן הטכני ולא בפן הפונדמנטלי (אני לא טוען שלא יכול לקרות מצב שתעלה מניה לאחר שעלתה יפה ביום הקודם עם חדשות ולמחרת לאחר שהמנטור הוציא את הסקירה יצאו חדשות הפוכות בחברה כגון: שהחברה זייפה את תוצאות המחקר שלה שאז מובן מדוע החברה התרסקה וזה לא בידיים של המנתח/המנטור שסקר אותה כחדשות לשעתן).


טיפ אחרון לסיום (כולל מעט הומור):

אל תהיו רובוטים! שוק ההון הוא התחום הכי דינמי שאני מכיר (ואני מכיר לא מעט תחומים בהם עסקתי בחיי) ולכן אסור לעבוד כרובוט ולחפש שחור/לבן, נכון/לא נכון צריך תמיד לבדוק ולחפש את מכלול הדברים גם יחד ואם הדברים לא מסתדרים על אף שמנטור ואנליסט מקצועי מוכח, ככל שיהיה, כתב אחרת, חובה גם עליך לבדוק את הדברים בזמן אמת ולקבל החלטה בשעת מעשה- בסוף זה רק אתה מול השוק ורק אתה נושא באחריות לכל פעולה שלך.

צפו בסרטון  ותהנו ותבינו את המסר: https://bit.ly/3hj9THO


אם נהניתם שתפו את הלינק של המאמר לחברים